شهرهای شاخص در صنایع دستی

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، با تشریح نتایج نشست سومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی از ثبت 9 شهر و سه روستا به عنوان شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی اطلاع داد.

شهرهای شاخص در صنایع دستی

پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور، در گفت و گو با میراث آریا، با اشاره به برگزاری سومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در 31 تیرماه سال جاری در تهران توضیح داد: در این شورا 26 پرونده از استان های مختلف با حضور تعدادی از نمایندگان حوزه های انتخابیه مرتبط، مدیران کل، مسوولان شهری، فرمانداران، معاونان صنایع دستی و جمعی از مسوولان ذی ربط مورد آنالیز نهاده شد که در نهایت 9شهر و سه روستای ملی صنایع دستی انتخاب شدند.

او اضافه نمود: در این نشست، 26 پرونده از استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، بوشهر، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، لرستان، مرکزی، همدان، گلستان، هرمزگان و یزد مورد آنالیز نهاده شد. معاون صنایع دستی کشور یادآور شد: همچنین بر اساس نظر این شورا، هفت شهر و سه روستای دیگر نیز به صورت مشروط ثبت شدند که شهرها و روستاهای مشروط این فرصت را دارند تا در نشست بعدی شورا، پرونده های خود را تکمیل و بعد از رسیدن به استانداردهای لازم برای ثبت به عنوان شهر یا روستای ملی در نشست بعدی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی مطرح شوند.

محمودیان گفت: بر این اساس، شهر فیروزه خراسان رضوی در حوزه تراش سنگ فیروزه، دالاهو در حوزه تنبور، شوشتر در حوزه احرام بافی، هویزه در حوزه بوریابافی، ارومیه در حوزه چوب، اسکو در حوزه چاپ کلاغه ای، یزد در حوزه زیورآلات سنتی، همچنین روستای زیارت در استان گلستان در حوزه جاجیم بافی، روستای سمقاور در استان مرکزی در حوزه منبت و روستای خور خراسان جنوبی در حوزه تراش سنگ های نیمه قیمتی به صورت مشروط ثبت شدند. معاون صنایع دستی کشور اظهار داشت: فرآیند ملی شدن شهرها و روستاها حرکتی است که در راستای برندسازی، معرفی و ارتقای صندلی صنایع دستی شهرها و روستاهای مختلف و نیز هنرمندان رشته های گوناگون با یک عزم همگانی و مدل مشارکتی با هم افزایی نیروهای صنایع دستی مسوولان شهری، هنرمندان، نمایندگان مجلس و مسوولان شهرهای مختلف در سال رونق فراوری رقم خورده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 252

به "شهرهای شاخص در صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای شاخص در صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید