تجارت خارجی کشور از مرز 44 میلیارد دلار گذشت

به گزارش مجله ویراپارس، خبرگزاری خبرنگاران- آمار تجارت خارجی ایران در هشت ماهه سال جاری، حاکی از تبادل 97 میلیون و 700 هزار تن کالا به ارزش 44 میلیارد و 600 میلیون دلار است.

تجارت خارجی کشور از مرز 44 میلیارد دلار گذشت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران با اعلام این خبر گفت: میزان واردات کالا در این مدت 21 میلیون و 800 هزار تن بود که از این رقم 15 میلیون و 200 هزار تن آن را کالا های اساسی تشکیل می دهد.

وی افزود: ارزش کل واردات کالا در این مدت 23 میلیارد و 100 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب یک درصد و 18 درصد کاهش نشان می دهد.

رئیس کل گمرک ایران افزود: در بخش صادرات نیز بیش از 75 میلیون تن کالا به ارزش 21 میلیارد و 500 میلیون دلار - بالغ بر سه برابر میزان واردات- صادرات اجرا شده که از نظر وزنی 14 درصد و از حیث ارزش 19 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

میراشرفی گفت: همان طور که در ماه های قبل نیز اعلام کردیم، خوشبختانه فرایند کاهندگی صادرات کشورمان ماه به ماه به شرایط عادی نزدیک می گردد و امیدواریم که تا خاتمه سال شرایط بهتری در بحث صادرات داشته باشیم.

وی در خصوص کشور های عمده مقاصد صادراتی ایران گفت: عراق با 5 میلیارد و 300 میلیون دلار در رتبه اول، چین با همین میزان در مقام دوم، امارات متحده عربی با 2 میلیارد و 700 میلیون دلار سوم، ترکیه با یک میلیارد و 600 میلیون دلار چهارم و افغانستان با یک میلیارد و 500 میلیون دلار در صندلی بعدی قرار دارند.

میراشرفی تأکید کرد: نکته ای که در خصوص صادرات آبان ماه امسال حائز اهمیت است این است که محصول پسته مقام چهارم کالا های صادراتی ایران را کسب نموده و با توجه به اینکه میانگین ارزش کالا های صادراتی کشورمان هر کیلو حدود 30 سنت است، پسته هر کیلو 6 دلار و بالاتر صادر شده و این نشان می دهد که در اقلام عمده صادراتی، محصولات کشاورزی و در رأس آن پسته سهم خوبی دارند.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به ترکیب کالا های وارداتی کشورمان گفت: کشور های مبدأ واردات شامل: چین با 6 میلیارد دلار، امارات با 5 میلیارد و 400 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیارد و 600 میلیون دلار، هند با یک میلیارد و 400 میلیون دلار و آلمان با یک میلیارد و یکصد میلیون دلار بوده اند.

میراشرفی همچنین درباره اقلام عمده وارداتی کشورمان گفت: از 10 قلم عمده کالا های وارداتی غیر از دو قلم کالای ضروری، هشت قلم دیگر شامل کالا های اساسی است و در این مورد هم موضوع حائز اهمیت این است که واردات کشور به سمت تأمین کالا های ضروری و اساسی و اقلام مورد احتیاج فراوری پیش می رود.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص آمار ترانزیت کالا از کشورمان افزود: در هشت ماهه امسال 4 میلیون و 471 هزار تن کالا از قلمرو کشورمان به سایر کشور های همسایه ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد کاهش داشته است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1324

به "تجارت خارجی کشور از مرز 44 میلیارد دلار گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت خارجی کشور از مرز 44 میلیارد دلار گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید