جزئیات بیشتر از یک اکتشاف رویایی

به گزارش مجله ویراپارس، تابوتی که اخیرا در مصر کشف شده هزاران سال بی آنکه کسی به آن نزدیک شده باشد، در اتاقکی قرار داشت، اما باستان شناسان پیروز شدند این تابوت قابل توجه را از اعماق ماسه های نزدیک قاهره بیرون بکشند. باستان شناسان کشف این تابوت را یک اکتشاف رویایی توصیف نموده اند.

جزئیات بیشتر از یک اکتشاف رویایی

همانطور که پیش از این اعلام شده بود، این تابوت گرانیتی بزرگ به نوشته هایی مربوط به (Ptah-em-wia) خزانه دار فرعون رامسس دوم منقش شده است.

علا العجیزی ـ استاد رشته باستان شناسی دانشگاه قاهره ـ این تابوت را در سقاره، گورستانی باستانی واقع در 30 کیلومتری قاهره کشف نموده است. سال گذشته العجیزی که ریاست ماموریت باستان شناسی در این مکان را بر عهده دارد، سطح مقبره این خزانه دار را کشف کرد. اکنون او اتاقک دفن زیرزمینی و تابوت خزانه دار را پیدا نموده است که می تواند اطلاعات بیشتری درباره کسانی که پس از توت عنخ آمون بر مصر حکومت کردند، نشان دهد.

در مرکز مقبره، گروه العجیزی بخش بالایی یک دالان عمودی را کشف کردند که به مسیری به سمت یک اتاق دفن منتهی می شد، اما این دالان بسیار عمیق بود و عمق آن به هشت متر می رسید. باستان شناسان یک هفته زمان صرف کردند تا توانستند با استفاده از سطل و طناب تمام ماسه ها را خارج نمایند. علا العجیزی خود را در سطل جا کرد و یک فرود خطرناک و آهسته در دالان انجام داد. وقتی به پایین رسید از کشف تابوت شگفت زده شد.

دوربین های نشنال جئوگرافیک برای فراوری یک مستند هشت قسمتی به نام گنجینه های گمشده مصر تمام لحظات جدیدترین پروژه کاوشی در سقاره را ثبت کردند. این مستند از اکتبر در بریتانیا پخش خواهد شد.

یافتن یک تابوت کامل در مقبره اصلی بسیار نادر است. العجیزی در گفت وگو با گاردین بیان نمود: کشف این تابوت در محل اصلی خود، یعنی در دالان تدفین بسیار هیجان انگیز بود؛ چراکه تابوت در مقبره ای واقع شده است که به نام او ساخته شده است. همواره این طور نیست و زمانی که مقبره در دوره های بعدی هم مورد استفاده قرار می گرفت، تابوت افرادی که به زمان ساخت مقبره تعلق نداشتند در آن قرار می گرفتند، اما این بار این طور نبود.

به گفته العجیزی، القابی که روی تابوت این خزانه دار وجود دارد بر نزدیک بودن او به فرعون تاکید دارد و ثابت می نماید شخصِ بسیار مهمی در دولت آن موقع بوده است.

او و اعضای گروهش روند رمزگشایی از تمام داستان زندگی (Ptah-em-wia) را شروع خواهند کرد.

پیتر در مانوئلیان (Peter Der Manuelian) ـ استاد مصرشناسی دانشگاه هاروارد ـ نیز بیان نمود: سقاره یکی از مهم ترین گورستان های افراد سلطنتی و غیرسلطنتی تاریخ مصر است. این تیم مصری یک فصل مهم دیگر به تاریخچه این مکان اضافه خواهند کرد.

آکسفورد یونیورسیتی پرس نیز میخواهد کتاب قدم زدن در میان فرعون ها: جرج اندرو ریسنر و طلوع مصرشناسی مدرن نوشته مانوئلیان را منتشر کند. این کتاب زندگی نامه بزرگترین باستان شناس آمریکا را روایت می نماید که کاوش های بسیار زیادی را انجام داده و اهمیت سقاره را متوجه شده است.

مانوئلیان درباره العجیزی نیز گفت: بسیار خوشحالم که باستان شناسان مصری به چنین اکتشافاتی دست پیدا می نمایند.

تام کوک، تهیه نماینده مجموعه مستند گنجینه های گمشده مصر نیز به العجیزی و اکتشاف شگفت آورش ادای احترام کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 مهر 1401 بروزرسانی: 12 مهر 1401 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2135

به "جزئیات بیشتر از یک اکتشاف رویایی" امتیاز دهید

1 کاربر به "جزئیات بیشتر از یک اکتشاف رویایی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بیشتر از یک اکتشاف رویایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید