نخست وزیر ارمنستان: تنها تغییر موضع ترکیه باعث توقف جنگ قره باغ می گردد

به گزارش مجله ویراپارس، ایسنا نوشت: نخست وزیر ارمنستان در مصاحبه ای گفت، معتقد است تنها یک تغییر در موضع ترکیه در قبال قره باغ می تواند جمهوری آذربایجان را وادار به متوقف ساختن اقدام نظامی خود در قبال این منطقه کوچک کند.

نخست وزیر ارمنستان: تنها تغییر موضع ترکیه باعث توقف جنگ قره باغ می گردد

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در اولین مصاحبه خود از زمان توافق روز شنبه در شهر مسکو بر سر آتش بس در نزاع میان کشورش و جمهوری آذربایجان بر سر قره باغ صحبت از این که نشانی از تغییر موضع آنکارا دیده باشد، نکرد.

ترکیه از زمان بالا دریافت دور جدید نزاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان در 27 سپتامبر بر سر قره باغ قویا از جمهوری آذربایجان حمایت نموده و گفته نیروهای ارمنی باید قره باغ را ترک نمایند.

نیکول پاشینیان در مصاحبه اش با رویترز در محل اقامتگاه رسمی خود که یک ساختمان مربوط به دوران شوروی سابق در مرکز شهر ایروان است، ترکیه را متهم به خراب کردن آتش بس و کوشش برای راه پیدا کردن با زور به سطح گسترده تری از منطقه قفقاز جنوبی با هدف آنچه که وی پیشبرد بلندپروازی های توسعه طلبانه آن خواند، کرد.

پاشینیان گفت: من متقاعد شده ام تا زمانی که موضع ترکیه بدون تغییر باقی بماند، جمهوری آذربایجان درگیری را متوقف نخواهد نمود.

پاشینیان ادامه داد، ترکیه علنا قبل از مذاکرات مربوط به آتش بس بیان داشته که باور دارد جمهوری آذربایجان باید به جنگ ادامه دهد و بعد از توافق وزیر امور خارجه ترکیه با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان تماس تلفنی گرفت.

پاشینیان در ادامه گفت، هدف از تماس ترکیه بعد از آتش بس واقعا دادن این سفارش بود که تحت هیچ شرایطی مبادرت به متوقف ساختن جنگ نکنید.

نخست وزیر ارمنستان در ادامه اتهام زنی علیه ترکیه بیان داشت: ترکیه به قفقاز جنوبی آمده تا سیاستی را که دارد در دریای مدیترانه علیه یونان و قبرس و یا همچنین در لیبی، یا در سوریه، یا در عراق اجرا می نماید، ادامه دهد. این یک سیاست توسعه طلبانه است.

وی اضافه کرد: و مشکل این است که ارمنی ها در قفقاز جنوبی آخرین مانع باقی مانده بر سر راه آن در اجرای آن سیاست توسعه طلبانه هستند.

پاشینیان بر این اتهامات رد شده از سوی آنکارا مبنی بر این که ترکیه دارد سیاستهای امپراتوری عثمانی در ابتدای قرن بیستم را اجرا می نماید تاکید نمود؛ چیزی که او تداوم نسل کشی ارمنی ها خواند.

پاشینیان هشدار داد، اگر نفوذ ترکیه در منطقه مهار نشود، این مساله قفقاز جنوبی را می تواند مسموم سازد.

او گفت: کل قفقاز جنوبی تبدیل به سوریه خواهد شد و آتش به سمت شمال و جنوب سریعا گسترش پیدا خواهد نمود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1184

به "نخست وزیر ارمنستان: تنها تغییر موضع ترکیه باعث توقف جنگ قره باغ می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر ارمنستان: تنها تغییر موضع ترکیه باعث توقف جنگ قره باغ می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید