مطالعه میکروسکوپی ویژگی های مغناطیسی در مواد دوبعدی ممکن شد

به گزارش مجله ویراپارس، یک تیم تحقیقات بین المللی با استفاده از نانومیکروسکوپ جدیدی که ساختند به مطالعه خواص مغناطیسی مواد دوبعدی پرداختند.

مطالعه میکروسکوپی ویژگی های مغناطیسی در مواد دوبعدی ممکن شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، یک تیم تحقیقات بین المللی با استفاده از نانومیکروسکوپ جدیدی که ساختند به مطالعه خواص مغناطیسی مواد دوبعدی پرداختند. نتایج نشان داد که در تری یدید وانادیم، میزان مغناطیسی بودن در حالت دوبعدی دو برابر ضعیف تر از حالت سه بعدی این ماده است.

محققان استرالیایی با همکاری محققانی از روسیه و چین نشان دادند که می توان ویژگی مغناطیسی مواد فوق نازک را مستقیم و با کمک نانومیکروسکوپ بررسی کرد. این یافته محققان راستا تازه ای به سوی کشف مواد مغناطیسی دو بعدی باز می کند.

یافته های این پروژه بسیار قابل توجه است چرا که روش های فعلی مورد استفاده برای تعیین مشخصات خواص مغناطیسی سه بعدی، برای مواد دو بعدی نظیر گرافن مناسب نیست.

ژان فیلیپ تتیین از دانشکده فیزیک دانشگاه ملبورن و مرکز محاسبات کوانتومی و فناوری ارتباطات، می گوید: تا به امروز هیچ راهی برای تشخیص دقیق مغناطیس مواد دوبعدی وجود نداشته است. به این معنا که اگر شما می خواهید مواد دو بعدی را، مانند آهن ربای مورد استفاده در یخچال معمولی، مطالعه کنید و ببینید که چقدر کشش روی آن وجود دارد این کار با روش های رایج مقدور نیست در حالی که اهمیت زیادی دارد.

برای حل این مشکل، محققان به رهبری لوید هولنبرگ، از میکروسکوپ فضای خالی نیتروژن با میدان وسیع استفاده کردند، ابزاری که به تازگی ساخته شده و دارای حساسیت و تفکیک مکانی قابل توجهی برای اندازه گیری مواد دو بعدی است.

هولنبرگ می گوید: این روش این گونه است که شما حسگر های ریز مغناطیسی را به نزدیکی ماده دو بعدی می آورید تا میدان مغناطیسی آن را درک کنید. این حسگر های ریز مغناطیسی همان فضا های خالی نیتروژن در یک قطعه الماس هستند که در واقع نقص اتمی ساختاری الماس قلمداد می شوند.

در این پروژه محققان تری یدید وانادیم را مطالعه کردند. آن ها با استفاده از این میکروسکوپ، صفحات این ماده مغناطیسی را بررسی کردند و دریافتند که مغناطیس آن دو برابر ضعیف تر از حالت سه بعدی این ماده است. به بیانی دیگر، بیرون آوردن آن از در یخچال دو برابر آسان تر خواهد بود.

تتیین می گوید: این کمی تعجب آور بود، ما در حال حاضر سعی داریم بفهمیم که چرا مغناطیس در ماده دوبعدی ضعیف تر از حالت سه بعدی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1214

به "مطالعه میکروسکوپی ویژگی های مغناطیسی در مواد دوبعدی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه میکروسکوپی ویژگی های مغناطیسی در مواد دوبعدی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید