یادداشت، جنجالی ترین پرونده تاریخ هند به ضرر مسلمانان تمام شد، مسجد بابری، معبد می گردد

به گزارش مجله ویراپارس، پرونده جنجالی مسجد بابری که تاکنون مرگ صدها انسان را در پی داشته است خاتمه به نقطه نهایی خود رسید.

یادداشت، جنجالی ترین پرونده تاریخ هند به ضرر مسلمانان تمام شد، مسجد بابری، معبد می گردد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران حسام کیان مقدم با ارسال یادداشتی نوشت؛ در حالی که این روزها مساله کشمیر تبدیل به بزرگترین بحران شبه قاره شده و مسلمانان مظلوم این منطقه 98 روز است توسط نظامیان هندی در خانه های خود حبس شده اند دادگاه عالی هند در خصوص بزرگترین و جنجالی ترین پرونده تاریخ این کشور تصمیم نهایی خود را اظهار داشت.

بازنده قطعی این پرونده مسلمانان هند بودند و برنده همانطور که پیش بینی می شد هندو مذهبان. این تصمیم گیری که در نخستین ماه های آغاز دور دوم حکومت مودی و همزمان با حذف ماده 370 از قانون اساسی هند اتفاق افتاده است را نمی توان بی ارتباط به برنامه تضعیف مسلمانان در هند و به حاشیه کشاندن آنها دانست.

مسجدبابری از آغاز تا آغاز جنجال

در سال 1528 میلادی ظهیر الدین بابر موسس سلسله پادشاهی گورکانی که پنجمین نسل تیمور لنگ به حساب می آید و آخرین پادشاهی قدرتمند مسلمانان در شبه قاره محسوب می گردد یک مسجد زیبا در شهر آیودیا (صد کیلومتری شهر لکنهو) ساخت. این مسجد به نام مسجد بابری شهرت یافت.

بنای مسجد تا سال 1992 میلادی (1371 شمسی) به حیات خود ادامه داد تا اینکه در این سال هندوهای افراطی با حمله به این مسجد تاریخی و 464 ساله آن را به ویرانه ای تبدیل کردند. هندوها مدعی بودند که این مسجد در زمین یک معبد ساخته شده است و در اصل زادگاه خدای آنها راما است.

از آن تاریخ به بعد موضوع احیای مسجد یا ساخت معبد تبدیل به محل نزاع بین مسلمانان و هندوها شده است، در این درگیری های طولانی حداقل 2 هزار نفر انسان که بیشتر آنها مسلمان هستند جان خود را از دست داده اند.

تاریخ روایت می نماید که انگلیسی ها در دوران استعمار شبه قاره از هندوها حمایت نموده و کوشش می کردند به وسیله به راه انداختن نزاع اختلاف بین مردم شبه قاره را بیشتر نمایند.

اولین نزاع مهم در سال 1853 میلادی انجام شد و پس از آن نویل افسر ارشد انگلیسی بدون ارائه سند تاریخی بر این ادعای هندوها صحه گذاشته و اظهار داشت که این مسجد بر روی یک معبد بنا شده است و باید از بین برود!

تا سال 1855 هندوها و مسلمانان از بخش های مختلف یک ساختمان استفاده می کردند اما از سال 1857 به بعد مسلمانان با حصار کشانی مانع ورود هندوها به حیاط داخلی شدند.

همزمان با استقلال پاکستان از هند در سال 1947 درگیری ها بر سر مسجد بابری بازهم شدت گرفت و مسلمانان در سال 1949 با مراجعه به دادگاه اظهار داشتند هندوها شبانه بت رام را زیر گنبد میانی مسجد و روبروی محراب نصب نموده اند.

جواهر لعل نهرو اولین نخست وزیر هند در این خصوص واکنش نشان داده و دستور داد بت را از مسجد خارج نمایند ولی 35 سال مسجد را تعطیل کرد!

در سال 1990 میلادی بیش از یک میلیون هندو وارد آیودیا شدند و سنگ بنای معبد رام را به دست روحانی خود در 90 متری مسجد قرار دادند.در همین سال حزب هندوی بی جی پی (که اکنون قدرت را در هند به دست دارد) با به راه انداختن راهپیمایی نظر هندوها را نسبت به مساله بابر جلب کرد و این نقطه آغاز درگیری های خونین بین مسلمانان و هندوها شد.

در سال 1992 مسجد بابری مورد حمله بیش از 150 هزار هندوی افراطی نهاده شد و این بنای تاریخی به کلی ویران شد.

طولانی ترین تحقیقات تاریخ هند

در سال 2009 نیز کمیسیون لیبرهان که از 16 دسامبر 1992 تشکیل شده بود تا درباره رویدادهایی که به تخریب مسجد منتهی شد تحقیق کند، گزارش خود را پس از نزدیک به 17 سال تحقیق و آنالیز به مانموهان سینگ نخست وزیر هند ارائه کرد. این طولانی ترین تحقیق تاریخ هند است که در دوران دولت های مختلف هند صورت گرفته است.هرچند نتایج این گزارش اعلام نشد اما مطالب درز نموده به رسانه های خبری حاکی بود که این گزارش اعضای بلندپایه دولت هند و ملی گرایان هندو را برای تخریب مسجد سرزنش نموده است.

آخرین تصمیم دادگاه

روز گذشته دادگاه عالی هند تصمیم دادگاه الله آباد (که در سال 2010 اتخاذ شده و زمین را بین مسلمانان و هندو ها تقسیم شده بود) را لغو نموده و به صراحت اظهار داشت: این مسجد در محل یک معبد بنا شده بود و مسلمانان حقی در آن ندارند.

دادگاه عالی هند در حکم خود اعلام نموده است به مسلمانان مقدار مشابهی زمین در جای دیگری داده خواهد شد تا مسجد خود را در آنجا بسازند.

به این ترتیب حزب بی جی پی که در خود یکی از عاملین به راه افتادن قتل و کشتار در درگیرها بود در زمان حکومت خود پایان تیر خلاص را به موضوع زد.

سوال پایانی

موضوع کشمیر با بی تفاوتی کشورهای دنیا و به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس همراه شد چرا که آنها با هند منافع مشترک مالی دارند. این دومین تصمیم بزرگی است که علیه مسلمانان هند در چند ماه اخیر گرفته می گردد و یقینا به سرنوشت موضوع کشمیر دچار خواهد شد.

سوال این است که حزب حاکم در هند تا چه زمانی اقدام علیه مسلمانان را ادامه خواهد داد؟ نباید فراموش کنیم که از لحاظ جمعیت هند سومین کشور بزرگ مسلمان نشین دنیا به حساب می آید با این حال به حقوق مسلمانان این کشور توجه خاصی نمی گردد.

نکته بعد وظیفه ای است که مجامع دنیای به عهده دارند. کشورهای غربی که برای هر موضوع کوچکی بیانیه صادر نموده و از حقوق بشر و... سخن می گویند بازهم نسبت به حق پایمال شده مسلمانان مظلوم سکوت اختیار نموده و راه بی تفاوتی پیش گرفته اند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 439

به "یادداشت، جنجالی ترین پرونده تاریخ هند به ضرر مسلمانان تمام شد، مسجد بابری، معبد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، جنجالی ترین پرونده تاریخ هند به ضرر مسلمانان تمام شد، مسجد بابری، معبد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید