شناسایی گونۀ جدیدی از گیاهان گوشتی بدبو!

به گزارش مجله ویراپارس، پیش از این، تنها هشت گونه هیدنورا برای علم شناخته شده بود که نخستین گونه آن سال 1775 شناسایی شد.

شناسایی گونۀ جدیدی از گیاهان گوشتی بدبو!

خبرنگاران | گونه تازهی از یک گیاه انگلی بدبو به نام هیدنورا (Hydnora) از نمونه های حفظ شده آن شناسایی شده است. هیدنورا از آنجا که برگ ندارد، شبیه گیاهان معمولی نیست، چون برای زنده ماندن فتوسنتز نمی نماید. در عوض، مواد مغذی اش را از ریشه های گیاهان میزبان می گیرد که این گیاهان میزبان معمولاً درختان اقاقیا یا ساکولنت اِفوربیا (فرفیون، شیرشیرک) هستند.

به گزارش خبرنگاران ، این گونه بومی آفریقا و شبه جزیره عربستان است و ریشه های زگیل مانند آن معمولاً زیر زمین پنهان می مانند. با این حال، یک بار در سال پس از بارش های سنگین، گل های گوشتی این گیاه که شبیه پاپایایِ پوست کلفت هستند باز می شوند. این گل ها هنگام باز شدن، برای جذب سوسک های سرگین گرده افشان بوی مدفوع از خودشان منتشر می نمایند.

هینورا علاوه بر گل، میوه ای هم فراوری می نماید که زیر زمین رشد می نماید و شبیه سیب زمینی است. این میوه بسیار قابض است و گاهی اوقات برای دباغی کردن و حفظ تور های ماهیگیری از آن استفاده می گردد. پیش از این، تنها هشت گونه هیدنورا برای علم شناخته شده بود که نخستین گونه آن سال 1775 شناسایی شد. حالا پس از آنالیز متون علمی و نمونه های حفظ شده، سباستین هات و همکارانش در باغ های گیاه شناسی سلطنتی کیو در لندن می گویند حداقل 10 گونه متمایز از این گیاه وجود دارد که شامل گونه تازه هیدنورا بولینی (Hydnora bolinii) می گردد که در اتیوپی و سومالیا پیدا شدند که از نظر شکلِ گلبرگ های گوشتی که دارد با بقیه فرق دارد.

علاوه بر این، محققان دو گیاه هیدنورا هانینگتونی و هیدنورا سولمسیانا را به عنوان گونه های مجزا بازتعریف کردند، اما می گویند برای درک درست این گیاهِ خارق العاده، تحقیقات بیشتری باید انجام گردد، از جمله اینکه چرا گیاهان میزبان خاصی را هدف قرار می دهد و هر گونه تا چه حد ممکن است در معرض خطر انقراض باشد.

منبع: newscientist

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2187

به "شناسایی گونۀ جدیدی از گیاهان گوشتی بدبو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی گونۀ جدیدی از گیاهان گوشتی بدبو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید