قلعه سیدها کجاست؟

به گزارش مجله ویراپارس، سبزه الماس قدیم یا محله چمن امروزی هم در ضلع جنوب و جنوب شرقی محله قلعه و میدان قدس قرار گرفته است. این محله در گذشته پر از باغ ها و مزارع سرسبز بود. هم اکنون نیز اگرچه از خانه ها و صنایع کوچک و بزرگ اشباع شده، اما آثاری از باغ های قدیمی در آن دیده می گردد.

قلعه سیدها کجاست؟

سبزه الماس نام منطقه ای در غرب استان تهران بود که بعد ها و در دوره قاجار به دست امیرتومان، میرشکار قاجار تصاحب شد. نام سبزه الماس به دلیل حاصل خیز بودن زمین های زراعی و درخشندگی چمن های منطقه انتخاب شده بود. کسی یادش نیست که نام سبزه الماس دقیقا در چه تاریخی روی منطقه ای که امروزه با نام شهر قدس شناخته می گردد، گذاشته شده، اما این نام در اسناد موقوفه شهرقدس آورده شده است.

امیرتومان به دلیل علاقه ای که به پسرش داشت، قلعه ای را در منطقه سبزه الماس ساخت و آن را به نام پسرش نامگذاری کرد. این قلعه با نام قلعه حسن خان شناخته شد، البته امروز نام قلعه فقط منحصر به محله ای در قلب شهر قدس است. این محله با نام میدان قدس نیز شناخته می گردد.

شهر قدس یکی از شهرهای استان تهران به حساب می آید و در مرکز شهرستانی به همین نام قرار گرفته است. این شهر از رشد روستای قلعه حسن خان و ادغام آن با سرخ حصار، کاووسیه و شهرک بهشتی یا قدس تشکیل شده است.

تپه کاووسیه یکی از جاذبه های گردشگری شهر قدس است. این تپه که در هزاره سوم قبل از میلاد مسیح ساخته شده و در انتهای بلوار کاوسیه و داخل باغ ماهان قرار گرفته است. نام تپه کاووسیه در تاریخ 25 آبان 1387 ثبت ملی و در حفاری های این تپه باستانی تابوت مردی مومیایی پیدا شد.

از جاذبه های گردشگری دیگر شهر قدس می توان به امامزاده حضرتین اشاره نمود. این بنای مذهبی که در انتهای خیابان امامزاده و در جوار روستای زرنان واقع شده و در حقیقت مکان به خاک سپرده شدن 2 تن از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است.

بنای امامزاده حضرتین در دوره قاجار ساخته شده و در تاریخ 2 بهمن 1382 به ثبت ملی رسیده است. در اینجا بهتر است کمی از شهر قدس فاصله بگیریم و سری به سایر نقاط شهرستان قدس بزنیم.

شهرک دانش یکی از روستاها و جاذبه های گردشگری شهرستان قدس است. این شهرک بخشی از دهستان دانش به حساب می آید و در بخش مرکزی شهرستان قدس قرار گرفته است. شهرک دانش در گذشته به نام قلعه سیدها معروف بوده است. قلعه سیدها در گذشته در قالب یک قلعه به دست خانواده بزرگی از سادات بنا شد و ساکنان آن همگی سید بودند. تیمسار بقایی در دوران پهلوی دوم ساکنان قلعه سیدها را به محل دیگری منتقل کرد که بافتش روستایی بود. این مکان امروز با نام شهرک دانش شناخته می گردد.

منبع: باشگاه مجله ویراپارس

منبع: همگردی
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 266

به "قلعه سیدها کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه سیدها کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید