به زودی ساخت 25 هزار مسکن را در بافت شروع می کنیم

به گزارش مجله ویراپارس، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که احداث 25 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی به زودی شروع می گردد گفت: برنامه تکمیل 750 پروژه نیمه تمام همچون استادیوم، مدرسه و مسجد برای ارتقای کیفیت زندگی ساکنان بافت را در دستور کار قرار داده ایم.

به زودی ساخت 25 هزار مسکن را در بافت شروع می کنیم

سید محمد پژمان در گفت وگو با مجله ویراپارس اظهار کرد: در نظر داریم 750 پروژه در بخش خدمات زیربنایی و روبنایی که از قبل آغاز شده و به طور متوسط دارای پیشرفت 70 درصدی است را تا انتها سال به اتمام برسانیم. ما با توجه به تنگناهای بودجه کشور ترجیح دادیم به جای این که پروژه های جدید را آغاز کنیم ابتدا پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم.

وی اضافه نمود: با مسوولان سازمان برنامه و بودجه صحبت نموده ایم تا 30 درصد باقی مانده از این پروژه ها را به وسیله منابع در اختیار تکمیل کنیم. ردیف ها مقداری کم داشت و قرار شد جابه جایی اتفاق بیفتد که کار را انجام دهیم. این پروژه ها موارد متعددی شامل مدرسه، استادیوم، درمانگاه و مسجد است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید نمود: هدف این است که اگر موضوع نوسازی واحدهای مسکونی در بافت های ناکارآمد زمان بر گردد، از هم اکنون شرایط محیطی را در بخش زیربنایی و روبنایی فراهم کنیم تا مردم بعد از اسکان زندگی و رفاه مناسبی داشته باشند.

تیپ قرارداد شرکت بازآفرینی با سازندگان دارای کمترین ایراد است

پژمان درباره میزان استقبال سازندگان از طرح اقدام ملی در حوزه بازآفرینی گفت: شرکت بازآفرینی شهری با سازندگان قرارداد مشارکت مستقل تنظیم نموده است. ما ابتدا چندین جلسه هماهنگی با انبوه سازان و توسعه گران برگزار کردیم؛ ضمن این که خودمان در این حوزه ها صاحب تجربه هستیم با ضرایب و حساسیت آنها آشنایی داریم؛ لذا چارچوبی که ما تنظیم کردیم از دید آنها ایراد خاصی نداشت. تنها سه چهار مورد ابهام مطرح کردند که ما آنها را برطرف کردیم. انشاءالله با چارچوبی که ما ارایه دادیم حتما فراخوان ها با استقبال روبرو می گردد.

وی با بیان این که در بافت های ناکارآمد حدود 20 هزار تسهیلات نوسازی به متقاضیان داده شده است گفت: موارد متعددی فراخوان در دستور کار داریم که مقدمات آن در حال آمادگی است. انتظار داریم حدود 25 هزار واحد را در قالب طرح اقدام ملی در فاصله دو سه ماهه عملیاتی کنیم. مابقی نیز تا انتها کار دولت دوازدهم انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری توضیح داد: برای ساکنان بافت های ناکارآمد تسهیلات ارزان قیمت، پروانه رایگان و خدمات جانبی با تخفیف در نظر گرفته ایم. با توجه به این که دولت در بافت، صاحب زمین چندانی نیست، یکی از کارهایی که انجام می دهیم ایجاد شرایط است. ابتدا طرح های نوسازی را تهیه می کنیم که متقاضیان با رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی اقدام نمایند. بعد با اقدامات روبنایی و زیربنایی، کیفیت زندگی آنها را ارتقا می دهیم. بخشی از اراضی خریداری شده در داخل بافت و بخشی هم در حاشیه بافت ها است که به عنوان سرمایه در اختیار گرفتیم و وارد ساخت و ساز کردیم. مقداری را نیز به آزادسازی معابر، معوض، جایگزینی و سایر اقداماتی که در داخل بافت ضرورت مداخله دارد اختصاص دادیم.

پژمان درباره افزایش سقف تسهیلات ساخت در بافت های ناکارآمد گفت: به بانک مرکزی پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات را ارایه داده ایم که در انتظار تایید مسوولان بانک هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 339

به "به زودی ساخت 25 هزار مسکن را در بافت شروع می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به زودی ساخت 25 هزار مسکن را در بافت شروع می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید