39 کشته در حمله مسلحانه در کنگو

به گزارش مجله ویراپارس، منابع خبری گزارش دادند که در دو حمله مسلحانه در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو دست کم 39 غیر نظامی کشته شدند.

39 کشته در حمله مسلحانه در کنگو

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه امروز (دوشنبه) به نقل از یک مقام محلی اظهار داشت: این حملات از سوی یک گروه مرتبط با داعش اجرا شده است.

گروه رصد تحولات امنیتی کیوو گزارش داد که دست کم 20 غیرنظامی در طول حملات شب گذشته به روستای تشابی و 19 نفر دیگر در روستای بوغا واقع درمنطقه ایتوری کشته شدند.

یکی از مقام های محلی در کنگو، نیروهای متحد دموکراتیک را به انجام این دو حمله متهم کرد و گفت که نام این گروه افراطی، جماعت اسلامی اوگاندااست که در 18 ماه گذشته عامل ارتکاب چندین رشته عملیات کشتار غیر نظامی ها بوده اند.

در همین پیوند، دو مقام محلی در بوغا به فرانس پرس گفتند که مهاجمان اردوگاه متعلق به آوارگان را هدف قرار دادند.

این منابع ادامه دادند که تا به امروز هویت 36 جسد در بوگا شناسایی شده و هویت شمار دیگری از کشته شدگان غیر نظامی تا به امروز ششناسایی نشده است.

این دو روستا در فاصله 10 کیلومتری یکدیگر و در مرز استان کیووی شمالی و ایتوری کنگو قرار دارند، منطقه ای که مدت ها شاهد درگیری ها و حملات قومی توسط نیروهای متحد دموکراتیک بوده است.

یک سازمان غیر دولتی که خشونت های شرق جمهوری دموکراتیک کنگو را رصد می نماید، گزارش داد که همسر یک رهبر عالی رتبه در منطقه بینیالی- تشابی در حمله به تشابی کشته شده است.

نیروهای متحد دموکراتیک مرگبارترین گروه متشکل از حدود 122 شبه نظامی مسلح در شرق کشور غنی از مواد معدنی کنگو هستند که بسیاری از آنها میراث دو جنگ منطقه ای است که از سال 1996 تا 2003 ادامه داشته است.

گروه رصد و پیگیری تحولات امنیتی کیوو روز آدینه تخمین زد که از نوامبر 2019 تا به امروز دستکم یک هزار و 228 غیرنظامی در منطقه بینی واقع در کیووی شمالی هنگامی که ارتش کنگو یک عملیات نظامی را شروع کرد.

گروه شورشی اوگاندایی به نام نیروهای متحد دموکراتیک که از دهه 90 در شرق کنگو فعالیت می نمایند، عامل خشونت ها در این منطقه است.

طبق آمار رصد امنیتی کیوو، این گروه که از سوی رییس جمهوری کنگو و آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می گردد از سال 2017 تا به امروز بیش از یک هزار و 500 غیر نظامی را تنها در منطقه بینی در کشور کنگو کشته است.

بر اساس، آمار سازمان ملل متحد در حملات انتقام جویانه عناصر شورشی و مسلح علیه غیر نظامیان در کنگو در سال گذشته میلادی حدود 850 نفر کشته شدند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1646

به "39 کشته در حمله مسلحانه در کنگو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "39 کشته در حمله مسلحانه در کنگو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید