راه چاره والدین برای حل مشکل لجبازی بچه ها

به گزارش مجله ویراپارس، والدین معمولا در روبرو با لجبازی بچه ها با شکست روبرو می شوند. اول علت را شناسایی کنید و بعد با راه های ارائه شده اقدام به برطرف لجبازی بچه هاتان کنید.

راه چاره والدین برای حل مشکل لجبازی بچه ها

علت لجبازی بچه ها و بهترین واکنش والدین با کودک لجباز

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، لجباز شدن کودک بنا به دلایلی ایجاد می گردد. والدین برای کاهش لجبازی بچه ها از امر و نهی های بی مورد و زیاد پرهیز نمایند. این تکرار باید ها و نباید ها موجب بروز مسائل عصبی و پرخاشگری در کودک می گردد ؛

9 راه چاره موثر برای درمان لجبازی بچه ها

9 نکته حقیقی برای مقابله با بچه ها لجباز،برای انجام حتی کوچکترین کارها هر روز باید یک نبرد خسته نماینده با فرزند خود داشته باشید، شانس خوبی است که یک کودک لجباز داشته باشید.

اما در عین حال ممکن است وسوسه شوید که به طور قاطعانه با کودک خود برخورد کنید ، این به احتمال زیاد باعث افزایش ناامیدی برای هر دو شما خواهد شد. پس والدین وقتی کاسه صبرشان لبریز میگردد باید چه نمایند؟ خوب، خوشبختانه، نه روش برای یاری وجود دارد.

1. عصبی نشوید:

یک نفس عمیق بکشید، یک یا دو دقیقه به اتاق دیگری بروید یا تا ده بشمارید، هر کاری لازم است انجام دهید تا آرام شوید. در غیر این صورت شرایط وخیم تر میگردد.

2. به خواسته آنها گوش دهید:

اگر فرزندتان مایل به انجام کاری نیست، از آنها علت را جویا شوید ؛ می تواند یک دلیل اصلی مهم باشد. به عنوان مثال، اگر آنها هر روز صبح از رفتن به مدرسه خودداری مینمایند، ممکن است به این دلیل باشد که آنها مورد آزار و اذیت قرار می گیرند یا معلم به آنها خیلی اهمیت نمیدهد.

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد همکاری با کودک این است که یک برنامه معین داشته باشید . سعی کنید یک نمودار لیست کارها داشته باشید.و از کودک خود در خصوص اهمیت کارها سوال کنید.

3. یک مثال خوب برای اختلافات بیاورید:

اگر یک کودک همواره والدین خود را در حال درگیری ببیند، رفتار مشابهی از خود نشان میدهد ؛ بنابراین بسیار مهم است که آنها نحوه برخورد درست برطرف مسائل را از جانب والدین ببیند .

به همین دلیل است که کارشناسان والدین پیشنهاد می نمایند که هرگونه بحث و مشاجره را به زمانی که کودک در اطراف شما نیست موکول کنید.یا، بهتر است، والدین یاد بگیرند که کارها را به گونه ای محبت آمیز انجام دهند.

4. از بحث در خصوص متقاعد کردن اجتناب کنید:

گاهی اوقات، حتی زمانی که والدین همه چیز را درست انجام می دهند، بچه ها نمی خواهند کاری را که از آنها خواسته اند انجام دهند ؛ برای مواردی مثل این، بهتر است که استدلال هایی خود را بیان کنید.

این را می توان با بیان دقیق و واضح از آنچه که از رفتار آنها انتظار می رود، انجام دهید. حتما اهمیت احترام و چگونگی رعایت ادب را برای آنها ذکر کنید، زیرا برای ایمنی و رفاه خودشان لازم است سپس، تذکر دهید در پی ادامه رفتارشان چه عواقبی منتظر آنها است.

5. گزینه ارائه دهید:

اجازه دهید بچه ها در موارد کوچک حق انتخاب داشته باشند، به آنها یاری می نماید تا بعدها در زندگی و در مسائل بزرگتر راحت تر تصمیم گیری نمایند.میتوانید از مسائلی مثل زمان خواب یا لباس مدرسه آغاز کنید.

6. تقویت رفتار مثبت:

تشویق بچه ها به رشد اعتماد به نفس آنها یاری میکند. همچنین آنها را تشویق به ادامه کار در جهت اهداف خود و حفظ رفتار مثبت سوق میدهد. بنابراین از کلماتی بهره ببرید که احتیاج به هیچ گونه مبارزه برای خوابیدن و خوردن غذا وجود نداشته باشد.

7. سیستم پاداش را امتحان کنید:

بچه ها عاشق برچسب ها و گنجینه های کوچک هستند. و خرید این اقلام هیچ هزینه ای ندارد بنابراین استفاده از این پاداش های کوچک تاثیر به سزایی در رفتار کودک ایحاد خواهد نمود.

8. سازش:

هر گاه امکان پذیر است، با بچه ها خود به وسیله مصالحه کار کنید. به عنوان مثال، اگر آنها می خواهند یک لباس را که برای مدرسه مناسب نیست، بپوشند، سعی کنید یک جایگزین داشته باشید که هر دو شما را خشنود کند، مانند دامن بلندتر، شلوار جین، یا ژاکت متفاوت.

9. هدایت حرفه ای بگیرید:

اگر هیچکدام از این روش ها روی فرزند تاثیر گذار نبود،و روش دیگری برای تغییر رفتار در کودک وجود نداشت از یک متخصص خانواده مشورت بگیرید همانطور که می بینید، همه این نه روش بسیار ساده و کاربردی هستند اما ترفند استفاده از آنها را باید بلد باشید.

بچه ها وقتی که می دانند چه چیزی از آنها انتظار دارید، رفتار درست را می آموزند ؛ بنابراین اگر آنها دائما در خصوص آنچه که قرار است انجام دهند شک داشته باشند، دچار اضطراب و اشتباه میشوند و به یاد داشته باشید، مشاوره دریافت از یک متخصص زمانی که شرایط خیلی سخت شده است هیچ ایرادی ندارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1353

به "راه چاره والدین برای حل مشکل لجبازی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره والدین برای حل مشکل لجبازی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید