ترس از ابتلا به کرونا و بعضی باورهای غلط در استفاده از مکمل های غذایی و دارویی

به گزارش مجله ویراپارس، مصرف خودسرانه و افراطی ویتامین ها ، مکمل های غذایی که این روزها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به شکل دهان به دهان تجویز می گردد نه تنها کمکی به تقویت سیستم ایمنی بدن نمی کند بلکه می تواند عارض و چالش های تازه ای برای مصرف کنندگانشان داشته باشد.

ترس از ابتلا به کرونا و بعضی باورهای غلط در استفاده از مکمل های غذایی و دارویی

مجله ویراپارس - حمیدرضابوجاریان :هفته های پرالتهاب و نفس گیر شیوع کرونا خیلی ها را نگران نموده که نکند این ویروس تاج دار ،دامن آن ها را بگیرد.هشدارها برای خودداری حضور افراد سالم در مراکز بیمارستانی و درمانی هم به این نگرانی دامن زده است. آن ها که حواسشان به اخبار و رویدادها هست، با دیدن اولین نشانه های بیماری به مراکز درمانی می فرایند تا فرایند درمان اصولی خود را بگذرانند اما، آن ها که نشانه ای از بیماری ندارند به تقلا افتاده تا با استفاده از روش هایی که خود آموخته اند به هر قیمتی خود را از گزند بیماری در امان نگاه دارند. استفاده از انواع مکمل های غذایی و درمانی و حتی تزریق واکسن از جمله این خوددرمانی ها است. خوددرمانی هایی که نه تنها یاریی به جلوگیری از بروز بیماری در افراد نمی نماید بلکه،مصرف افراطی و بدون تجویز پزشک می تواند منجر به بروز عارضه هایی دیگر در بدن فرد گردد. آنالیز میدانی خبرنگار مجله ویراپارس نشان می دهد مصرف بعضی مکمل های غذایی و دارویی فرایند تصاعدی به خود گرفته و بازار فروش خوبی پیدا نموده است.

  • التماس برای خرید ویتامین

بعضی داروخانه های شهر مملو از کسانی است که برای خرید ویتامین آمده اند. این باور در میان مردم شکل گرفته است که ویتامین های D و C می تواند از آن ها در برابر ویروس کرونا محافظت کند. این باور سبب شده است،فروش ویتامین در داروخانه ها از رشد چند صد درصدی برخوردار گردد. یکی از مراجعه نمایندگان به داروخانه ای در حوالی میدان پونک با اصرار خواستار خرید ویتامیت D با دوز 50 هزار واحد است. او دلیل اصرارش را داشتن دو بچه قد و نیم قد و همسرش که در خانه هستند می داند و می گوید: یکی از همکارانم می گفت که ویتامین D با دز 50 هزار واحد سیستم ایمنی بدن را کاملا تقویت می نماید.برای همین آمده ام تا این ویتامین را برای خودم و خانواده ام تهیه کنم. حسین که خودش را کارمند یک اداره دولتی معرفی می نماید از اینکه ماسک و دستکش برای خرید پیدا ننموده عصبانی است و معتقد است هر کاری می نماید تا خانواده اش از ویروس کرونا در امان باشند:الان برای خریدن ویتامین هم باید اصرار و التماس کرد.ویتامین که داخل کشور فراوری می گردد و همه داروخانه ها دارند. نمی دانم چرا برای خرید ویتامین هم باید اینقدر اصرار و التماس کرد. حرفش تمام نشده که اصرارهایش اثر می نماید وتحویلدار داروخانه با اکراه ویتامین تقاضا شده را به مرد می دهد.

  • افزایش فروش ویتامین ها

ابراهیم حسینی ،کارمند داروخانه است. وقتی درباره اوضاع فروش ویتامین و تعداد مشتریان این قلم جنس می پرسم،با تایید اینکه مقدار فروش ویتامین درهفته های اخیر در داروخانه ای که در آن کار می نماید بیشتر شده است، می گوید:مردم نگران ابتلا به کرونا هستند.اینطور در ذهم مردم جا افتاده که با تقویت سیستم ایمنی بدنشان از خود مراقبت نمایند. باور مردم این است که ویتامین D و C می تواند سیستم ایمنی بدنشان را تقویت کند و به این دلیل، خواستار خرید ویتامین هستند. او حرفش را اینطور ادامه می دهد:تقریبا روزی 30 تا 40 نفر برای خرید انواع ویتامین به داروخانه مراجعه می نمایند. این تعداد مراجعه نماینده برای خرید چند برابر روزهای قبل از شیوع کرونا است. او معتقد است استفاده از ویتامین ها برای بدن مناسب است اما استفاده ناآگاهانه از این نوع مکمل ها بدون نظر پزشک نباید انجام گردد.

او به مردی که خواستار خرید ویتامینی با مشخصات خاص است اشاره می نماید و می گوید:بعضی مراجعان درخواست ویتامین D با دوز 50هزار می نمایند.مصرف این دوز از ویتامین تنها برای افرادی توصیه می گردد که مشکل جذب ویتامین از غذا یا دفع آن را دارند. مصرف طولانی ویتامین Dبا دوز 50 هزار می تواند برای افرادی که مسئله ای در جذب این ویتامین از غذا ندارند، خطرناک باشد اما کسی حاضر به پذیرش توصیه ما برای خودداری از خرید ویتامین D با این دوز ندارد. نمی توان جلوی مردم را در خرید ویتامین گرفت. هر مخالفتی با فروش ویتامین اینطور تلقی می گردد که می خواهیم احتکار کنیم. در این شرایط مراجعه نماینده سریع تلفن همراهش را در می آورد و تهدید به شکایت می نماید.با این شرایط چرا سری که درد نمی نماید را با دستمال ببندیم.

  • ویتامین های سمی وارد بدنتان نکنید

نگرانی مردم و سبقت دریافت آن ها از یکدیگر در خرید ویتامین را با دکتر فریبا کوهدانی ، دکترای تغذیه در میان گذاشتیم. او با تاکید بر اینکه استفاده از ویتامین در صورتی که به جا و معقول باشد به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری می نماید تاکید دارد، اما می گوید:استفاده از ویتامین تنها در شرایط خاص برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است. بدن به صورت اتوماتیک مواد مغذی و ویتامین ها را از غذا جذب می نماید.بنابراین احتیاج چندانی به استفاده از ویتامین ها به عنوان مکمل هایی دارویی نیست. معمولا ویتامین ها برای کسانی تجویز می گردد که با مشکل جذب نشدن مواد مغذی یا دفع آن رو به رو هستند.

این متخصص تغذیه، با هشدار به کسانی که در این ایام از ویتامین D با دوز 50 هزار استفاده می نمایند، مصرف این ویتامین را بدون نظر پزشک خطرناک می داند و می گوید: تنها در مواردی مصرف ویتامین D با دوز 50 هزار واحد تجویز می گردد که فرد سطح دریافت این مقدار ویتامین خود را پس از انجام آزمایش های پزشکی به تایید پزشک رسانده باشد. معمولا مصرف این حجم از ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مدت 8 هفته تجویز می گردد. هرگونه مصرف خودسرانه این ویتامین باتوجه به ماهیت محلول در چربی بودن آن می تواند برای بدن مسله ساز گردد.

  • قدیمی ها در مقابل طب مدرن

غیر از استفاده از ویتامین ها که نوعی خوددرمانی مدرن به شمار می رود، راهکار های سنتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. فضای مجازی مملو از توصیه های افراد ناشناس و تشویق آن ها به خرید بعضی سبزیجات و ادویه ها است. این افراد از معجزه روش های سنتی برای درمان و جلوگیری از ابتلا به کرونا یاد می نمایند.مصرف سیر،زنجفیل،دارچین، فلفل سیاه،زردچوبه وبعضی دیگر از سبزیجات با ادعای اثرگذاری مثبت بر ویروس کرونا این روزها در پایتخت افزایش یافته است.

گوشه و کنار وانت بارهایی را می توان دید که از شهرهای مختلف با خود سیر به تهران آورده و با قیمت های گزاف می فروشند. از سوی دیگر افزایش قیمت در خرده فروشی های عرضه نماینده دارچین،زنجفیل،فلفل سیاه،زردچوبه گواهی بر استقبال و خرید این محصولات از سوی شهفرایندان است.رضا که بار سیرش را از همدان با نیسان آبی به تهران آورده است از فروش خوبش در روزهای گذشته می گوید: برادرم از دزفول و من از همدان سیر به تهران می آوریم. هر سال برای فروش یک وانت نیسان سیر حدود 3 روز تهران می ماندیم.بعد دوباره می رفتیم تا بار بزنیم و بر گردیم الان با اینکه قیمت هر کیلو سیر 3 برابر پارسال شده است، صبح که بار را به تهران می آوریم تا شب تمام می گردد. حتی مغازه دارها هم سیر از ما تهیه می نمایند. او خاصیت سیر را دلیل فروش خوبش در این روزها می داند:سیر پادزهر خیلی از دردها است.قیمت هم مناسب است ومردم ترجیح می دهند چیزی خریداری نمایند که به سلامتش اطمینان دارند و می دانند که به دردشان می خورد.

اومعتقد است هر چیزی که قدیمی ها درباره سیر گفته اند حکمت داشاه و خاصیت این ماده غذایی را تایید نموده است:وقتی قدیمی ها می گویند دوای هر دردی سیر است چرا نباید باور کرد. حتما قدیمی ها چیزی می دانستند که گقتند.خود من هر وقت سرما می خورم با خوردن سیر هم سرماخوردگی ام خوب می گردد هم اینکه تا مدت ها مریض نمی شوم. برای همین است که مردم برای اینکه کرونا نگیرند سیر می خورند.کرونا هم مانند سرماخوردگی است و خوردن سیر آدم رو از ویروس پاک می نماید.

  • افراطی نباشیم

با اینکه خوردن سیر مزایای زیادی دارد اما، افراط گرایی در مصرف سیر زنجفیل یا دارچین می تواند خطراتی برای بعضی گروه های پرخطر داشته باشد. گروه های پرخطری که هم کرونا آن ها را تهدید می نماید هم افراط در مصرف ادویه ها و سیر.دکتر کوهدانی در این باره می گوید:یادمان باشد تعادل در مصرف را باید آویزه گوش کرد. همه این ها محصولات موادی هستند که مصرفشان برای بدن مفید است. این نکته را باید در نظر داشت که به دلیل باورهای غلط درباره سیر و خاصیت ضد آنفولانزایی و ضد ویروسی آن عده ای سعی می نمایند سیر را به شکل بی رویه ای استفاده نمایند. مصرف بدون قاعده سیربرای بعضی افراد که دارو استفاده می نمایند ممکن است منجر به تداخلات دارویی گردد. سیر خون را رقیق می نماید و سبب افزایش ضربان قلب می گردد. کسانی که از داروهای قلبی استفاده می نمایند باید به مصرف سیر توجه نمایند تا دچار مسائل و عارضه های ناشی از تداخل دارویی نشوند.

  • زندگی عادی با رعایت مسایل بهداشتی

کوهدانی معتقد توصیه می نماید، افراد فرایندی که مربوط به الگوی زندگی معمولیشان را تا قبل از شیوع بیماری داشته اند حفظ نموده و تنها توصیه های بهداشتی را بیش از گذشته رعایت نمایند: استفاده از فلفل سیاه و دارچین و ادویه ها و مواد غذایی مانند آنها اثر ضد التهابی در بدن دارد و استفاده به اندازه از این نوع ادویه ها خوب است.استفاده به اندازه در مصرف این مواد به همان اندازه که اثر مثبت دارد، افراط نیز سو دارد. به عنوان نمونه کسانی که رفلکس معده دارند و ترش می نمایند،اگر از ادویه بیشتر استفاده نمایند بیشتر دچار رفلکس معده می شوند و زندگی بر آن ها سخت می گذرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 834

به "ترس از ابتلا به کرونا و بعضی باورهای غلط در استفاده از مکمل های غذایی و دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از ابتلا به کرونا و بعضی باورهای غلط در استفاده از مکمل های غذایی و دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید