چاپ سه بعدی اشیاء با مایع درون شان ممکن شد ، ابداعی منحصربه فرد از محققان آلمانی

به گزارش مجله ویراپارس، به تازگی محققان آلمانی روشی را ابداع نموده اند که برخلاف گذشته در یک مرحله می توان شیء را با مایع درونش چاپ کرد.

چاپ سه بعدی اشیاء با مایع درون شان ممکن شد ، ابداعی منحصربه فرد از محققان آلمانی

جهت دریافت مشاوره خدمات اندازه کاتالوگ در فتوشاپ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، تیمی از محققان دانشگاه مارتین لوتر آلمان روشی را ابداع نموده اند که با آن در یک مرحله می توان اشیائی چاپ سه بعدی کرد که داخلش مایع قرار می گیرد. آن ها یک سیستم منحصر به فرد را طراحی نموده اند که از دو هد چاپ سه بعدی تشکیل شده و این هد ها به طور همزمان کار می نمایند و یکی از آن ها لایه های متوالی از پلیمر مذاب را برون ریزی یا اکستروژن می نمایدو دیگری قطرات ریز مایع را رسوب می دهد.

فرآیند چاپ توسط این روش از هد برون ریز یا اکسترودر آغاز می گردد که پلیمر جامد را لایه به لایه روی هم چاپ می نماید و در بالای شبکه مشبک وافل مانندی قرار می گیرد که از رشته های پلیمری متقاطع ساخته شده است. در مرحله بعد، هد جوهرافشان قطرات مایع را به داخل هر یک از شکاف های موجود در این شبکه می ریزد. بعد از آن، هد اکسترودر یا برون ریز دوباره وارد عمل می گرددو درپوش جامد بالای شبکه را چاپ و مایع داخل آن را آب بندی می نماید.

محققان در آزمایش نحوه استفاده از این فناوری، کپسول هایی را چاپ کردند که از پلیمر زیست تجزیه پذیر ساخته شد و درون آن از ماده موثره مایع پر شده است. این مواد حتی پس از قرار دریافت در معرض گرمای فرآیند چاپ، کیفیت و فعالیت خود را حفظ می نمایند و این امر نشان می دهد که می توان از این سیستم برای فراوری کپسول هایی استفاده کرد که به آرامی دارو ها را در بدن آزاد می نمایند.

در یک آزمایش دیگر نیز یک مایع درخشان در داخل یک ماده پلاستیکی مهر و موم کردند. زمانی که این مواد از نقطه شکست تحت فشار نهاده شد، مایع به بیرون نشت کرد و به وضوح نشان داد که آسیب دیده است. به گفته محققان، از این مواد می توان در نقاط اصلی در هواپیما یا اتومبیل استفاده کرد تا زمانی که آن نقاط تحت فشار مکانیکی زیادی قرار می گیرد، هشدار دهد.

محققان امیدوارند که با تکمیل این پروژه، از این تکنیک چاپ سه بعدی برای ایجاد مواد خودترمیم شونده یا حتی اجزای باتری استفاده نمایند. آن ها می گویند: در آینده از این روش و روش های پیچیده تر برای فراوری اشیاء در چند مرحله استفاده خواهد شد و از این رو به دنبال راهی برای ادغام مایعات به طور مستقیم در مواد در طول فرآیند چاپ هستیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1321

به "چاپ سه بعدی اشیاء با مایع درون شان ممکن شد ، ابداعی منحصربه فرد از محققان آلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ سه بعدی اشیاء با مایع درون شان ممکن شد ، ابداعی منحصربه فرد از محققان آلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید