افزایش 500درصدی کشته های چهارشنبه سوری سال جاری

به گزارش مجله ویراپارس، یک روز مانده به شب چهارشنبه آخر سال. تعداد تلفات و مصدومان انفجار مواد محترقه در کشور در حال رکوردزدنی باورنکردنی است. تا عصر روز دوشنبه (دیروز) تعداد فوتی ها در مقایسه با چهارشنبه سوری پارسال، پنج برابر شده و حدود دوبرابر جانباختگان دو سال قبل است. این در حالی است که سال جاری علاوه بر حوادث چهارشنبه سوری، تجمعات در این شب یکی از عوامل افزایش شیوع کرونا خواهد بود و کارشناسان دراین باره هشدار جدی داده اند.

افزایش 500درصدی کشته های چهارشنبه سوری سال جاری

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از روزنامه جام جم، بر اساس آمارهای اورژانس، از اول تا 24 اسفند امسال 263 نفر بر اثر حوادث چهارشنبه آخر سال دچار مصدومیت و از این تعداد 68 نفر بستری شدند.

بر اساس اعلام مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، تا عصر یکشنبه پنج نفر بر اثر حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری جان خود را از دست دادند.

این افراد ازجمله دو مرد 31 و 35 ساله در شهر بانه استان کردستان، یک مرد 24 ساله در شهر سقز استان کردستان، یک دختر شش ساله در شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی و یک مرد 31 ساله در تهران هستند.

مجتبی خالدی با بیان این که 85درصد آسیب دیدگان استفاده نماینده موادمحترقه و 15درصد عابر بودند، به ایسنا گفت: 34درصد دچار سوختگی، 27درصد دچار آسیب به چشم، 12درصد دچار قطع عضو و 27درصد دچار سایر آسیب ها شدند. 9درصد آسیب دیدگان زن و 91درصد مرد بودند. از تعداد کل مصدومان 12نفر میانگین سنی کمتر از شش سال، 175نفر شش تا 18سال، 40نفر 18 تا 29سال و 36نفر 29 تا 60سال داشتند.

وی اضافه نمود: تعداد جانباختگان حوادث چهارشنبه آخر سال نسبت به مدت مشابه در سال 98، 500درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد کل آسیب دیدگان نیز نسبت به مدت مشابه 221 درصد افزایش یافته است.

قربانیان زیر 20 سال

برخلاف قربانیان چهارشنبه سوری امسال که اغلب بیش از 20 سال داشتند، آنالیز آمارهای پزشکی قانونی نشان می دهد افراد زیر 20 سال قربانیان اصلی حوادث چهارشنبه سوری هستند.

دکتر حامد نائیجی، مدیرکل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، دیروز با تاکید بر این آمار اضافه نمود: در امسال علاوه بر مخاطرات استفاده از مواد محترقه و آتش زا با موضوع همه گیری ویروس کرونا نیز روبرو هستیم. از هموطنان درخواست می کنیم با توجه به خطرات استفاده از مواد منفجره و نیز همه گیری ویروس کرونا از برگزاری هرگونه تجمع و استفاده از وسایل و ابزار خطرآفرین و غیراستاندارد خودداری نمایند.

وی یادآور شد: افراد در تماس با مواد محترقه و منفجره با مکانیسم های متعددی دچار آسیب می شوند؛ آسیب ها می تواند ناشی از برخورد ترکش ماده انفجاری تا سوختگی حرارتی یا شیمیایی یا قرار دریافت در معرض موج انفجار و ... باشد که متأسفانه باعث عوارض متعددی مانند نابینایی، قطع عضو، سوختگی های وسیع، جوشگاه های دائمی روی صورت و بدن، ناشنوایی و ... می گردد.

نائیجی با بیان این که آسیب های روانی ناشی از استرس وارده به افراد یکی دیگر از این نوع صدمات است ابراز امیدواری کرد امسال با رعایت حقوق یکدیگر و اجتناب از رفتار های پرمخاطره، شاهد سرانجام سالی آرام، ایمن و بسیار کم خطرتر نسبت به سال های گذشته باشیم.

آماده باش 3500 آتش نشان

سخنگوی آتش نشانی تهران نیز دیروز در گفت وگو با جام جم از آماده باش آتش نشانان در شب چهارشنبه سرانجامی سال اطلاع داد و گفت: 3500 آتش نشان، سه شنبه (امروز) در هزار نقطه تهران مستقر می شوند تا در صورت بروز حوادث احتمالی بتوانند سریع امدادرسانی نمایند.

جلال ملکی با هشدار به خانواده ها اضافه نمود: در شرایطی که بیمارستان ها همچنان درگیر ویروس کرونا و رسیدگی به شرایط مبتلایان هستند، حوادث چهارشنبه سوری می تواند بار اضافه ای بر دوش کادر درمان باشد. از سوی دیگر تجمعات چهارشنبه سوری می تواند یکی از عوامل شیوع کرونا نیز باشد. به همین دلیل از هموطنان تقاضا می کنیم برای قطع زنجیره بیماری و کاهش شیوع آن مراعات نمایند و مثل سال گذشته که همکاری بسیار خوبی داشتند جشن به صورت محدود در کانون خانواده و با رعایت ایمنی برگزار گردد.

وی اضافه نمود: والدین باید به وسیله فضای مجازی، صداوسیما، بازی های رایانه ای، فیلم های سینمایی و سایر امکانات تفریحی و ورزشی کاری نمایند که امسال نوجوانان و جوانان در خانه بمانند تا چهارشنبه سوری امسال در این شرایط حساس به چهارشنبه سوزی تبدیل نگردد. همچنین نسبت به نگهداری موادمحترقه و استفاده از آنها توسط فرزندان شان، حساسیت بیشتری داشته باشند.

خط و نشان پلیس برای هنجارشکنان

فرمانده نیروی انتظامی هم برای هنجارشکنان چهارشنبه سوری خط و نشان کشید و گفت: پلیس مانند سال های گذشته در تمام شهرها و محل های مدنظر حضور دارد؛ به همین دلیل از هموطنان می خواهیم چون همواره با پلیس همکاری نمایند تا شاهد حادثه ناگواری نباشیم.

سردار حسین اشتری با تأکید بر این که خودروی تخلفات هنجارشکنانه تا 15 فروردین سال بعد در توقیف خواهد ماند، گفت: سلامت مردم و خانواده ها برای ما اولویت دارد و با افرادی که بخواهند به حقوق مردم تعدی نمایند، برخورد می کنیم.

وی با توصیه و تاکید بر این که در چهارشنبه آخر سال مراقب فرزندان خود باشیم و از رفتارهای پرخطر خودداری گردد، متذکر شد: همچنین هیچ تجمعی در چهارشنبه سوری نباید صورت گیرد و به هیچ وجه اجازه تجمع را نخواهیم داد.

محمد غمخوار - دبیر حوادث

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1535

به "افزایش 500درصدی کشته های چهارشنبه سوری سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 500درصدی کشته های چهارشنبه سوری سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید