رکوردشکنی تعداد معاملات بورس در آذرماه

به گزارش مجله ویراپارس، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران از شکستن رکورد تعداد معاملات بازار سرمایه در آذر ماه اطلاع داد و گفت: در اواسط ماه جاری چهار میلیون و 100 هزار معامله با ارزش معاملاتی 30 هزار میلیارد تومان در سامانه معاملات به ثبت رسید.

رکوردشکنی تعداد معاملات بورس در آذرماه

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از تجارت نیوز ، روح الله دهقان با اشاره به بایدها و نبایدهای توسعه زیرساخت های نرم افزاری بازار سرمایه گفت: در رکوردشکنی اخیر هیچ گونه کندی و عقب افتادگی در سامانه معاملاتی گزارش نشد.

وی ضمن آنالیز آخرین شرایط زیرساخت های بازار سرمایه گفت: موتور و معماری اصلی سامانه معاملاتی متعلق به یک شرکت فرانسوی است اما با تشدید تحریم ها ارتباطات در این بخش ادامه نیافت و لذا سامانه ای که الان در بورس تهران استفاده می گردد، با آنچه فرانسوی ها تحویل دادند بسیار متفاوت است.

دهقان گفت: ظرفیت سامانه قبلی حداکثر 200 هزار معامله در روز بود که در زمان خرید این سیستم، بیشترین تعداد معاملات در روز 6 تا 7 هزار تراکنش بود و شرکت فرابورس هم هنوز راه اندازی نشده بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ادامه داد: هم اکنون بخش هایی از سامانه معاملاتی بازنویسی شده و سامانه هایی از قبیل سامانه سفارش گیری، سامانه محاسبه شاخص، و بعضی دیگر از سامانه های نظارتی هم که معاملات را کنترل می نمایند، بومی شده یا فراوری داخلی است.

وی در عین حال توضیح داد: در حوزه فناوری اطلاعات بازار سرمایه، همچنان احتیاج به توسعه مداوم زیرساخت ها، بخش هایی از سامانه معاملاتی و ابزارهای نظارتی داریم تا ناظر امکان کنترل و رصد دقیق تر بازار را داشته باشد.

به گفته دهقان، سامانه ای که پیش از این در روزهای اوج بازار دچار مشکل و کندی می شد، در واقع جوابگوی تراکنش ها بالا را نداشت اما در یک سال و نیم گذشته بخش هایی از سامانه با کوشش تیم داخلی بومی سازی و بهبود داده شد؛ به نحوی که اکنون این سامانه حدود 16 هزار تراکنش در ثانیه و نزدیک به چهار میلیون معامله در روز را به شکل روان پوشش می دهد.

چرا بورس در روزهای مثبت هنگ می نماید؟

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پاسخ به این سوال که چرا بعضی فعالان بازار معتقدند سامانه معاملاتی فقط در روزهای مثبت دچار اختلال می گردد و در روزهای منفی هیچ مسئله ای ندارد، گفت: به طور کلی تعداد تراکنش ها در روزهای مثبت بیشتر از روزهای منفی است؛ بحث دیگر اینکه نسخه جدید سامانه معاملات در ابتدای شهریور ماه شروع به کار نموده است.

دهقان اضافه کرد: در آنالیز اشکالات باید سیستم های آنلاین کارگزاری ها را از هسته معاملات تفکیک کرد؛ چرا که وقتی هسته معاملات دچار مشکل می گردد سیستم آنلاین همه کارگزاری ها با مشکل روبرو می گردد و اگر یک کارگزاری مشکل دارد و سایر درگاه ها مسئله ای ندارند به این مفهوم است که هسته معاملات کارش را درست انجام می دهد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با فراخوان شرکت های دانش بنیان برای توسعه نرم افزاری بورس گفت: یکی از احتیاجهای اصلی، تربیت نیروهای متخصص حوزه فناوری اطلاعات است که در عین شناخت آی تی با بیزینس بازار سرمایه هم آشنایی داشته باشند.

وی گفت: تا به امروز تیم هایی هم مراجعه نموده اند اما اکنون در حال آنالیز موضوع هستند و هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده اند.

دهقان اضافه کرد: حضور شرکت هایی که بتوانند ابزارهای جدید از جمله ابزارهای مشتقه بازار، معاملات آینده، اختیار معامله و فروش تعهدی را در این بازار به کار گیرند بسیار موثر است، چرا که بستر اصلی همه اینها یک سامانه معاملاتی پیشرفته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1379

به "رکوردشکنی تعداد معاملات بورس در آذرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردشکنی تعداد معاملات بورس در آذرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید