استقبال مردم از تورهای گردشگری حرم رضوی

به گزارش مجله ویراپارس، مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: در حال حاضر حیات شبانه به عنوان فصلی نو در مدیریت شهری مطرح شده است، تمام دنیا دراین مسئله به نتیجه رسیده اند و در مشهد نیز این اتفاق رخ داده است؛ در مشهد نیز به طور غیر رسمی بحث حیات شبانه در اطراف حرم مانند فروشگاه ها و خیابان ها اتفاق می افتد.

استقبال مردم از تورهای گردشگری حرم رضوی

نرگس شالچیان در گفت وگو با خبرنگار مجله ویراپارس، در مورد تور گردشگری حرم که در ماه مبارک رمضان برگزار شد؛ اظهار کرد: برای این که بتوانیم بهترین بهره وری را با استفاده از موضوعات فرهنگی و گردشگری در قسمت حیات شبانه داشته باشیم ماه مبارک رمضان بهترین زمان برای برگزاری این طرح به نظر آمد؛ طی صحبتی که با رئیس مرکز کتابخانه های آستان قدس داشتیم این مسئله طرح موضوع شد و از آن ها درخواست کردیم که چنین ظرفیت درون شهری را در اختیار ما بگذارند تا بتوانیم آن را فعال کنیم.

وی اضافه نمود: خوشبختانه با وسعت نگاه و نظری که این اداره به مسئله داشت به خوبی از آن استقبال کرد، مکاتباتی را صورت دادیم و بر این اساس قرار شد که هفته ای سه روز در روزهای زوج از ساعت 20 تا 24 بعد از افطار بازدید از موزه ها اتفاق بیافتد که این مسئله با کارشناسان آستان قدس طرح موضوع و به این منظور تورهایی برگزار شد.

گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد ادامه داد: امسال هم چنین مشهد در ماه مبارک رمضان طرحی تحت عنوان بهار جان ها برگزار کرد که سفره های افطار با مشارکت مردم در مناطق 13 گانه مشهد پهن می شد و ما از این فرصت برای معرفی تورهای حرم گردی به مردم استفاده کردیم.

شالچیان خاطرنشان کرد: از سوی معاونین فرهنگی مناطق 13 گانه مشهد و کارشناسان گردشگری چنین ظرفیتی به مردم معرفی شد و هم زمان با افطار به آن ها اعلام می شد که در صورت تمایل می توانند بر اساس سهمیه بندی در این تورها ثبت نام کنند. خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از این تورها به عمل آمد و در هر نوبت حدود 150 نفر برای شرکت در تورها اعلام آمادگی کرده و در هر هفته حدود 450 نفر به طور رایگان از موزه های حرم بازدید می کردند.

وی بیان کرد: برگزاری این تور اتفاق بسیار خوبی بود، بسکمک از افرادی که برای بازدید موزه ها در تور شرکت می کردند و با آن ها مصاحبه می کردیم از قشرهای مختلف بودند و طبقات متفاوت جامعه را در بر می گرفتند و از برگزاری این برنامه بسیار راضی بودند؛ بسکمک از افرادی که در این تورها شرکت کرده بودند اذعان داشتند که برای اولین بار است از موزه های حرم بازدید می کنند.

مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد شرح داد: در کنار بازدید از این موزه ها سعی کردیم متناسب با ماه مبارک رمضان برنامه ریزی کنیم و زمانی را برای زیارت در اختیار افراد می گذاشتیم و برای بحث کیفیت آداب زیارت نیز توسط کارشناسان مربوطه شرحاتی به آن ها داده می شد، هم چنین در بحث معماری حرم که یکی از جاذبه های گردشگری این مکان به حساب می آید نیز اطلاعاتی در اختیار شرکت کننده های تور قرار می گرفت و سعی کردیم افرادی که در این تور شرکت می کنند بسته کاملی را از هر آن چه که لازم است در مورد حرم بدانند و بشناسند را در اختیار داشته باشند.

شالچیان بیان نمود: آستان قدس حمایت خوبی از این طرح به عمل آورد و مشارکت خوبی نیز در برگزاری آن داشت به طوری که درخواست های زیادی برای ما ارسال شد که درخواست دارند این طرح بعد از ماه مبارک ادامه پیدا کند؛ به همین دلیل با مسئولین مربوطه در حال گفت وگو هستیم و احتمالاً بتوانیم این طرح را با همین سبک و سیاق بعد از ماه مبارک رمضان ادامه دهیم.

وی در مورد نحوه ثبت نام این تورها خاطرنشان کرد: به واسطه این که طرح حیات شبانه یا تور حرم گردی به صورت رایگان برگزار می شد نمی توانستیم حجم زیادی از افراد را به دلیل تراکم کار مدیریت کنیم، به همین دلیل برای این که هر منطقه در چه روزی ثبت نام داشته باشد برنامه ریزی کرده و ثبت نام ها را سهمیه بندی کردیم تا راحت تر بتوان این برنامه را از جهات مختلف مدیریت کرد.

مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد در مورد نحوه ارائه خدمات برای این تورها اضافه نمود: در مکان هایی که برنامه بهار جان ها برگزار می شد پس از افطار اتوبوس هایی در اختیار افرادی که ثبت نام کرده بودند قرار می گرفت و از این مکان ها برای بازدید حرم اعزام می شدند، تور لیدرها در تمام اتوبس ها مردم را همراهی می کردند و شرحات در مورد حرم بدو از ورود به آن تا انتهای برنامه در اختیار مردم قرار می گرفت.

شالچیان ادامه داد: از مجله ویراپارس به جهت این که با این نگاه و یک دغدغه خاص کمک می کند که این نوع فعالیت های فرهنگی به گوش مردم برسد نیز تشکر می کنم، امیدوارم نتیجه این فعالیت ها که برای بار اول رخ داده انعکاس خوبی در جامعه داشته باشد و مشهد را به عنوان یک شهر فرهنگی که حتی در شب هم مراکز فرهنگی و گردشگری آن باز هستند و فعالیت می کنند معرفی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 239

به "استقبال مردم از تورهای گردشگری حرم رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال مردم از تورهای گردشگری حرم رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید