تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و چین حامل چه پیامی است؟

به گزارش مجله ویراپارس، رئیس جمهوری خلق چین شامگاه دوشنبه در گفت وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود همدردی صمیمانه و پشتیبانی محکم پکن را از مقابله دولت و ملت ایران با شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد.

تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و چین حامل چه پیامی است؟

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، به نقل از رادیو بین المللی چین، در این گفت وگوی تلفنی، رهبران دو کشور بار دیگر در مورد مبارزه با کرونا از یکدیگر حمایت کردند که نشان می دهد روابط راهبردی و مشارکتی جامع چین و ایران از بوته آزمون شیوع ویروس کرونا بیرون آمده و به سطح جدیدی رسیده است.

دهه دوم فوریه زمانی که مردم چین با تمام نیرو آغاز به مقابله با ویروس کرونا کردند، رئیس جمهور ایران در نشستی خبری آشکارا از چین حمایت و دولت چین را اینگونه ستایش کرد که با اطلاع رسانی به موقع، تا حد توان و امکان برای مبارزه با کرونا کوشش می نماید. از ماه مارس نیز که ایران خود گرفتار ویروس کرونا شد، رئیس جمهور چین تلگرام همدردی به همتای ایرانی خود مخابره و اظهار کرد که چین تمایل دارد همکاری خود با ایران را در مقابله با کرونا تقویت بخشد و تا حد امکان به ایران یاری کند.

بیش از یک ماه از آن گذشته و پس از سختکوشی دولت و مردم چین و ایران، دو کشور در مقابله با کرونا به نتایج مرحله ای مهمی دست یافته اند. 26 آوریل به عنوان روزی تاریخی در نبرد دفاع از وو هان به ثبت رسید: در این روز تعداد مبتلایان کروناویرس جدید بستری در بیمارستان به صفر رسید. در همین روز شمار مبتلایان قطعی در ایران به ارقام سه رقمی سقوط کرد و کار و فراوری نیز به طور منظم در حال ازسرگیری است.

اکنون رایزنی تلفنی روسای جمهوری دو کشور حامل چه پیغامی است؟

نخست این که رهبران دو کشور بر تعمیق دوستی دو کشور در جریان مبارزه با کرونا تاکید کردند. شی جین پینگ اشاره نمود در نبرد مقابله با شیوع کروناویروس جدید، دو کشور چین و ایران دست به دست و با پشتیبانی همدیگر، دوستی عمیق و دیرینه دولتها و ملتهای دو کشور را به طور کامل نشان دادند. حسن روحانی گفت هنگام رویارویی با شیوع کروناویروس جدید، دو کشور ایران و چین از همدیگر حمایت کردند و دوستی مردم دو کشور نیز تعمیق پیدا کرد.

در جریان مقابله مشترک با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از اولینهای فراموش نشدنی به ثبت رسید. مردم چین همواره به خاطر سپردند که پس از شیوع این بیماری در کشور، چین اولین پیغام همدردی را از ایران دریافت کرد؛ محمد جواد ظریف در اولین فرصت در رسانه های اجتماعی به زبان چینی حمایت ایران را از چین اعلام کرد؛ ایران که خود گرفتار مسائل ناشی از تحریم آمریکاست، به چین مواد پزشکی مانند ماسک ارسال کرد. مردم ایران نیز فراموش نمی نمایند که اولین کشور خارجی که تیم متخصصان پزشکی خود را به ایران فرستاد، چین بود که البته و اصولاً نخستین تیم امدادرسانی چین به خارج از کشور نیز بود. ایران بیشترین یاریهای خارجی را از چین دریافت نموده است. این نخستینهای ویژه به ماجراهای دوستی دو کشور تبدیل شده و روحیه مسافران یک قایق و حمایت متقابل دو کشور را ترسیم نموده است.

ثانیا رهبران دو کشور بر تقویت همکاری و مخالفت با تحریم تاکید کردند. شی جین پینگ گفت: جامعه بین المللی تنها به وسیله تقویت هماهنگی و همکاری می تواند نیروی متحدی برای شکست دادن و توقف شیوع کروناویروس جدید تشکیل دهد. تحریم یک جانبه در راه کوششهای ایران و جامعه بین المللی در راستای مقابله با شیوع کروناویروس جدید مانع ایجاد نموده است. روحانی خاطر نشان کرد با توجه به اوضاع کنونی، باید تحریمهای غیرقانونی یک جانبه علیه ایران بیدرنگ لغو گردد. ایران تمایل دارد همراه با همه کشورها از چندجانبه گرایی حمایت کند و از برابری و عدالت بین المللی و همچنین حقوق مآغاز ایران دفاع کند

در حال حاضر ویروس کرونا به عنوان دشمن مشترک کل بشر، سلامت و امنیت جان مردم کشورهای مختلف را به خطر انداخته است. مقابله مشترک چین و ایران با کروناویروس جدید به طور زنده اندیشه جامعه بشری با سرنوشت مشترک را توضیح داده است. برعکس، نمایشهای زشت سیاستبازان آمریکا در این نبرد بار دیگر چهره نفرت انگیزش را با روحیه استیلاجویانه و استکباری خود، ضد حقوق بشر عمل می نماید، آشکار شده است .

سیاستبازان آمریکا که همواره خود را در اندیشه جنگ سرد غرق نموده اند، قصد دارند با اتهام افکنی چین و ایران و سازمان بهداشت جهانی ، از بار مسؤولیت خود در کرونا شانه خالی کند و آن را دستاویز انتخابات قرار دهد؛ آنان با نادیده دریافت مخالفت عمومی جامعه جهانی ، حلقه تحریمهای ایران را سست نمی نمایند و از اعطای تسهیلات 5 میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به ایران جلوگیری کردند. آنها بارها مدعی شده اند که در کنار مردم ایران ایستاده اند، اما به هیچ وجه خطوط قرمز اخلاقی و روحیه انسانی را رعایت نمی نمایند.

حسن روحانی در گفتگوی تلفنی با همتای چینی خود گفت: من از مهار موفقیت آمیز شیوع کروناویروس جدید در چین احساس شادی و خوشحالی می کنم و تجربیات چین قابل آموختن و بهره برداری همه کشورها است. همانطور که سفارت ایران در چین در رسانه های اجتماعی نوشت، خروج مردم ووهان از بحران شیوع کرونا تشویق بزرگی برای جهانیان است که هنوز سرسختانه درگیر مبارزه با کرونا هستند. شیوع کرونا اتفاق خطرناکیست، اما مغلوب نشدنی هم نیست. در حال حاضر شرایط ایران نیز در پیشگیری و مهار شیوع کرونا بهبود یافته؛ امیدواریم ایران هم مانند چین هر چه زودتر به پیشواز بهار و شکوفه هایش برود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 961

به "تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و چین حامل چه پیامی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و چین حامل چه پیامی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید