در این شهر هیچ کولری روشن نمی گردد!

به گزارش مجله ویراپارس، شهری که کولر ندارد

در گرمای سوزان تابستان نشستن جلوی باد خنک کولر و نوشیدن یک لیوان آب یخ خیلی می چسبد! در بیشتر شهرهای ایران خیلی از خانواده ها کولر دارند چون حتی تصورش هم سخت هست که بتوان روزهای گرم تابستان را بدون کولر گذراند. تابستان های گرم، کولر را وسیله ای ضروری و پرطرفدار نموده به طوری که چیزی حدود 70 درصد مردم ایران از آن استفاده می نمایند اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید در کشورمان شهری وجود دارد که به شهر بی کولر معروف است، اگر می خواهید با این شهر آشنا شوید خبرنگاران را همراهی کنید.

در این شهر هیچ کولری روشن نمی گردد!

چالدران، شهر بی کولر ایران در دامنه رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است و همین بودنش در ارتفاع، آب و هوای خنکی را برایش به وجود آورده است. چالدران از شهرهای استان آذربایجان غربی و از مرتفع ترین شهرهای ایران است که زمستان های سرد و تابستان های خنکش از آن منطقه ای گردشگری ساخته است. بارش شدید باران و برف در این شهر اصلا چیز عجیبی نیست و حتی مقدار برف بیش از 2 متر هم در این شهرستان دیده شده است! پس تعجب برانگیز نیست که وقتی در حال قدم زدن در این شهر زیبا هستید هیچ کولری را بر روی پشت بام ها یا کنار پنچره ها نمی بینید چون مردم این دیار با سرمای طبیعی هوا خنک می شوند.

اگر پای صحبت فروشندگان لوازم خانگی بنشینید از خریده نشدن کولر در این منطقه حرف می زنند و اینکه تا به حال سابقه نداشته کسی در این شهر نیازی به کولر داشته باشد. در سال های اخیر اما با وقوع سیل های مختلف بخشی از پوشش گیاهی این شهر از بین رفت که این ها باعث بالا رفتن دما نسبت به قبل شده است. وقوع سیل که از پدیده های طبیعی این شهرستان است باعث می گردد که هر سال بیش از 4 میلیون مترمکعب از خاک در هر هکتار از اراضی و مراتع این شهر نابود گردد. گاهی در بعدازظهرهای تابستان دمای هوا کمی گرم می گردد در آن هنگام مردم برای خنک شدن از پنکه استفاده می نمایند و همان پنکه می تواند خنکای مطبوع را برایشان ایجاد کند.

با اینکه در سال های گذشته خنکای هوا نمی گذاشت خانواده ها تابستان را در فضای سبز و پارک ها باشند اما با تغییرات دمایی ایجاد شده الان می توانید مردمی را ببینید که در تابستان ها در پارک ها پیکنیک برپا می نمایند. یکی از جذابیت های این شهر برای گردشگران، کلیسایی با معروفیت دنیای به نام قره کلیسا است که در فهرست میراث دنیا یونسکو قرار گرفته است و در 20 کیلومتری شمال شرقی این شهر است. این کلیسا آرامگاه یکی از حواریون است و در سال گردشگران زیادی از آن تماشا می نمایند.

منبع: الی گشت
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1981

به "در این شهر هیچ کولری روشن نمی گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این شهر هیچ کولری روشن نمی گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید