هشدار روسیه درباره خطر بروز جنگ هسته ای و راه تقویت ثبات راهبردی

به گزارش مجله ویراپارس، معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد که اقدامات غیرسازنده و بیش از اندازه تهاجمی کشورهای غربی باعث تضعیف ساختارهای کنترل تسلیحات شده و خطر بروز یک جنگ هسته ای در روابط پیچیده کنونی از بین نرفته است.

هشدار روسیه درباره خطر بروز جنگ هسته ای و راه تقویت ثبات راهبردی

به گزارش گروه بین الملل مجله ویراپارس به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنج شنبه) در سخنرانی در مراسم رونمایی از گزارش مفهوم جدید و راه های تقویت ثبات راهبردی چندجانبه در مرکز مطبوعاتی این خبرگزاری گفت که خطر بروز یک جنگ هسته ای در وضعیت کنونی بین المللی، به خصوص با توجه به نیروی محرکه منفی که طی سال های اخیر بوجود آمده، همچنان وجود دارد.

به گفته وی، اقدامات همتایان غربی بیش از پیش از روی احساسات و کاملاً تهاجمی شده است. ریابکوف گفت: آنها از آنالیز مسائل فوری بوجود آمده خودداری نموده، مانع از فعالیت کانال های مصاحبه شده، به تضعیف ساختار کنترل تسلیحات ادامه می دهند و هدفمندانه و آشکارا خط مشی غیرسازنده در جهت از بین بردن توافقات موثر چندین ساله در عرصه امنیت و ثبات بین المللی را در پیش گرفته اند. چنین برخوردی بسیار خطرناک است و عواقب منفی زیادی برای ثبات راهبردی دارد. در حالی که قدرت های هسته ای باید مانع از بروز جنگ اتمی شوند.

وی در اینجا برخورد روسیه با مسئله ثبات راهبردی در جهت حفظ و تقویت رژیم کنترل تسلیحات را مورد توجه قرار داد.

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد که واشنگتن از هر راهی نشان می دهد که هنوز آمادگی مذاکره و آنالیز امکان تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (که بطور غیررسمی استارت-3 شهرت یافته) را ندارد. در حالیکه مقامات مسکو امیدوار به ازسرگیری مذاکرات تمام و کمال و جدی با طرف آمریکایی درباره ثبات راهبردی هستند. این در حالی است که روسیه بعید نمی داند که آمریکا خط مشی کاهش موانع برای استفاده از سلاح هسته ای را در پیش گرفته است.

به گفته وی، روسیه خواهان توسعه کانال های عملیاتی در زمینه جلوگیری از تحقق چنین ابتکارعمل هایی از سوی کشورهای غربی است.

سرگئی ریابکوف تاکید نمود که وزارت خارجه روسیه نظریات عملی متعدد و تازه ای در گزارش مفهوم جدید و راه های تقویت ثبات راهبردی چندجانبه که از سوی موسسه تحقیقات ملی مدرسه عالی اقتصاد تهیه شده ارائه نموده است که بازتابی از تجزیه و تحلیل دقیق این موضوع است که امکان آنالیز راه های حرکت آینده در دریای پرتلاطم روابط کنونی بین المللی را فراهم نموده است.

معاون وزیر خارجه یادآور شد که این گزارش نتیجه جستجوی عمیق و پیگیرانه و کوشش جدی توسط گروه کارشناسان برجسته روسی در عرصه خلع سلاح و امور بین المللی صورت گرفته و به مهمترین سئوالات مربوط به دورنمای ادامه ثبات راهبردی و امنیت جهاین پاسخ داده است.

به گفته وی، تهیه کنندگان این گزارش در کار خود نتیجه تغییرات بوجود آمده در عرصه توازن قدرت در دنیا، توسعه فناوری ها و تسلیحات نظامی و تاثیر آنها بر دکترین مرسوم ثبات راهبردی و بازدارندگی هسته ای را ارائه نموده اند. آنها همچنین این موضوع را مورد آنالیز قرار داده ند که چگونه برخوردهای قبلی که اساس توافقات دوجانبه بین روسیه و ایالات متحده بوده، می توانند مانع از بروز یک فاجعه هسته ای شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 332

به "هشدار روسیه درباره خطر بروز جنگ هسته ای و راه تقویت ثبات راهبردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار روسیه درباره خطر بروز جنگ هسته ای و راه تقویت ثبات راهبردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید