درخشش کمانداران جوان و تکرار تراژدی شکست بزرگسالان در جام جهانی داخل سالن

به گزارش مجله ویراپارس، درخشش کمانداران جوان در مسابقه های جام جهانی داخل سالن مراکش و تایلند سبب شد تا همه نگاه های کارشناسی و رسانه ای را به خود معطوف کند اما وضعیت تیم بزرگسالان انتقادآمیز بود.

درخشش کمانداران جوان و تکرار تراژدی شکست بزرگسالان در جام جهانی داخل سالن

به گزارش مجله ویراپارس، کمانداران جوان ایرانی در رقابت های جام جهانی داخل سالن مراکش و تایلند بهتر از آنچه که تصور می شد، نوک پیکان خود را به وسط سیبل نشانه گرفتند. حال اینکه انتظار از بزرگسالان در این رقابتها چقدر به اهداف پیش بینی شده نزدیک تر بود، مساله مهمی است که نیاز به تحلیل کارشناسی دارد. به هر صورت خروجی نتایج کمانداران ایران در رقابت های جام جهانی داخل سالن سال گذشته که مرحله انتهای آن در لاس وگاس آمریکا برگزار شد، نتایج راضی کننده ای نبود و هیچ کدام از کمانداران نتوانستند به جمع 6 کماندار برتر فینال فینالیستهای جام جهانی داخل سالن تیروکمان راه پیدا کنند.

هم چنین در جدول رده بندی مرحله مقدماتی این رقابتها، عبادی با 299امتیاز از بین 283 ورزشکار شرکت کننده در بخش کامپوند مردان، در جایگاه 54 جدول رده بندی قرار گرفت.

مجید قیدی با 288 امتیاز در جایگاه 145 جدول رده بندی ایستاد، یاسر عمویی با 297امتیاز در جایگاه 187 قرار گرفت و امیر کاظم پور دیگر کننده ایران با 292امتیاز رتبه 251 جدول رده بندی مرحله مقدماتی را به خود اختصاص داد.

در انتها مرحله مقدماتی رقابت های حذفی تیم داخل سالن جهانی نیز که اسفند سال گذشته در آنتالیای ترکیه برگزار شد، کنندگان کامپوند مردان از بین هشت تیم شرکت کننده در جدول رده بندی در جایگاه ششم قرار گرفتند. تیم کامپوند ایران با ترکیب اسماعیل عبادی، یاسر عمویی و امید طاهری در اولین دیدار خود برابر تیم فرانسه با نتیجه 235 بر 233 رقابت را به کمانداران فرانسه واگذار کردند و تنها امید طاهری به عنوان کننده ایران در بخش انفرادی برای کسب مدال برنز با کمانداری از اسلووانی به میدان رفت و با پیروزی مقابل این کماندار توانست به مدال برنز رقابت های جهانی داخل سالن ترکیه دست پیدا کند.

اگرچه تیم ملی جوانان نیز سال گذشته در اولین تجربه حضورشان در رقابتهای جام جهانی تیروکمان داخل سالن به نتایج مثبتی دست پیدا نکردند اما در این دوره و در اولین و دومین مرحله جام جهانی داخل سالن که در مراکش و تایلند برگزار شد، با کسب یک مدال طلا و 2 نقره در اولین مرحله و 3مدال طلا، 4نقره و 3 برنز در دومین مرحله از رقابت های جام جهانی داخل سالن توانستند ناکامی تیم ملی بزرگسالان را جبران و نتایج ضعیف آنها را تحت پوشش قرار دهند. البته نتایج نشانگر آن است که باید با برنامه ریزی دقیق و کارشناسی از بروز رخدادهای مبتنی بر آزمون و خطا در میادین ملی و بین المللی اجتناب کرد. چرا که برخلاف رقابتهای داخل سالن سال گذشته، بروز کوچک ترین خطا در عرصه های فنی و سیاست گذاری منجر به عدم راهیابی به رتبه های برتر می شود.

حذف کمانداران بزرگسال ریکرو و کامپوند، در مرحله یک هشتم رقابت های داخل سالن مراکش و مرحله یک چهارم تایلند که دومین تجربه حضور آن ها در رقابت های جام جهانی داخل سالن محسوب می شد، به خوبی موید ادعای فوق است. همچنین با توجه به جایگاه تیراندازی با کمان در کشورمان که از تاریخچه کهن برخوردار است، انتظار از کمانداران ایرانی برای کسب نتایج بهتر در سطح بین المللی بسیار بالا بوده و از هم اکنون سیاست گذاران و برنامه ریزان ارشد فدراسیون باید تمهیدات خاصی را جهت تبدیل تیم ملی تیراندازی با کمان به یکی از تیم های مطرح جهان آغاز کنند. البته در رویداد اخیر درخشش کمانداران جوان و نوجوان تا حدودی ناکامی بزرگسالان را تحت پوشش قرار داد و از تلخی ماجرا کاست. چنانچه کمانداران جوان نیز پیروز به کسب امتیاز نمی شدند، به طور حتم سرنوشت زیان بار و غم انگیزی فراروی تیراندازان ایرانی بود.

امید می رود تجربه امروز سرآغاز برنامه ریزی بهتر برای فردای همین تیم باشد. از سوی دیگر؛ 4 مرحله از رقابت های جام جهانی داخل سالن تیروکمان را تا انتها سال پیش رو داریم که 2 مرحله از این رقابت ها برای تیم ملی بزرگسالان آغاز خوبی نبود.

تیم ملی بزرگسالان، جوانان و نوجوانان برای شرکت در مرحله سوم و چهارم رقابت های جام جهانی داخل سالن که در فرانسه و آمریکا برگزار می شود، بهمن ماه راهی این رقابتها خواهند شد. حال باید دید با افتخاراتی که تیم ملی جوانان و نوجوانان طی دو مرحله از برگزاری این رقابتها کسب کردند، در مراحل باقیمانده چقدر می توانند نسبت به تیم بزرگسالان پیشتاز باشند و همواره به کسب سکوی قهرمانی خود تداوم ببخشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 340

به "درخشش کمانداران جوان و تکرار تراژدی شکست بزرگسالان در جام جهانی داخل سالن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش کمانداران جوان و تکرار تراژدی شکست بزرگسالان در جام جهانی داخل سالن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید