داستان کاج ها و گنجشک ها

خبرنگاران/اصفهان مستند یک کاج، صد گنجشک به تهیه کنندگی و کارگردانی سیدهاشم مرتضویان، به بخش جایزه شهید آوینی سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت راه یافته است.

داستان کاج ها و گنجشک ها

کارگردان این فیلم در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: موضوع این فیلم درباره مهاجران افغانستانی در ایران است و ازآنجاکه اصفهان، به عنوان یکی از شهرهای مهاجرپذیر کشور طی چهار دهۀ اخیر میزبان تعداد زیادی از مهاجران بوده، قاعدتاً می تواند به عنوان پایلوت، نمایانگر کل فضای ایران در رابطه با این مقوله باشد.

سیدهاشم مرتضویان ادامه داد: جنگ و ناامنی، در دهه شصت موجب مهاجرت تعداد زیادی از مردم افغانستان به ایران شد و این افراد، حتی پس از خاتمه جنگ و ایجاد امنیت نسبی در سرزمین مادری، همچنان ماندن در ایران را به بازگشت به موطن خود ترجیح دادند. به همین دلیل نسلی از مهاجرزادگان افغانستانی در ایران شکل گرفت که از لحظه تولد، ساکن ایران بوده و هیچ وقت افغانستان را ندیده اند، اما همچنان در ایران به عنوان مهاجر و بدون تابعیت رسمی با آنان برخورد می گردد.

وی گفت:این مسئله باعث ایجاد هویتی دوگانه در نسل های دوم و سوم این مهاجران و همچنین بروز مسائل فراوانی در زندگی روزمره آن ها شده است.

این مستندساز اضافه کرد: همه این مسائل تنها شکل بیرونی مسئله مهاجرت در دنیا و خاصه در ایران است و درواقع مهاجرت، موضوع پیچیده ای است که درک آن احتیاج به تعمق فراوان در مسائل سیاسی، مالی و اجتماعی قرن حاضر دارد.

مرتضویان وجه تمایز مستند خود را چنین توضیح داد: یک کاج، صد گنجشک به دنبال شانه ای برای گریه کردن نیست، بلکه با روایت راوی که 20 سال از زندگی خود را صرف انجام فعالیت های اجتماعی برای مهاجران افغانستانی نموده است، مستقیماً به دنبال یافتن پاسخ چرایی شکل گیری مهاجرت در دنیا است.

مستند یک کاج، صد گنجشک، محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که کار ساخت آن از اواخر سال 1394 شروع شده و مهرماه 1397 به خاتمه رسیده است. عوامل این فیلم که به بخش جایزه شهیدآوینی سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت راه یافته، عبارت اند از تصویر، علی جعفری و امیر امانزاده؛ تدوین، احسان کاظمی، آهنگساز، پوریا فتحی؛ صدابردار، مسعود ایمانی و دستیار کارگردان و تدوین، روح الله شاه سنایی.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 3 بهمن 1398 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 615

به "داستان کاج ها و گنجشک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان کاج ها و گنجشک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید