نامه 24مقام آمریکایی و دنیا به ترامپ برای برطرف تحریم های ایران

به گزارش مجله ویراپارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، بعضی از مقامات سیاسی سابق آمریکا و دیگر کشورهای دنیا با انتشار نامه ای از دونالد ترامپ درخواست نموده اند که بخشی از تحریم ها علیه ایران را همزمان با بحران دنیای شیوع ویروس کرونا تسهیل کند.

نامه 24مقام آمریکایی و دنیا به ترامپ برای برطرف تحریم های ایران

این نامه به امضای 24 نفر از چهره های سیاسی آمریکا و دنیا از جمله جورج رابرتسون دبیر کل پیشین ناتو، فدریکا مورگرینی رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گرو هارلم براندتلند رئیس سابق سازمان بهداشت دنیای و هانس بلیکس دبیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق، ویلیام کوهن و چاک هاگل وزرای دفاع اسبق، پاول اونیل وزیر خزانه داری پیشین، ویلیام برنز از دیپلمات های ارشد آمریکایی حاضر در مذاکرات اتمی با ایران رسیده است.

امضا کنندگان در این نامه خواهان کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران و تسهیل قوانینی شده اند که مانع خرید کالاهای ضروری و پزشکی توسط ایران می گردد.

مقامات سیاسی سابق آمریکا و دنیا با امضای این نامه تاکید نموده اند که برطرف و تسهیل تحریم ها علیه ایران می تواند مقابله با بحران دنیای شیوع کرونا را آسان تر و قابل دسترس تر کند. به گفته امضا کنندگان این نامه، حضور در کشورهای دیگر برای نجات جان انسان ها جهت حفظ امنیت خودمان لازم است و باید اختلافات سیاسی بین دولت ها را نادیده بگیریم.

در این نامه گفته شده است که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران به وسیله تحریم ها، عملکرد نظام بهداشتی و سلامت ایران را با اختلال روبرو نموده و شیوع کرونا در ایران را به دومین ماه کشانده است.

به گفته امضا کنندگان این نامه، علی رغم بعضی معافیت های اعلام شده براساس حقوق بین المللی و قوانین آمریکا، اما این تحریم ها تهیه تجهیزات مهم پزشکی و مواد اولیه مورد احتیاج برای تولیدات داخلی پزشکی در ایران را با کندی زیادی روبرو نموده است.

امضاءکنندگان نامه همچنین از ترامپ خواسته اند تا آمریکا در راستا درخواست ایران از صندوق بین المللی پول برای وام 5 میلیارد دلاری مانعی ایجاد نکند.

مقامات و شخصیت هایی سیاسی امریکا و دنیا در نامه خود همچنین نسبت به نتایج و تأثیرات دراز مدت مخدوش شدن اعتبار آمریکا و اروپا در بین مردم ایران و افزایش هزینه های تعامل با ایران در آینده هشدار داده اند.

پیش از این نیز مقامات و افراد دیگری نیز از جمله بعضی مقامات چینی، پاکستانی و اروپایی در درخواست هایی جداگانه خواهان تسهیل تحریم های آمریکا علیه ایران همزمان با شیوع کرونا شده بودند، هرچند در مقابل مقامات آمریکایی بی توجه به درخواست های دنیای به سیاست فشار حداکثری و تحریم ها علیه ایران ادامه می دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 900

به "نامه 24مقام آمریکایی و دنیا به ترامپ برای برطرف تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه 24مقام آمریکایی و دنیا به ترامپ برای برطرف تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید