میشل کازانوا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران : میشل کازانوا، ایران شناس، باستان شناس و کاوشگر شهر سوخته در سن 60 سالگی، بر اثر کرونا درگذشت.

میشل کازانوا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نصیر اسکندری، عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه تهران که یکی از دانشجویان دکتری میشل کازانوا در دانشگاه لیون فرانسه نیز بوده؛ با اعلام این خبر گفت: میشل کازانوا که از مقطع لیسانس تا دکترای خود را در رشته باستان شناسی در دانشگاه سوربن فرانسه تحصیل نموده و در طول زندگی خود برای اعتلای فرهنگ ایران کوشش های زیادی انجام داده بود، در سن 60 سالگی، دوم دی (22 دسامبر) بر اثر کرونا درگذشت.

او با بیان این که کازانوا یک ایران شناس بود که سال ها در دانشگاه های لیون و سوربن فرانسه و در دپارتمان شرق شناسیِ این دانشگاه ها، باستان شناسی به ویژه باستان شناسی ایران را تدریس می کرد، یکی از صاحب نظران در رابطه با باستان شناسی ایران بود و ادامه داد: او دو سال در محوطه شهر سوخته کاوش کرد و مقالات متعددی درباره شهر سوخته، تمدن جیرفت و فراوری و تجارت ظروف مرمری و زیورالات سنگ های نیمه قیمتی عصر مفرغ ایران منتشر کرد و بر برهمکنش های فرهنگی ایران در عصر مفرغ تاکید داشت.

وی با اشاره به این که آن باستان شناس فرانسوی در سال 1370 (1991 میلادی) پراکندگی ظروف مرمری ایران و خاورمیانه را در قالب یک کتاب منتشر کرد، اضافه کرد: کازانوا کتابی را نیز در سال 1392 (2013) درباره اشیای لاجوردی عصر مفرغ در ایران و خاور نزدیک منتشر کرد.

این مدرس دانشگاه جدیدترین تالیف کازانوا را کتاب ارزشمند عصر مفرغ ایران دانست که شامل مجموعه مقالاتی از همایشی با این همین عنوان است که در سال 1393 در کشور فرانسه به همت ایشان برگزار گردید و کتاب آن در سال 1398 منتشر شد.

اسکندری با تاکید بر این که میشل کازانوا یک ایراندوست بود که به فرهنگ ایران احترام می گذاشت و همواره از آن تعریف و تمجید می کرد، اضافه کرد: وی شاگردان زیادی در فرانسه پرورش داد که روی فرهنگ و تمدن ایران کار کردند.

او با تاکید بر این که کازانوا تمایل داشت مناطقِ شمال غرب ایران و فرهنگ عصر آهن آذربایجان را مطالعه کند، ادامه داد: این باستان شناس چندین سال در منطقه قفقاز کاوش و فرهنگ های عصر آهن منطقه قفقاز در کشور آذربایجان و شمال غرب ایران را مطالعه کرد و چندین کتاب و مقاله در این زمینه منتشر کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1387

به "میشل کازانوا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میشل کازانوا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید