بورس؛ صدرنشین بلامنازع بازار ها

به گزارش مجله ویراپارس، بار دیگر رکوردی جدید در کارنامه تاریخی بازار سهام ثبت شد و ارزش معاملات خرد روز یکشنبه در دو بازار بورس و فرابورس از 26 هزار میلیارد تومان فراتر رفت. به این ترتیب مجموع ارزش مبادلات بازار سهام در 100 روز نخست سال 99 به حدود 825 هزار میلیارد تومان رسید تا بورس با فاصله 7 برابری از رقبای خود یعنی ارز و مسکن جذاب ترین مقصد پول های سرگردان باشد. ضمن آنکه بورس تهران به تنهایی از ابتدای سال بازده 191 درصدی نصیب معامله گران خود کرده است.

بورس؛ صدرنشین بلامنازع بازار ها

به گزارش دنیای اقتصاد، در حال حاضر ضریب نفوذ بازار سهام در جامعه آن چنان تقویت شده است که روزبه روز شاهد افزایش جریان نقدینگی ورودی به بازار سهام هستیم. در این هجوم نقدینگی شاخص سهام روز گذشته مرز روانی یک میلیون و 500 هزار واحد را نیز لمس کرد.

شرایطی که تقابل جدی عرضه و تقاضا را به دنبال داشت. معامله گران حقیقی، اما بیشترین سهم از پول های ورودی به بورس تهران را دارند. بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد بازیگران خرد در سال جاری خالص خریدی بالغ بر 36 هزار میلیارد تومان ثبت کرده و از این منظر سهمی 78 درصدی از کل خرید سهام را به خود اختصاص داده اند.

شکاف 7 برابری 3 بازار

بورس با فاصله ای 7 برابری نسبت به بازار های ارز و مسکن جذاب ترین بازار برای سرمایه گذاران در 100 روز نخست سال جاری بوده است.

محاسبات نشان می دهد در حالی که از اول سال جاری مجموع ارزش مبادلات اجرا شده در بازار های عمده مبادلات ارز و مسکن به 125 هزار میلیارد تومان رسیده؛ بورس به تنهایی 825 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات سهام را به ثبت رسانده است. در این میان روز گذشته با دادوستد بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلاری، رکورد جدید در کارنامه تاریخی بازار سهام ثبت شد.

نهمین صعود متوالی شاخص کل بورس تهران در حالی رقم خورد که شاخص کل هم وزن پس از رالی 17 روزه در راستا صعودی، تن به اصلاح داد. دیروز پس از لمس مرز روانی یک میلیون و 500 هزار واحد، موجی از شناسایی سود در کلیت بازار فعال و سبب شد تا قیمت سهام برخی از بنگاه های بورسی تا کف مجاز روزانه نیز افول کند.

این مهم، اما سبب افزایش جذابیت قیمت ها به ویژه در میان بزرگان بازار شد. این تقابل جدی میان عرضه و تقاضا، اما رکوردی جدید برای ارزش معاملات خرد سهام به ارمغان آورد تا این متغیر در مجموع بورس و فرابورس از 26هزار میلیارد تومان فراتر رود که در نیم قرن تاریخ تالار شیشه ای نمی توان نظیری برای آن یافت. در این میان بررسی های دنیای اقتصاد حکایت از صدرنشینی بازار سهام در جذب نقدینگی از دیگر رقبای خود دارد.

بورس؛ صدرنشین بلامنازع بازار ها

در حال حاضر بازار سهام نه تنها بیشترین بازدهی را در میان رقبای خود در بازار های سرمایه گذاری در اختیار گرفته است که نگاهی به ارزش دادوستد ها در سه بازار دلار، مسکن و سهام حکایت از تفاوت فاحش ارقام بازار سهام نسبت به دیگر بازار ها است.

بررسی ها از ارزش معاملات بورس و فرابورس در سه ماه نخست سال 99 حکایت از جابه جایی 824 هزار و 637 میلیارد تومان نقدینگی تنها در سهام دارد. این در حالی است که طی همین دوره، بر اساس گزارش های دریافتی از سامانه نیما، معادل 3/ 3 میلیارد یورو (معادل 59 هزار و 400 میلیارد تومان) در سامانه نیما ارز فروخته شده است. در بازار مسکن نیز برآورد ها حکایت از دادوستد حدود 65 هزار میلیارد تومان در بهار99 دارد. به این ترتیب بازار سهام با اختلاف در صدر جذب نقدینگی میان بازار های سرمایه گذاری ایستاده است و در این شرایط بازده اعجاب انگیزی نصیب معامله گران خود کرده است.

واکنش معامله گران به مرز روانی جدید

تداوم ورود نقدینگی به بازار سهام که این روز ها بیشتر به هجوم پول تبدیل شده است در همان دقایق ابتدایی معاملات سبب شد تا شاخص کل مرز یک میلیون و 500 هزار واحد را لمس کند. این شرایط، اما داوم چندانی نداشت و واکنش همیشگی معامله گران به اعداد رند سبب تشدید عمومی فشار عرضه در بازار شد.

در این شرایط قیمت بسیاری از سهام از محدوده مثبت عقب نشستند و حتی برخی تا کف های مجاز روزانه سقوط کردند. در مجموع طی معاملات روز یکشنبه شاهد نوسان بالای قیمت ها در کلیت بازار سهام (بورس، فرابورس و بازار پایه) بودیم.

در این شرایط از 558 نماد معامله شده در سه بازار مذکور، 22 درصد سهام نوسان قیمت بالاتر از 10 درصد را تجربه کردند. به عبارتی از صف خرید به صف فروش یا بالعکس نوسان داشتند. در این میان 61 درصد سهم ها نیز با نوسان بالاتر از 5 درصد همراه شدند که در نوع خود جالب بود و از تقابل سنگین عرضه و تقاضا حکایت داشت.

رکوردی جدید در جدال عرضه و تقاضا

معاملات روز یکشنبه بورس تهران هر چند با رشد 75/ 1 درصدی شاخص کل همراه شد، اما شاخص کل هم وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نماد ها دارد، با افت 3/ 0 درصدی روبرو شد. به این ترتیب پس از رالی 17 روزه شاخص هم وزن در راستا صعودی این نماگر عقب نشینی کرد. در این روز در مقابل رشد قیمت در 44 درصد از سهام فعال بورسی و فرابورسی، 56 درصد از شرکت ها با افت قیمت روبرو شدند. با این حال ثبت رشد دسته جمعی در گروه های بزرگ بازار شامل کالایی ها و دو گروه بانک و خودرو بازوی کمکی رشد شاخص کل بازار شد.

جایی که شاخص 30 شرکت بزرگ بازار نیز رشدی معادل 6/ 2 درصد را تجربه کرد. به جرات می توان اذعان کرد از اوایل اردیبهشت ماه سبقت بزرگان در رشد قیمت به فرایند غالب بازار سهام تبدیل شده است. جایی که بازده شاخص 30 شرکت بزرگ از ابتدای سال تا به امروز از 256 درصد فراتر رفت، اما شاخص هم وزن به رشد 148 درصدی بسنده کرد.

چندی پیش در گزارشی تحت عنوان رالی بزرگان بورس در سوپرکانال این موضوع را مورد بررسی قرار داد. در حال حاضر به نظر می رسد واگذاری باقی مانده سهام دولت در بورس در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) و تصور عمومی مبنی بر تداوم حمایت های دولت از این بازار سبب شده تا معامله گران تمایل بیشتری به سهامداری در گروه هایی داشته باشند که در پرتفوی صندوق های مزبور قرار می گیرند.

علاوه بر این تغییر قوانین مربوط به حجم مبنا لنگر سنگین قیمت کوچک تر های بازار شده است. ضمن آنکه عموم سرمایه گذاران معتقدند پس از رالی پرشتاب قیمت سهام کوچک تر بازار در سال 98، اینک نوبت به بزرگان کالایی رسیده است. از این رو از ابتدای اردیبهشت تا به امروز این سهام باارزش بازار بالا بودند که در کانون توجه بورس بازان قرار گرفتند.

حقیقی ها در میدان ماندند

در روزی که شاخص کل بورس تهران با رشد 75/ 1 درصدی همراه شد، معامله گران حقیقی جایگاه خود در زمین خرید را حفظ کردند. به این ترتیب طی معاملات روز یکشنبه بورس تهران، در مجموع 745 میلیارد و 460 میلیون سهم به ارزش 368 میلیارد و 500 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد بازار افزوده شد.

در این میان بیشترین خالص خرید حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی به میزان 275 میلیارد و 280 میلیون تومان ثبت شد. در این گروه نماد معاملاتی دو پالایشگاه تهران و اصفهان بیشترین توجه معامله گران خرد را به خود جلب کردند.

شتران دیروز شاهد جابه جایی 183 میلیارد و 500 میلیون تومانی در راستا حقوقی به حقیقی بود. این فرایند در شپنا نیز با جابه جایی 122 میلیارد تومانی به سمت پرتفوی سهامداران خود همراه شد. صنعت فلزات اساسی از دیگر گروه هایی بود که معاملات روز یکشنبه را با اقبال بازیگران حقیقی به پایان رساند. در این گروه دیروز شاهد جابه جایی 180 میلیارد و 200 میلیون تومانی در راستا حقوقی به حقیقی بودیم.

فولاد و فملی صدرنشین بیشترین خالص خرید حقیقی در این گروه شدند و به ترتیب جابه جایی 140 و 102 میلیارد تومانی از پرتفوی حقوقی به سبد سهام معامله گران خرد بازار را تجربه کردند. در آنسوی بازار، اما بیشترین خالص فروش حقیقی ها در زیرمجموعه های گروه مواد و محصولات دارویی ثبت شد.

در این گروه دیروز شاهد حمایت 130 میلیارد و 280 میلیون تومانی سهامداران عمده بودیم. بانکی ها نیز روز یکشنبه با جابه جایی 70 میلیارد و 650 میلیون تومانی در راستا حقیقی به حقوقی روبرو شدند. در این گروه هرچند بانک ملت با خالص خرید حقیقی 185 میلیارد تومانی همراه شد، اما در سهام بانک پاسارگاد بیشترین فشار فروش سهامداران خرد به میزان 109 میلیارد و 250 میلیون تومان مشاهده شد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1072

به "بورس؛ صدرنشین بلامنازع بازار ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس؛ صدرنشین بلامنازع بازار ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید