ویژگی تشک خوب و نحوه نگهداری از آن

به گزارش مجله ویراپارس، در خصوص شیوه زندگی خود فکر کنید؛ موقعیت بدن خود را بسنحید؛ در چه وضعیتی احساس راحتی می کنید؟ بعد به فضایی که در اختیار دارید فکر کنید. اگر متاهل هستید حتماً با همسرتان به خرید تشک بروید.

ویژگی تشک خوب و نحوه نگهداری از آن

چه موقع احتیاج به یک تشک جدید دارم؟

بعضی از نشانه هایی که خبر از لزوم تهیه یک تشک جدید می دهند، به توضیح زیر می باشند:

ـ وقتی از خواب بیدار می شوید درد خفیفی را در کمر خود احساس می کنید و تصور می کنید که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت ننموده اید.

ـ در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق های هتل خیلی بهتر و راحتتر از خانه خود می خوابید.

ـ تشک شما دچار سائیدگی و پارگی های قابل رویت است.

ـ فرو رفتگی و برآمدگی های ناخوشایندی در تشکتان ایجاد شده.

تشکی را بخرید که مناسب شماست

پیش از اینکه به فروشگاه بروید و مشغول خرید بشوید، ابتدا باید بدانید که احتیاج شما در زمان خواب چیست. یک لحظه صبر کنید و در خصوص شیوه زندگی خود فکر کنید؛ موقعیت بدن خود را بسنحید؛ در چه شرایطی احساس راحتی می کنید؟ بعد به فضایی که در اختیار دارید فکر کنید. اگر متاهل هستید حتماً با همسرتان به خرید تشک بروید. این مهم است که تشکی را خریداری کنید که هم احتیاجهای شما را برآورده سازد و هم همسرتان در آن احساس راحتی و آرامش داشته باشد.

راحتی

دوره آن وقتی که می گفتند تشک حتماً باید سفت باشد به سر آمده. تحقیقات گویای این مطلب هستند که تشک های معمولی نسبت به تشک های سفت توانایی بیشتری در مهار کردن کمردرد دارند. یک تشک خوب تکیه گاه مناسبی برای بدن - از سر تا پا - است و حالت ستون فقرات را در همان شرایط ایستاده نگه می دارد. در حین انتخاب بیشتر به شرایط قرار دریافت شانه، باسن، و کمر بر روی تشک دقت کنید چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد. اگر نتوانید به راحتی وزنتان را به آن تکیه دهید، پس از مدتی دچار کمردرد می شوید.

دوام

کیفیت مواد به کار رفته مهم است. شاید برای خرید ستی که دارای کیفیت بهتری است مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. با این کار نه تنها مدت زمان بیشتری می توانید از آن بهره ببرید بلکه بدنتان نیز در آرامش کامل به سر می برد.

فضا

اگر تشک خیلی کوچک باشد، آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می گیرد. یک فرد سالم در حدود 60-40 مرتبه در طول شب غلت می خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکتی داشته باشید.

جنس

کدام بهتر است؟ فوم، هوا، آب، لاتکس؟

این چهار ماده در ساختن تشک کاربرد فراوانی دارند و در حال حاضر نمونه های فوم فروش خوبی دارند. در رتبه بعد تشک های هوا قرار می گیرند که میزان سفتی آنها را می توان با یک کنترل از راه دور که به پمپ هوا متصل است تنظیم نمود. تشک های آبی نیز هواداران خاص خودشان را دارند و استفاده از آنها شما را به یاد شب های فراموش نشدنی پیک نیک می اندازد. آخرین مدل هم نمونه های لاتکس هستند که فرق آنچنانی با انواع تشک های فنری ندارند. به هر حال تا زمانیکه خودتان شخصاً آنها را امتحان نکنید، نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید.

تشک های پشمی: امروزه انواع ضد حریق آنها هم موجود می باشند و مناسب استفاده در چهار فصل هستند.

نخ های آلی: همانند پشم سازگار با محیط زیست هستند با این تفاوت که بخودی خود قابلیت ضد حریق بودن را ندارند و تنها با افزودن مواد شیمیایی می توان این قابلیت را به آنها اضافه نمود. اگر نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارید، پیش از خرید این نوع تشک ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

لاتکس طبیعی: هسته اصلی تشک می تواند هم از فنر هم از فوم های انعطاف پذیر باشد. انتخاب بین این دو گزینه می بایست بر اساس راحتی و ترجیح شخصی صورت پذیرد؛ اما اگر قصد خرید یک تشک لاتکس با هسته فوم را دارید، بهتر است از فوم طبیعی بهره ببرید تا مواد پلی اورتان که دارای ترکیبات نفتی هستند در آن وجود نداشته باشند.

تشک باید سفت باشد یا نرم؟

من این سوال را با یک ارتوپد در میان گذاشتم و او پاسخ داد: تشک باید به اندازه ای سفت باشد که ستون مهره ها روی آن در شرایط عملکرد (یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد) قرار بگیرد. اگر تشک آنقدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود و یا آنقدر نرم باشد که کمر بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمردرد می گردد.

گارانتی

تقریباً هر مسئله ای که شامل گارانتی بگردد و براساس استفاده ناصحیح مصرف نماینده ایجاد نگردد (!) در همان یک ماه اول خودش را نشان می دهد. کاری به گارانتی های 10 ساله و 20 ساله نداشته باشید، فقط مطمئن شوید که تعویض 30 - 60 روزه امکان پذیر است. اگر چنین گزینه ای در گارانتی موجود باشد در صورت مشاهده هرگونه نقص می توانید تشک را تا یکی دو ماه پس از خرید تعویض نمایید.

تست خواب بگیرید

پیش از خرید برای اینکه مطمئن شوید گزینه مناسبی را انتخاب نموده اید، بهتر است یک تست خواب از تشک مورد نظر بگیرید. به این منظور طبق شیوه زیر عمل کنید:

ـ تشک را انتخاب کنید

ـ دستانتان را باز کنید و کاملاً آرام روی آن دراز بکشید

ـ می توانید از فروشنده بخواهید شما را تنها بگذارد تا تشک را تست کنید

ـ مدل های مختلف خواب را روی آن امتحان کنید

ـ به شرایط قرار دریافت شانه، باسن، و کمر دقت کنید

ـ میزان راحتی و تکیه گاهی آنرا بسنجید

ـ در خصوص مواد به کار رفته در آن سوال کنید

ـ نظر همسرتان را نیز جویا شوید

توجه

1) می بایست حداقل برای 10 دقیقه رو آن دراز بکشید تا احساس واقعیتان معین گردد.

2) همواره بزرگترین تشکی را بخرید که در اتاقتان جا می گیرد

نکاتی پیرامون مراقبت و نگهداری صحیح از تشک

ـ اجازه ندهید بچه ها از آن به جای تشک آکروبات بازی استفاده نمایند.

ـ هر 6 ماه یکبار آنرا این رو و آنرو نموده و سر و ته نمایید.

ـ هر 3 ماه یکبار هم از عرض و هم از طول ضربه های آرامی را به قسمت های مختلف آن وارد کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1235

به "ویژگی تشک خوب و نحوه نگهداری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی تشک خوب و نحوه نگهداری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید