راه اندازی شبکه نوآوری صنعت ساختمان؛ حرکتی برد- برد برای تمام ذی نفعان

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران/یزد مدیر شبکه نوآوری صنعت ساختمان کشور با حضور در آیین شروع بهره برداری از شبکه نوآوری صنعت ساختمان در یزد، این حرکت را نوعی آینده سازی همراه با سودآوری ذهنی دانست که می تواند نتیجه ای برد- برد برای تمام ذی نفعان آن داشته باشد.

راه اندازی شبکه نوآوری صنعت ساختمان؛ حرکتی برد- برد برای تمام ذی نفعان

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

احمدرضا طاهری اصل در این نشست با انتقاد از شرایط فعلی صنعت ساختمان، آن را درگیر نوعی سکون و بی تحرکی خواند و اضافه نمود: امروز سازمان های نظام مهندسی کشور راه اصلی خود را گم کرده و از هویت اصلی که ایجاد جامعه ای مولّد ثروت، رفاه، دانش و هنر است دور مانده است.

وی با نگاهی به قانون، تقویت ارزش های اسلامی در مهندسی، اعتلای صندلی مهندسین در کشور، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و ارتقاء دانش فنی صاحبان حرفه را از وظایف سازمان های نظام مهندسی دانست و گفت: ضروری است سازمان های نظام مهندسی در راستای اجرای این وظایف برای ارتقاء توان نوآوری و سازندگی در صنعت ساختمان بکوشند.

طاهری اصل در ادامه پارک علم و فناوری را مجموعه ای معرفی کرد که به وسیله متخصصان حرفه ای برای افزایش ثروت به وسیله ایجاد و ارتقاء فرهنگ نوآوری ، افزایش رقابت میان شرکت های نوآور و ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش محور اداره می شود.

وی وجوه تشابه در ماهیت و وظایف این دو نهاد را دلیلی بر ضرورت همکاری و ارتباط تنگاتنگ آنان دانست که در صورتی که به درستی مدیریت شود می تواند آینده ای روشن برای صنعت ساختمان رقم بزند.

مدیر پروژه شبکه نوآوری صنعت ساختمان شورای مرکزی در مورد ضرورت ایجاد چنین شبکه ای بیان نمود: متأسفانه پارادایم غالبی که امروز در صنعت ساختمان کشور وجود دارد، حرکت به سمت نوآوری و راهکارهای مناسب پس از رخدادی نامطلوب است که ایجاد چنین شبکه نوآورانه ای با برد کشوری و گسترده می تواند این پارادایم را در هم بشکند.

طاهری اصل، ایجاد و پیاده سازی توسعه متوازن و اقتصاد دانش بنیان در سازمان نظام مهندسی کشور با هدف دستیابی به نوآوری و فناوری صنعت ساختمان، ساختمان سبز، مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی را اقدامی جدید در شورای مرکزی بیان کرد.

وی اعلام نمود: در راستای دستیابی به این هدف، طرح هایی تعریف شده است که طرح توسعه شبکه نوآوری و تعامل بازار با توجه به نگاه نوآورانه، ظرفیت ها، توانمندی ها و زیرساخت هایی که در یزد وجود دارد به این استان واگذار شده است.

طاهری اصل در سرانجام در پاسخ به انتقادهایی که در مورد نتایج و سودآوری ایجاد این شبکه مطرح می شود، اظهار کرد: ضروری است با نگاه آینده سازی و سودآوری ذهنی به این حرکت نگریست و در سایه این نگاه است که می توان در ادامه به سودآوری های اقتصادی، دستاوردی و علمی دست یافت و نتیجه ای برد- برد برای جامعه مهندسی، جامعه علمی کشور و تمام ذی نفعان این حرکت رقم زد

مهدی سالاری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد درآیین شروع بهره برداری از شبکه نوآوری صنعت ساختمان، تغییر ذائقه مشتریان صنعت ساختمان و همچنین اهمیت هزینه و زمان در انجام طرحهای ساختمانی را از جمله عواملی دانست که ضرورت نگاهی تازه و نوآورانه را به تمام متولیان این صنعت دیکته می نماید.

وی با اشاره به این موضوع که تفکرات و ابزار و مصالح سنتی گذشته جایی در ساخت و سازهای امروزی ندارد، توضیح داد: کاهش هزینه های ساخت و سرعت عمل در انجام طرح ها و همچنین تغییر تمایلات مشتریان این صنعت به سمت استفاده از مصالح نوین و کاهش وزن و مصرف انرژی در ساختمان ها موجب شده تا نتوان با همان تفکرات پیشین به این راه ادامه داد.

سالاری با بیان اینکه تفاوت در خواسته مشتریان و بازار با آنچه در واقعیت ارائه می شود موجب ایجاد رکود در صنعت ساختمان شده است اضافه نمود: این تفاوت ها ضرورت یک نگاه جدید و نوآورانه را به تمامی عناصری که به نحوی در شبکه ارزش ساختمان اثرگذارند دیکته می نماید.

رئیس سازمان نظام مهندسی در ادامه ضمن تأکید بر مفهوم شبکه، ایجاد و اثرگذاری آن را در گرو شناسایی و تعامل بین تمامی عناصر و عوامل تأثیرگذار بر صنعت ساختمان دانست و اظهار کرد: باید کوشش نماییم تا با تغییر تفکرات و پافشاری بر ارزش های مشترک، روش های ساخت را اصلاح کرده تا شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این صنعت باشیم.

سالاری وجود افراد خلّاق و ایده پرداز، سرمایه گذاران و شرکت های مجری را پایه های اصلی برای ایجاد شبکه نوآوری دانست و اضافه نمود: سازمان نظام مهندسی در راه توسعه زیرساخت های حوزه فناوری اطلاعات، سرمایه گذاری های خوبی کرده و سرورهای قدرتمندی برای پیاده سازی چنین شبکه ای خریداری کرده است و در ادامه جهت، نیازمند تجارب و ایده های خلاقانه متولیان این بخش هستیم.

سالاری در خاتمه سخنانش ابراز امیدواری کرد که بتوان به مدد همکاری نهادهای مربوط، شبکه نوآوری صنعت ساختمان را به خوبی اجرایی نمود و در این زمینه الگویی پیروز برای سایر استان ها بود.

محمدمهدی لطفی رئیس پارک علم و فناوری یزد هم در این نشست ضمن تشکر از دیدگاه و حرکت نوآورانه سازمان نظام مهندسی استان یزد، صنعت ساختمان را زنجیره ای گسترده خواند که ایجاد شبکه نوآور در آن می تواند به طور مستقیم بر روی حلقه های بالایی و پایین این زنجیره اثرگذار باشد.

وی در بیان اهمیت این شبکه گفت: اگر هدف را ایجاد اکوسیستم نوآوری در صنعت ساختمان بدانیم، ایجاد شبکه نوآوری به نوعی نرم افزار دستیابی به این اکوسیستم خواهد بود.

لطفی ظرفیت اصلی سازمان نظام مهندسی را ظرفیت انسانی و فکری آن دانست که اگر درکنار ظرفیت تکنولوژی ایجاد و توسعه شرکت های فن آور پارک علم و فناوری قرار گیرد می تواند انقلابی در صنعت ساختمان کشور رقم بزند.

وی اضافه نمود: موضوع تفاهم نامه مرکز نوآوری صنعت ساختمان با پارک علم و فناوری از ماه ها پیش شروع و بر اساس این تفاهم نامه به دنبال ایجاد اکوسیستم نوآوری در صنعت ساختمان هستیم.

در خاتمه این نشست، تفاهم نامه مرکز نوآوری صنعت ساختمان با پارک علم و فناوری به امضای مشترک رئیس سازمان نظام مهندسی استان و رئیس پارک علم و فناوری یزد رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1054

به "راه اندازی شبکه نوآوری صنعت ساختمان؛ حرکتی برد- برد برای تمام ذی نفعان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی شبکه نوآوری صنعت ساختمان؛ حرکتی برد- برد برای تمام ذی نفعان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید