فضانوردان مأموریت کرو-1 ناسا و اسپیس ایکس شبانه به زمین بازگشتند

به گزارش مجله ویراپارس، کرو-1 نخستین مأموریت عمیاتی کپسول سرنشین دار دراگون اسپیس ایکس دقایقی پیش به وقت نیمه شب منطقه زمانی شرقی، به زمین بازگشت تا بخش دیگری از مأموریت های سرنشین دار خصوصی به فضا با موفقیت انجام گردد.

فضانوردان مأموریت کرو-1 ناسا و اسپیس ایکس شبانه به زمین بازگشتند

پس از بیش از 6 ماه در فضا بودن، فضاپیمای تاب آوری (Resilience) دراگون اسپیس ایکس ساعت 20:35 منطقه زمانی شرقی (05:05 به وقت تهران) از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شد و در نهایت ساعت 02:56 بامداد منطقه زمانی شرقی (11:26 به وقت تهران) در خلیج مکزیک در سواحل فلوریدا فرود آمد.

مأموریت کرو-1 با حضور فضانوردان مایکل هاپکینز (Michael Hopkins)، ویکتور گلاور (Victor Glover) و شانون واکر (Shannon Walker) از ناسا و سویچی ناگوچی (Soichi Noguchi) از آژانس هوافضای ژاپن (JAXA) انجام شد که در ماه نوامبر (آبان) توسط موشک فالکون 9 اسپیس ایکس (SpaceX) به ایستگاه فضایی بین المللی پیوسته بودند.

پس از جدایی از ایستگاه فضایی بین المللی و رها شدن در فضا، کپسول سرنشین دار دراگون طی چند مرحله آتش اتوماتیک، از آن فاصله گرفت و چند ساعت بعد با یک مرحله آتش دیگر، کپسول در مدار مناسب برای رسیدن به زمین نهاده شد.

با پشت سر گذاشتن مرحله ورود مجدد، کپسول دراگون چترهای نجات خود را یک بار در ارتفاع بالاتر با دو چتر فرعی و بار دیگر در ارتفاع نزدیک به زمین با چهار چتر اصلی باز کرد تا سرعت خود را کاهش دهد. انتها کپسول موفقیت در آب های سواحل فلوریدا فرود آمد و بازیابی شد.

پیش از این مأموریت، آخرین باری که ناسا و اسپیس ایکس فضانوردان را از ایستگاه فضایی بین المللی بازگردانده بودند، در مأموریت تاریخی دمو-2 (Demo-2) بود که در روز به زمین بازگشت، و با توجه به درس هایی که از آن گرفته شده بود، فرایند بازگشت فضانوردان در مأموریت کرو-1 بهبود یافته است.

در عملیات بازگشت قبلی تیم های آنالیز فرسایش بیش از حد سپر حرارتی دراگون را در چهار نقطه از کپسول مشاهده کردند. موضوعی که به گفته اسپیس ایکس بر اثر پدیده جریان های هوایی است که معمولا انتظار وقوع آن نیست.

با این وجود طراحی سپر حرارتی کپسول دراگون تغییر یافت تا از مواد مقاوم در برابر فرسایش در محل های اتصال آن استفاده گردد. آزمایش این مواد مقام هم پیش از این و با مأموریت باری CRS-21 اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی هم روی زمین و هم هنگام پرواز اجرا شده بود. همچنین شیوه قرارگیری چتر نجات تغییر کرد و ابزار جدیدی هم برای معین بهتر ارتفاع باز شدن چترها تعبیه شد.

فرود کپسول سرنشین دار دراگون قرار بود زودتر انجام گردد اما با توجه به شرایط آب وهوایی، سرعت باد را بالاتر از معیارهای ایمن برای بازگشت تشخیص داده شد و فرآیند بازگشت برای امروز 1 می (بامداد 12 اردیبهشت در ایران) برنامه ریزی شد.

فضانوردان مأموریت کرو-1 که نخستین مأموریت عملیاتی خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی بود، آزمایش های گوناگونی را در آزمایشگاه مداری زمین پیش بردند، راهپیمایی های فضایی گوناگونی انجام دادند و حتی محل اتصال کپسول دراگون را در ایستگاه فضایی جابه جا کردند.

با توجه به اینکه فضانوردان مأموریت سایوز MS-17 هم در هفته های گذشته به زمین بازگشتند، با سلامت رسیدن فضانوردان کرو-1 به زمین، اکنون مأموریت همه فضانوردان مأموریت اعزام 64 (Expedition 64) سرانجام یافته است و تنها فضانوردان اعزام 65 (Expedition 65) در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) مستقر هستند.

عکس کاور: بازگشت شبانه کپسول تاب آوری دراگون اسپیس ایکس به زمین

Credit: NASA

منابع: NASA, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1643

به "فضانوردان مأموریت کرو-1 ناسا و اسپیس ایکس شبانه به زمین بازگشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان مأموریت کرو-1 ناسا و اسپیس ایکس شبانه به زمین بازگشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید