موضوع کمبود شیرخشک چیست؟

به گزارش مجله ویراپارس، به گزارش خبرنگاران، طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر کاهش ذخایر شیرخشک و کمبود در داروخانه ها در فضای مجازی دست به دست می گردد که این امر نگرانی هایی را به همراه داشته است.

موضوع کمبود شیرخشک چیست؟

با توجه به آنکه واحدهای فراوری شیرخشک نوزاد نسبت به اتمام ذخایر ناشی از مسائل تخصیص ارز به واردات مواد اولیه هشدار می دهند، سایر فعالان این صنعت کمبود در زمینه شیرخشک را تکذیب نموده و بیان چنین اظهاراتی را تنها جهت تخصیص ارز 4200 تومانی مطرح می نمایند و معتقدند که امکان فراوری شیر خشک در داخل وجود دارد. این در حالی است که رئیس انجمن شیرخشک نوزاد اذعان می نماید که 85 درصد ماده اولیه وارداتی است.

حال با وجود اظهار نظر فعالان این صنعت مبنی بر آنکه فراورینمایندگان شیرخشک نوزاد تنها به بهانه دریافت ارز ترجیحی این موضوع را مطرح می نمایند، اما آنها به سبب منتظر ماندن در صف دریافت ارز و جلوگیری از بحران کمبود شیرخشک در کشور خواهان حذف ارز ترجیحی و واردات با ارز نیمایی شدند، برای آنالیز بیشتر موضوع به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از صحت و سقم ماجرا با خبر شویم، طی گفت و گو با پزشکان بعضی داروخانه ها موضوع قحطی و کسری شیرخشک تکذیب شد.

مصرف شیر خشک در کشور 150 تن برآورد می شود

یکی از پزشکان داروخانه، با اشاره به اینکه ماهیانه 100 تا 150 تن شیرخشک در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار کرد: در شرایط فعلی نگرانی مردم و خرید بیش از احتیاج یکی از مسائل جدی است که بسیاری از خانوارها به سبب نگرانی از کمبود شیرخشک اقدام به خرید 5 تا 10 قوطی می نمایند که این امر موجب شده تاریخ مصرف شیرخشک بگذرد یا با عظیم شدن بچه به شماره های دیگر محصول احتیاج باشد.

وی با اشاره به اینکه مسئله ای در تهیه و خرید شیرخشک برای داروخانه نداریم، اضافه نمود: هر چقدر بخواهیم شیرخشک در اختیارمان قرار می دهند و از مردم تقاضا داریم که معقول خرید و مصرف نمایند، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

در این میان طی گفت و گو با بعضی مادران انتقاداتی نسبت به کمبود و گرانی شیرخشک در بعضی داروخانه ها داشتند و اذعان کردند که اخیرا شیرخشک سخت پیدا می شود به طوریکه برای خرید گاها مجبور هستیم که به چند داروخانه برویم.

کمبود شیرخشک در بعضی برندها مقطعی است

ایرج خدادی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان، با اشاره به مباحث مطرح شده اخیر درباره کمبود شیرخشک اظهار کرد: موضوع کمبود شیرخشک به انتشار خبر توسط یکی از خبرگزاری ها مبنی بر کمبود واردات ماده اولیه شیرخشک و توقف فراوری در آینده باز می شود، درحالیکه این تکذیب شد چرا که سازمان غذا و دارو درصدد هستند که واردات تمامی مواد اولیه را به موقع انجام دهند.

وی اضافه نمود: گرچه فراورینمایندگان داخل بارها اعلام کردند که مازاد فراوری شیرخشک داریم، اما بخشی از مواد اولیه شیرخشک وارداتی است که با توجه به تحریم های ظالمانه و محدودیت انتقال و تخصیص ارز در بعضی مقاطع ممکن است همانند دیگر اقلام وارداتی کمبود مقطعی اتفاق بیفتد که خوشبختانه به سبب فراوری شیرخشک در داخل، امکان جایگزینی وجود دارد.

خدادی ادامه داد: بخشی از شیرخشک های به وسیله مراکز بهداشت استان همدان در اختیار گروه مادران کم بضاعت، مادران دارای فرزند چندقلو یا افرادی که توانایی شیردادن ندارند، قرار می گیرد.

به گفته این مقام مسئول، برای بچه هایی دارای بیماری متابولیک یا دارای آلرژی هم پفراینده تشکیل داده شده و طی حواله ای شیرخشک در اختیار آنها قرار می گیرد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه موضوع کمبود شیرخشک در جامعه عمدتا مربوط به بچه هایی است که به طور معمول شیرخشک دریافت می نمایند، گفت: جایگزین مناسبی برای انواع شیرخشک وارداتی در کشور وجود دارد و در بعضی موارد که ممکن است ذائقه نوزاد اجازه ندهد که شیرخشک داخلی استفاده کند، با تنوعی که در شیرخشک وارداتی است، مشکل تا حدودی برطرف می شود.

به گفته وی، برای دریافت شیرخشک احتیاجی به ثبت نام نیست و خانوارهای متقاضی می توانند شیرخشک معمولی را با مراجعه به داروخانه ها تهیه نمایند، هر چند ممکن است به طور مقطعی در یکی از انواع شیرخشک ها دچار کمبود شویم.

خدادی اضافه نمود: خانوارهایی که فرزندشان آلرژی دارد و احتیاج به شیرخشک رژیمی دارند، میتوانند با مراجعه به داروخانه های استان شیرخشک مورد احتیاج را خریداری نمایند و احتیاجی به نسخه ندارند، همچنین خانوارهای با فرزند بیماری متابولیک پس از تشکیل پفراینده و با نسخه پزشک، شیرخشک را از داروخانه ها استان تحویل می گیرند.

قیمت شیرخشک داخلی نصف خارجی است

سیاوش سلیمی رئیس انجمن فراورینمایندگان شیرخشک، با اشاره به اینکه کمبودی در فراوری شیرخشک نداریم، اظهار کرد: هم اکنون مواد اولیه (بیس) فراوری شیرخشک نوزاد در کشور وجود دارد و مسئله ای در این خصوص نداریم، هر چند اضافه نمودنی های دیگر به شیرخشک نوزاد اضافه می شود که ربطی به شیرخشک ندارد.

وی با اشاره به اینکه قیمت شیرخشک داخلی نصف شیرخشک خارجی است، اضافه نمود: شیرخشک خارجی 3.5 دلار (70 تا 80 هزار تومان) تمام می شود، درحالیکه امکان خرید شیرخشک داخلی با نرخ 45 هزار تومان به سهولت وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: بیشتر شیرخشک نوزاد در داخل فراوری می شود و مسئله ای در این زمینه نداریم. از این رو هرگونه کمبودی را تکذیب می کنیم.

سلیمی درباره آینده بازار شیرخشک بیان نمود: گاوداران خواهان افزایش قیمت شیرخام از ستاد تنظیم بازار شدند و جلساتی در این خصوص برگزار شده است که در نهایت این افزایش قیمت می تواند بر نرخ شیرخشک هم اثرگذار باشد.

رئیس انجمن صنفی فراورینمایندگان شیرخشک با بیان اینکه برای تهیه یک کیلو شیرخشک مقدار قابل توجهی شیرخام مورد احتیاج است، گفت: بنابر آمار از هر 11.6 کیلوگرم شیرخام بدون چربی، یک کیلو شیرخشک استحصال می شود.

سلیمی با بیان اینکه ارز دولتی بلای جان فراورینمایندگان شده است، گفت: در کشور ما همه به دنبال دریافت ارز دولتی برای واردات هستند، در حالیکه این محصولات در داخل کشور فراوری می شود و واحدهای فراورینماینده شیرخشک نوزاد می توانند با مراجعه به این واحدها، ماده اولیه مورد احتیاج خود را دریافت و شیرخشک فراوری نمایند.

به گفته این مقام مسئول، واردنمایندگان به بهانه نبود امکان فراوری در داخل با ارز دولتی کره وارد می کردند، در حالیکه بخش قابل توجهی کره مازاد در کشور داریم.

وی درباره آخرین شرایط صادرات شیرخشک بیان نمود: تا 12 اسفند سال 99، صادرات شیرخشک برای مدت زمان 2 سال به جز 2 سهمیه ممنوع بود، از آن تاریخ به ازای هر کیلو 16 هزار تومان مابه التفاوت از فراورینمایندگان شیرخشک می گیرند که با توجه به نوسانات ارزی، صادرات دچار مشکل شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابر آمار سال جاری کمتر از 10 هزار تن شیرخشک صادر شده است و با نوسانات ارزی طی 25 روز اخیر، صادرات عملا متوقف شده است.

رئیس انجمن فراورینمایندگان شیرخشک ادامه داد: در حال حاضر به جز مسائل صادرات ناشی از نوسانات ارزی با مازاد چربی شیر روبرو هستیم به طوریکه با دپو 30 هزار تن کره و مسائل فراورینمایندگان شیرخشک لازم است که صادرات کره شروع شود .

85 درصد پودر شیرخشک وارداتی است

هانی تحویل زاده رئیس انجمن شیرخشک نوزاد، با اشاره به اینکه 85 درصد پودر شیرخشک وارداتی است، اظهار کرد: مواد اولیه شیرخشک از جمله روغن های گیاهی، آب پنیر، لاکتوز، مواد مغذی و … از خارج کشور تامین می شود و تنها 15 درصد ماده اولیه شامل شیرخشک بدون چربی داخلی است.

وی اضافه نمود: در حوزه ملزومات بسته بندی این محصول حدود 60 درصد به وسیله واردات و 40 درصد همچون قوطی، پلاستیک، قاشقک از محل فراوری داخل انجام می شود.

تحویل زاده در واکنش به تکذیب موضوع کمبود شیرخشک در کشور بیان نمود: افرادی که اذعان می نمایند احتیاجی به واردات نیست، مبحث شیرخشک صنعتی با اطفال را یکی می نمایند، در صورتیکه 15 درصد پودر شیرخشک نوزاد داخلی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مسئله ای در تامین شیرخشک صنعتی وجود ندارد، بیان نمود: در حال حاضر با مازاد فراوری شیرخشک صنعتی در کشور روبرو هستیم، اما در مورد شیرخشک نوزاد به دلیل عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی، موجودی مواد اولیه مطلوب نیست.

رئیس انجمن شیرخشک نوزاد ادامه داد: انجمن به دولت پیشنهاد داده که ارز ترجیحی را از واردات این محصولات حذف و ارز نیمایی را جایگزین کند، اما دولت به بهانه اینکه قیمت محصول نهایی گران می شود، این پیشنهاد را نمی پذیرد. این درحالی است که منتظر ماندن در صف تخصیص ارز منجر به کمبود شیرخشک در بازار می شود.

تحویل زاده در انتها توضیح داد: بعضی کارخانجات برای احتیاج 2 ماه آینده مواد اولیه دارند اما نگرانی عظیم ما از ماه های آینده است که با این فرایند تخصیص ارز و اصرار دولت بر تأمین ارز ترجیحی در آینده ای نه چندان دور با مشکل تأمین مواد اولیه روبرو خواهیم شد.

با توجه به دست به دست شدن کمبود، قحطی یا سهمیه بندی شیرخشک طی روزهای اخیر در فضای مجازی نگرانی هایی در بین خانوارها ایجاد شده است که گاها این موضوع زمینه را برای سودجویی افراد فرصت طلب فراهم می نماید، که با وجود داشتن مواد اولیه این محصول در کشور انتظار می رود دستگاه های ذی ربط نظارت بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند که سودجویان از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده نمایند.

منبع: خبرنگاران

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1670

به "موضوع کمبود شیرخشک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوع کمبود شیرخشک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید