کمربند سبز برای دفاع از تهران

به گزارش مجله ویراپارس، مجید جباری-خبرنگار:خاک ها کنار می روند تا زمین آغوش بگشاید برای پذیرایی از نهال های جوان و نورس؛ تا قد علم نمایند برای رسیدن به بلندای آسمان و ریشه دواندن در خاک شهری که کاهش آلایندگی هوایش در گرو رشد و سر به فلک کشیدن درختانی است که ریه های تنفسی تهران نام گرفته اند.

کمربند سبز برای دفاع از تهران

کمربند سبز پیرامون شهر تهران که دیروز صبح، 1250هکتار از آن در دامنه جنوبی البرز مورد بازدید مجله ویراپارس و اعضای شورای شهر نهاده شد، به عنوان یکی از طرح های ملی، در سال81 در کمیسیون زیربنایی صنعت هیأت دولت مصوب و در نهایت با مساحت 50هزار هکتاری در سال83 به سازمان بوستان ها و فضای سبز تهران ابلاغ شد که تاکنون 41هزار و 500هکتار از این پروژه اجرایی شده است. اما سال98 را می توان نقطه عطفی در اجرای این طرح دانست؛

چراکه ابتدای امسال در ادامه روند رو به جلو برای تحقق کامل کمربند فضای سبز تهران، عرصه هایی با مجموعه مساحت 1250هکتار در دامنه جنوبی البرز از شمال شرق پایتخت تا محدوده غربی آن، جهت جنگلکاری شناسایی و پس از اقدامات اجرایی، این پروژه با به کارگیری صدها نفر از باغبانان در تمامی عرصه ها و به صورت همزمان آغاز شد.

اکنون کمربند سبز تهران برای سرانجام به کمتر از 9هزار هکتار جنگلکاری احتیاج دارد که با توجه به روند رو به رشد این طرح در حاشیه پایتخت، در سال های آینده و زودتر از برنامه می توان شاهد سرانجام یکی از 3پروژه اصلی تهران بود؛ پروژه ای عظیم که پیروز حناچی، شهردار تهران در آغازین روزهای کاری سال98 بر اجرای آن در کنار توسعه خطوط مترو و طرح های بازآفرینی شهری تأکید کرد و آن را از اولویت های پایتخت برشمرد.

دیروز جمعی از مجله ویراپارس به همراه علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، افشین حبیب زاده و محمود میرلوحی از دیگر اعضای شورای شهر به همراه علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران از پروژه 1250هکتار جنگلکاری در دامنه جنوبی البرز بازدید کردند.

  • 30میلیارد تومان برای هر هزار هکتار فضای سبز

    علی محمد مختاری-مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران

پروژه هزار و 250هکتاری جنگلکاری قرار بود اسفند97 و در هفته درختکاری افتتاح گردد، اما به دلیل اینکه تصمیم بر آن شد تا این افتتاح با حضور رئیس جمهور باشد، موضوع به اوایل سال98 موکول شد و 2هفته قبل این پروژه به صورت ویدئوکنفرانس به همراه 2پروژه مهم دیگر شهرداری افتتاح شد. در این عرصه ها کوشش کردیم تا از گونه های بومی، مقاوم به کم آبی در ارتفاعات بالای هزار و 800متر استفاده کنیم. به همین دلیل گونه هایی همچون داغداغان، بنه، زالزالک، زبان گنجشک و اقاقیا کاشته شده است.

ضمن اینکه برای هر هزار هکتار ایجاد فضای سبز سالانه بین 25 تا 30میلیارد تومان توسط شهرداری تهران هزینه می گردد. اگرچه باید 50درصد این هزینه ها از سوی دولت انجام گردد، اما تا امروز همه این هزینه ها از سوی شهرداری پرداخت شده است. همچنین از 50هزار هکتار فضای سبزی که باید ایجاد می شد، تنها 9هزار هکتار باقی مانده است، بنابراین اگر بخواهیم این 9هزار هکتار را به فضای سبز تبدیل کنیم، باید اراضی ملی بدون معارض سازمان جنگل ها در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم طی 5سال آینده فاز یک جنگلکاری در ارتفاعات شهر تهران را به سرانجام برسانیم.

از سوی دیگر، اهمیت کاشت درخت در ارتفاعات بالای هزار و 800 تا 2هزار و 400متر در دامنه های جنوبی شهر تهران به این دلیل برای شهر تهران حائز اهمیت است تا بتوانیم از گسترش بی رویه شهر جلوگیری کنیم.

  • جلوگیری از توسعه غیرقانونی شهر با کمربند سبز تهران

    علی اعطا-سخنگوی شورای شهر تهران

یکی از مهم ترین دلایلی که اجرای پروژه کمربند سبز تهران را حائز اهمیت می نماید، این است که این کمربند جلوی توسعه غیرقانونی تهران را می گیرد و در واقع محدوده تهران را معین می نماید. این جنگلکاری ها جلوی تجاوز به ساخت وسازها را می گیرد و یا حداقل این کار را بسیار مشکل می نماید. پروژه درختکاری که در تهران انجام می گردد، در قالب پروژه ای بلندمدت است که سال هاست آغاز شده اما در مقاطعی مختلف سرعت اجرای پروژه متفاوت بوده است.

در 5سال اخیر اجرای این پروژه با توجه به اینکه فضاهای گسترده ای در اختیار شهرداری تهران نهاده شده، سرعت بیشتری پیدا نموده و نسبت به جنگلکاری این زمین ها اقدام شده است. خوشبختانه این پروژه ملی طی 2سال اجرای آن تسهیل و با سرعت بیشتری اجرا شده است. همچنین جنگلکاری ها در برابر حوادث طبیعی همچون سیل همانند سدی عمل می نماید و از این منظر نیز مورد اهمیت است. ضمن اینکه جنگلکاری ها و ایجاد این کمربند سبز فضای تفرجگاهی برای شهروندان تهرانی ایجاد می نماید. بی تردید شورای شهر تهران از اجرای این پروژه حمایت می نماید و امیدواریم امسال و سال های آینده اجرای این پروژه با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. قطعا حمایت های شورا در حوزه بودجه و پیگیری برای تسهیل در راستا اجرای این پروژه خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 187

به "کمربند سبز برای دفاع از تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمربند سبز برای دفاع از تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید