بهبودیافتگان کرونا مجاز به انجام کدام فعالیت های بدنی هستند؟

به گزارش مجله ویراپارس، بهبود یافتگان از کرونا به ویژه آنهایی که مدتی در بیمارستان بستری بودند احتمالا بخشی از قوای جسمانی خود را از دست داده اند و احتیاج به بازیابی آن دارند. شروع فعالیت بدنی سبک علاوه بر آنکه به بهبود قوای از دست رفته بدن یاری می نماید، سبب می گردد تا مجددا روحیه خود را به سطح پیش از ابتلا به بیماری برسانند.

بهبودیافتگان کرونا مجاز به انجام کدام فعالیت های بدنی هستند؟

به گزارش خبرنگاران، در صورت خوب بودن سطح اکسیژن خون (بالای93 درصد)، بیمار می تواند فعالیت های خود را مانند گذشته از سر گیرد. هر چه بیشتر حرکت کنید زودتر بهبود می یابید اما هر فعالیت بدنی باید بر اساس علائم و سطح عملکرد فعلی باشد. خستگی، تنگی نفس و سرگیجه باعث توقف ورزش می گردد. بعد از اتمام ابتلا به بیماری کووید19 به مدت 2 تا 4 هفته نباید فعالیت بدنی شدید انجام داد. پس از طی این مدت می توانید فعالیت بدنی سبک مانند پیاده روی و دوچرخه سواری نرم داشته باشید و به تدریج شدت فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

اگر قصد انجام فعالیت بدنی در خارج از منزل را دارید، باید تمام نکات مربوط به فاصله گذاری اجتماعی (حداقل 1.5 متر فاصله از دیگران) و استفاده از ماسک را رعایت کنید. اگر به دلیل ابتلا به کووید19 دچار کاهش وزن غیرمعمول شده اید، در دوره نقاهت حتما باید برای جبران این کاهش وزن اقدام کنید چرا که معمولا در این کاهش وزن، بافت های بدن از جمله عضلات تحلیل می فرایند.

حرکات استقامتی انجام دهید. هنگام ادغام حرکت در روال بازیابی، تمرین های مبتنی بر استقامت را که بزرگترین گروه های عضلانی بدن شما را به چالش می کشد در اولویت قرار دهید .تکرار سه تمرین 15 دقیقه ای در هفته، آغاز بسیار خوبی است و با پیشرفت بهبودی می توانید تکرار و مدت زمان را افزایش دهید. توجه ویژه ای روی باسن، ران، همچنین کمر و شانه ها داشته باشید، زیرا این گروه های عضلانی بیشترین قدرت را در بیماران کووید 19 از دست می دهند و تاثیرات گسترده ای بر توانایی ایستادن دارند. پیاده روی کنید و کارهای روزمره را انجام دهید.

بنابر اعلام شبکه ملی تحقیقات بیماری های تنفسی برای قسمت بالای بدن، نیز ورزش های بازو و شانه انجام دهید. برای وزن بدن، دمبل های سبک، بسیار عالی عمل می نمایند. در دوران نقاهت باید هم به نوع تغذیه و هم به نوع فعالیت بدنی توجه کرد. نوع فعالیت بدنی پیشنهادی در این مدت، ورزش مقاومتی سبک مثل تمرینات تحمل وزن است که به تدریج می توان شدت این تمرینات را افزایش داد. قبل از انجام فعالیت بدنی پنج دقیقه بدن خود را گرم کنید و حرکات ورزشی را به تدریج افزایش دهید تا قلب، ریه و عضلات به تدریج هماهنگی لازم را برای مصرف انرژی و اکسیژن به دست آورند. 10 دقیقه قبل از اتمام ورزش از شدت و سرعت ورزش کم کنید تا دستگاه های بدن برای دفع مواد زاید فراوری شده در عضلات فرصت کافی داشته باشند. گرم و سرد کردن بدن قبل و بعد از انجام فعالیت بدنی باعث شادابی می گردد و از دردهای عضلانی پس از آن پیشگیری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1546

به "بهبودیافتگان کرونا مجاز به انجام کدام فعالیت های بدنی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبودیافتگان کرونا مجاز به انجام کدام فعالیت های بدنی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید