شغلی را که واقعا دوست دارید، بیابید

به گزارش مجله ویراپارس، زندگی امروز- من تقریبا پانزده سال از عمرم را در شغل مدیریت غیرانتفاعی صرف کردم و بیشتر در حوزه بازاریابی و بودجه بندی فعالیت داشتم. من در کارم بسیار خوب بودم و مردم نیز درباره من همین نظر را داشتند. انجام وظایفم برای من بسیار راحت بود و عایدی کافی برای زندگی داشتم، اما من کارم را قلبا دوست نداشتم. امیدوارم که شما منظورم را اشتباه برداشت نکنید. من در دوران کاری ام چیز های زیادی یاد گرفتم و با انسان های بسیار خوبی همکاری داشتم، اما قلبا به انسان هایی که از شغلشان لذت می بردند حسادت می کردم و آرزو می کردم که مانند آن ها باشم.

شغلی را که واقعا دوست دارید، بیابید

بالاخره خودم را برای آن روز آماده کردم. پشتوانه اقتصادی مناسبی برای خودم در طی سال ها جمع آوری کردم و با داشتن این حاشیه امنیت کسب و کار خودم را راه اندازی کردم. با تمام پستی و بلندی هایی که در راهم وجود داشته است، امروز با اعتماد به نفس کامل می گویم که از تصمیمی که گرفتم کاملا راضی هستم. کنفسیوس فیلسوف مشهور چینی می گوید: اگر کاری را که عاشقش هستید به عنوان شغل برگزینید دیگر هیچ روز کاری در طول زندگی نخواهیدداشت. این توصیه ای بسیار ناب است، اما عملی کردن آن به سادگی ممکن نیست چرا که فهم این که انسان قلبا به چه کاری علاقه دارد و تبدیل این علاقه به شغلی مناسب بسیار سخت است. در اینجا برنامه ای گام به گام برای تشخیص تمایلات قلبی و تبدیل آن به شغلی مناسب را به شما پیشنهاد می دهیم.

1. تصور کنید اگر کودک بودید چه شغلی انتخاب می کردید

اغلب احساسات حقیقی ما در دوران کودکی ظهور می نمایند که فشار های زندگی در دوران بعدی باعث می شوند ما این احساسات را فراموش کنیم؛ بنابراین سعی کنید علایق قلبی خود را در دوران قبل از ورود به سختی های زندگی به یاد آورید. نویسندگی؟ تحقیقات تجربی؟ مراقبت از دیگران؟ بازگشت و برقراری تماس با آن غرایز گامی مهم برای شناخت تمایلات درونی شما است.

2. حذف پول از معادله زندگی

اگر پول در زندگی تان اهمیت نداشت چکار می کردید؟ به مسافرت می رفتید؟ تمام وقتتان را به خانواده سپری می کردید؟ آیا یک سازمان خیریه برای حمایت از فقرا راه اندازی می کردید؟ البته پول نمی تواند نادیده گرفته گردد. اما اجازه ندهید که فشار های اقتصادی انتخاب های شما را مشخص کند. پایان شغل شما بایستی امنیت اقتصادی را برای شما به ارمغان آورد. اما اگر امنیت اقتصادی به انگیزه اصلی تبدیل گردد بعید است که شما در نهایت به شغلی که دوست دارید، دست بیابید.

3. از دوستانتان هدایت بگیرید

بعضی مواقع فرد به تنهایی قضاوت خوبی درباره علایق واقعی اش ندارد. از افرادی که با شما بسیار صمیمی هستند، بپرسید که از دیدگاه آن ها شما چه زمان هایی و در حین انجام چه کار هایی بسیار شاد به نظر می رسید. ممکن است از شنیدن جواب آن ها شگفت زده شوید.

4. یک بروشور از دروس دانشگاهی را مطالعه کنید

کمی از وقتی آزاد خود را صرف مطالعه و فهم این که به چه زمینه های درسی علاقه دارید، بکنید. اگر می توانستید در دانشگاه تحصیل نموده و یا تدریس کنید، چه رشته ای را انتخاب می کردید؟ از کدام رشته ها در حد مرگ تنفر دارید؟ انجام این کار شما را به سمت تشخیص علاقه حقیقی تان و دستیابی به آن راهنمای می نماید.

5. قهرمان زندگی خود را شناسایی کنید

از میان همه کسانی که می شناسید (چه نزدیک و چه دور) از بازیگر مورد علاقه تان گرفته تا پزشکی که به آن مراجعه می کنید. با داشتن فهم دقیقی از وظایف آن ها دوست دارید که شغل کدامیک را تقلید کنید؟ کوشش کنید بفهمید که چطور به این جایگاه رسیده است؟ درباره واقعیت (سختی و آسانی ها) شغل او مطالعه کنید.

6. از میان کار هایی که در انجامشان خبره هستید، فکر می کنید از کدامش بیشترین لذت را می برید؟

بعد از این که این نکات را مرور کردید، به کار هایی که به خوبی بلد هستید، فکر کنید. تمرکز خود را علاقه داشتن به کاری توام با خوب بودن در انجام آن قرار دهید. لیستی از این کار ها تهیه کنید و براساس اولویت سه یا چهار مورد را روی یک کاغذ بنویسید. این کاغذ را به همراه داشته باشید و هر از گاهی آن را مرور کنید.

نقطه شروع

زمانی که تصمیم پایدار برای کاری که دوست دارید، گرفتید، عجله نکنید و بدانید که تبدیل این علاقه به شغلی مناسب و قابل ترقی گامی بلند است. در اینجا چهار مرحله برای شروع تغییر را ذکر می کنیم:

1. با یک مشاور شغلی مشورت کنید

مشاورین شغلی به دیگران یاری می نمایند تاب فهمند که از یک کسب و کار دقیقا چه انتظاری باید داشت و تمام حواس فرد را بر جزییات کار متمرکز می نمایند و بعلاوه می توانند ایده هایی را برای یافتن شغل متناسب با علایق و روحیات هر فرد به وی پیشنهاد دهند.

2. اهرم رسانه های اجتماعی

بیش از هر زمان ما به وسیله شبکه های اجتماعی احاطه شده ایم. وقتی که شما متوجه شدید چه شغلی را دوست دارید، به سراغ شبکه های اجتماعی بروید، فیس بوک، توییتر و اینستاگرام را بگردید و با افرادی که علایق مشترکی با شما دارند ارتباط برقرار کنید. نوشته های صفحات مجازی را مطالعه کنید و سعی کنید متوجه شوید که علاقه حقیقی شما برای انجام دادن چیست؟

3. شروع به پس انداز کنید

زمانی که قاطعانه تصمیم به قدم گذاشتن در راستا نو گرفتید، شروع به پس انداز کنید. هر قدر که شما ذخیره پس انداز بیشتری در بانک داشته باشید، مسائل اقتصادی کمتری در آینده پیش روی شما خواهدبود و با ترس کمتری شغل قبل خود را رها نموده و پا در راستا نو می گذارید.

4. فقط شروع کنید

پایان، تا زمانی که شما با تمام وجود دست به کار نو نزنید، متوجه نخواهید شد چه کاری را دوست دارید؟ تا زمانی که فقط مشاغلی دیگر را سرسری امتحان کنید، حدس نموده اید. من می توانستم علایق واقعی خودم را در زمینه کاری بیابم و به همین علت نیز بسیار شاد هستم. این نکات و هدایت ها هنوز هم راهگشای من در طی راستا کاری هستند چرا که مهم است که من به کار های نوتری مطابق با علایقم دست بزنم.

منبع: ماهنامه معیشت

منبع: زندگی روز
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1895

به "شغلی را که واقعا دوست دارید، بیابید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغلی را که واقعا دوست دارید، بیابید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید