آشنایی با تماشایی ترین معابد مالزی

به گزارش مجله ویراپارس، در مالزی، پیروان مذاهب گوناگون بودایی و هندو هنوز مراسم و آداب مذهبی روزانه خود را در معابد به جا می آورند. هر معبد، تاریخچه و معماری خاص خود را دارد و به خدایان و بزرگان هر مذهب، تقدیم شده است.

آشنایی با تماشایی ترین معابد مالزی

با تور ارزان مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

اگر از علاقه مندان به جاذبه های تاریخی و فرهنگی هستید، بازدید از معابد می تواند تجربه مجذوب نمایندهی در سفر به مالزی باشد. مالزی معابد متعددی از مذاهب گوناگون دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

در ادامه تعدادی از دیدنیی ترین و مجذوب نماینده ترین معابد مالزی را معرفی می کنیم که در سفر به مالزی نباید فرصت بازدید از آن ها را از دست بدهید. برخی از این معابد، جزو محبوب ترین و پربازدیدترین جاهای دیدنی مالزی هستند.

معبد غارهای باتو

پیروان آیین هندو به طور مرتب از معبد غارهای باتو یا باتو کیو دیدن می نمایند تا اعمال مذهبی خود را به جای بیاورند. بعلاوه، آن ها جشن تایپوسام را در این معبد مقدس برگزار می نمایند. این معبد در تپه های سنگ آهکی Gombak واقع شده است و با قطار حدودا 40 دقیقه تا کوالالامپور فاصله دارد. به همین علت یکی از مهم ترین جاذبه هایی است که گردشگران کوالالامپور حتما از آن دیدن می نمایند.

در این معبد یک تندیس عظیم و طلایی که تندیس لرد موروگان است واقع شده است. این تندیس در ورودی معبد قرار گرفته است و در کنار آن 272 پله تعبیه شده است که به غارها منتهی می گردد.

این مکان مقدس از مجموع سه غار اصلی تشکیل شده است و چند غار کوچک تر هم دارد. اصلی ترین غار، غار معبد نام دارد. هر غار دارای آرامگاه های مزین شده هندو، تندیس ها و نقاشی هایی است که داستان هایی در خصوص لرد موروگان نقل می نمایند.

هر سال بیشتر از 1.5 میلیون نفر از این معبد دیدن می نمایند و به همین علت، این معبد یکی از پربازدیدترین اماکن مذهبی دنیا است. از نظر زمین شناسی، قدمت تشکیل این غارها به 400 میلیون سال پیش می رسد.

این معبد، زیارتگاهی نه تنها برای پیروان آیین هندو در مالزی بلکه برای همه پیروان هندو است که در هند، استرالیا و سنگاپور زندگی می نمایند. مهم ترین مراسم مذهبی که در این معبد برگزار می گردد مراسم سالانه تایپوسام است.

از سال 1892، فستیوال تایپوسام در ماه تامیل تایلندی، که مصادف با آخر ژانویه و اوایل فوریه است، در این معبد برگزار می گردد.

پله های چوبی ای که به غار معبد منتهی می شدند، در سال 1920 ساخته شد که با 272 پله بتنی جایگزین شده اند. از بین معابد غاری متعددی که این مجموعه را تشکیل می دهند، عظیم ترین و شناخته شده ترین آن ها، غار معبد نام دارد. به این علت غار معبد نام گرفته است چون میزبان چندین زیارتگاه هندو است.

در آگوست سال 2018، این 272 پله با رنگ های مجذوب نمایندهی رنگ آمیزی شدند.

معبد Kek Lok Si

این معبد، یک معبد بودایی مزین شده و زیبا متعلق به قرن نوزدهم است که بر فراز تپه های جزیره پنانگ قرار گرفته است. فضای داخلی، نماهای بیرونی تالارهای معبد، پاگوداها و گذرگاه های طاقدار این معبد با میلیون ها تصویر زیبا از بودا مزین شده است. حکاکی های جزیی و بی نظیر، تندیس های متعدد و نقاشی های دیواری، تنها گوشه ای از زیبایی های این معبد دیدنی است.

طراحی معماری دقیق و با جزییات این معبد، نمادی از فرهنگ چینی و آموزه های بودایی است. یک باغ در فضای باز معبد واقع شده است که فرصت خوبی برای قدم زدن و دیدنی زیبایی های معبد است.

این معبد عظیم ترین معبد بودایی در مالزی است و همین طور یک مرکز زیارتی بسیار مهم برای بودایی های هنگ کنگ، فیلیپین، سنگاپور و سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا به تعداد می رود. کل این معبد در بازه زمانی سال های 1890 تا 1930 ساخته شده است.

این جاذبه، برای یک گشت و گذار خانوادگی مناسب است. علاقه مندان به لندمارک های معماری هم از دیدنی زیبایی های معبد لذت می برند.

معبد Sri Mahamariamman

این معبد، زیارتگاهی مقدس برای پیروان آیین هندو است. ورودی زیبای این معبد با 228 تندیس خدایان هندو مزین شده است. موتیف های هندو که بازگونماینده داستان هایی از شکل گیری آیین هندو هستند این معبد را مزین نموده اند.

تالار اصلی این معبد با سقف مزین و زیبا، دارای سه زیارتگاه اصلی است. چهار زیارتگاه کوچک تر در اطراف تالار اصلی معبد واقع شده است. این زیارتگاه ها به خدایان هندو اختصاص یافته اند.

این معبد از ابتدای پایه گذاری، یک مکان مذهبی و عبادی مهم برای اولین مهاجران هندی این منطقه بود و اکنون به یکی از میراث ارزشمند فرهنگی و ملی این کشور تبدیل شده است.

یک ارابه نقره ای در این معبد وجود دارد که یکی از مهم ترین بخش های مراسم سالانه تایپوسام است. از این ارابه برای چرخاندن تندیس های موروگان در سرتاسر شهر استفاده می نمایند. این ارابه در سال 1893 و با استفاده از 350 کیلوگرم نقره ساخته شده است.

معبد Thean Hou

این معبد یک معبد بودایی است که آن را با نام معبد الهه بهشت هم می شناسند. علاوه بر این، این معبد زیارتگاهی برای عبادت نمایندگان گوان یین، الهه بخشش است.

این معبد، المان هایی جزیی از آیین های بودایی، تائوئیسم و کنفوسیانیسم دارد. حکاکی های تزیینی سنتی و جزییات معماری مدرن هم در آن دیده می گردد. ورودی باشکوه این معبد با ستون های سرخ و ستون هایی که از ظاهر اژدها الهام گرفته اند و سقف های پاگوداها، بسیار دیدنی و زیبا است. پاگوداهای مدرن بودایی و تالار عظیم هشت ضلعی با تصاویری از بودا، تنها گوشه ای از زیبایی های معبد است.

یک باغ گیاهان دارویی چینی در کنار معبد واقع شده است که می توانید در آن قدم بزنید و از گشت و گذار لذت برید.

این معبد در کوالالامپور واقع شده است و در زمینی به وسعت 6758 مترمربع قرار گرفته است. ساخت معبد در سال 1987 به انتها رسید؛ ولی رسما در سال 1989 افتتاح شد.

معبد Khoo Kongsi

معبد Khoo Kongsi یکی از میراث ارزشمند و جاهای دیدنی پنانگ است. این معبد در قرن نوزدهم ساخته شده است. با نقاشی های دیواری و حکاکی روی سنگ، گوشه و کنار معبد را با تصاویری از اژدها، خدایان و محافظان الهی، تزیین نموده اند.

این معبد محلی برای جمع شدن خانواده های چینی است تا اجداد مقدس خود را زیارت نمایند. این معبد در میدان Canon در مرکز منطقه جرج تاون قرار گرفته است.

معبد مار

این معبد در سال 1950 ساخته شده است. این معبد بودایی به افتخار مبلغ بودایی چو سو کونگ، ساخته شده است. طبق افسانه ها، این مبلغ بودایی سرپناهی برای مارهای جنگلی ساخته است که بعد ها ملازمان و شاگردان وی تبدیل شدند.

بعد از مرگ او، این مارها معبد را به اسم خانه خود انتخاب کردند.

بعد از گذر از ورودی معبد به تالار اصلی آن می رسید که یک عودسوز عظیم در مرکز آن واقع شده است. حکاکی ها و تندیس ها مزین نماینده این مجموعه دیدنی است.

این معبد در پنانگ مالزی واقع شده است. پیروان آیین بودا از سنگاپور، تایوان و چین برای عبادت و زیارت یه این معبد سر می زنند. معمولا روز تولد این راهب یعنی در روز ششم اولین ماه قمری، زائران به این معبد سر می زنند.

معبد Arulmigu Balathandayuthapani

این معبد با نام معبد تپه آبشار هم شناخته می گردد. این معبد در جرج تاون پنانگ قرار گرفته است. طبق یک عقیده قدیمی، یک مرد مقدس این نقطه را در نزدیکی آبشار برای ساخت زیارتگاهی برای لرد موروگان انتخاب نموده است.

بازدیدنمایندگان معبد باید برای دسترسی به آن از 513 پله بالا بروند.

این معبد یکی از زیارتگاه های مقدسی است که پیروان آیین هندو برای اجرای مراسم مذهبی و عبادت روزانه خود در آن جمع می شوند و مراسم مذهبی مختلف مثل تایپوسام را در آن برگزار می نمایند.

این معبد از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و دارای چند تالار و زیارتگاه است. تندیس عظیمی از لرد شیوا به ارتفاع 8.23 متر در در این مجموعه واقع شده است.

معبد Sam Poh Tong

این معبد در یک تپه سنگ آهکی در ایپوه واقع شده است. این معبد هم از نظر مذهبی و هم از نظر هنری، اهمیت زیادی دارد. تندیس های مختلف بودایی در بین استالاکتیت و استالاگمیت های طبیعی این معبد قرار گرفته است. عمارت معبد به زیبایی تمام مزین شده است و یک باغ زیبا با استخرهای ماهی در بیرون آن قرار گرفته است.

مقاله های مرتبط:

  • باشکوه ترین مجسمه های بودا در کدام کشورها هستند؟
  • 10 صومعه بودایی برتر دنیا را بشناسید

در سال 1993، این فضای سبز آرام و زیبا به اسم برترین باغ منظره مالزی انتخاب شد. می توانید از 246 پله معبد بالا بروید تا از آن بالا منظره زیبایی از نواحی اطراف معبد را دیدن کنید.

این معبد پنج کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد.

غاری که امروز به دروازه و مدخل معبد تبدیل شده است به وسیله راهبی از چین در سال 1890 پایه گذاری شد. این راهب چینی از ایپوه به این منطقه راه پیدا نموده بود. این راهب تصمیم گرفت که غار را به خانه خود و مکانی برای مراقبه تبدیل کند. او تا آخر زندگی اش همین جا زندگی کرد. بعدا این کار به وسیله راهبان و راهبه های دیگر هم ادامه پیدا کرد؛ کسانی که زندگی خود را وقف بودا نموده بودند. در نهایت در دهه 1950 میلادی، این معبد اینجا ساخته شد.

معبد Ling Sen Tong

این معبد یک معبد غاری تائوئیست است و در دامنه یک تپه سنگ آهکی در ایپوه واقع شده است. نام این معبد را اگر کلمه به کلمه ترجمه کنیم به معنای صخره ارواح بهشتی است. این معبد در نزدیکی معبد Sam Poh Tong قرار گرفته است. بخش های مختلف این معبد با طراحی های مختلفی تزیین شده است که شامل حیوانات، خدایان و سایر کاراکترهای فولکلور چینی است.

تندیس های رنگارنگی از اسطوره های چینی هم در این معبد نگهداری می گردد.

ورودی این معبد رایگان است. هر روز از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر فرصت دارید تا به این معبد سر بزنید.

معبد غاری Chin Swee

این معبد در دامنه های صخره ای در نزدیکی قله ریزورت های مرتفع Genting واقع شده است. این معبد یک مکان مقدس برای پیروان آیین بودا و الهه بخشش است.

سنت ها و اعتقادات چینی را می توانید در این معبد مذهبی از نزدیک دیدن کنید و با آن آشنا شوید. یک پاگودای 9 طبقه ای نمادین در این معبد وجود دارد که با ده هزار لامپ کوچک روشن می شده است که امروزه 2 هزارتای آن به جای مانده است. این لامپ ها و تندیس های کوچک بودا به وسیله پیروان و زائران، در این پاگودا نصب شده است.

در سکوی بازدید می توانید منظرههای بسیار زیبایی از ارتفاعات Genting را ببینید و از وزش نسیم خنک و ملایم، لذت ببرید.

پیروان این آیین از کشورهای مختلفی برای زیارت به این معبد سفر می نمایند. از سنگاپور و تایوان و ویتنام گرفته تا چین و تایلند و اندونزی، مردم از کشورهای اطراف و سراسر دنیا به این معبد سر می زنند. این معبد به طور رسمی در سال 1994 افتتاح شده است. ساخت این معبد به خاطر موقعیت جغرافیایی آن و قرار گرفتن در صخره ها، کار سختی بود و با ماشین آلات مدرن، امکان پذیر نبود. در مجموع، ساخت این معبد 18 سال طول کشیده است.

با وجود سختی مراحل ساخت این معبد و قرار گرفتن در یک موقعیت جغرافیایی خاص و استفاده کردن از ابزارها و روش های دستی، در طول دوره ساخت این معبد، هیچ حادثه ای که مرتبط با کار کردن در این شرایط سخت باشد، گزارش نشده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1732

به "آشنایی با تماشایی ترین معابد مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تماشایی ترین معابد مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید