موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی گذرگاه های مرزی شلمچه و سومار با ایران

به گزارش مجله ویراپارس، رئیس کمیته گذرگاه های مرزی عراق از موافقت نخست وزیر این کشور با ازسرگیری پاره وقت کار گذرگاه های مرزی شلمچه و سومار به منظور مبادلات تجاری با ایران خبر داد.

موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی گذرگاه های مرزی شلمچه و سومار با ایران

به گزارش گروه بین الملل مجله ویراپارس، کمیته گذرگاه های مرزی عراق روز دوشنبه از موافقت مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با ازسرگیری مبادلات تجاری در گذرگاه های مرزی شلمچه(خوزستان) و مندلی(سومار استان کرمانشاه) خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، عمر عدنان الوائلی رئیس این کمیته در بیانیه ای اظهار داشت: مصطفی الکاظمی با ازسرگیری مبادلات تجاری به میزان 250 مورد در یک روز و به مدت دو روز در هفته از گذرگاه شلمچه در استان بصره و گذرگاه مندلی در استان دیالی موافقت کرد.

الوائلی اضافه کرد: به دنبال موافقت نخست وزیر، نهادهای بهداشت و سلامت در دو استان البصره و دیالی باید تدابیر بهداشتی لازم برای تضمین سلامت جان کارگران و کالاهای وارداتی و اطمینان از عاری بودن آنها به ویروس کرونا را اتخاذ کنند و این امر از طریق ضد عفونی کردن کالاها در نقطه مبادله مرزی و اجازه ندادن به افراد برای ورود به گذرگاه ها امکان پذیر است.

رئیس کمیته گذرگاه های مرزی عراق گفت: از سرگیری مبادلات تجاری در این دو گذرگاه نظیر گذرگاه زرباطیه (مرز مهران در استان ایلام ایران و استان واسط عراق) خواهد بود.

رئیس کمیته گذرگاه های مرزی دولت عراق گفت: گذرگاه های مرزی زمینی عراق با ایران و کویت از نیمه های مارس گذشته به دنبال شیوع کرونا فعالیت های تجاری و تردد مسافران را متوقف کرده بود و حالا ازسرگیری کار آن منفعت بزرگی برای اوضاع مالی دو استان خواهد داشت و موجب فعال شدن بازارها و تضمین ثبات قیمت ها می شود، علاوه بر اینکه عواید آن می تواند به کاهش بحران مالی و مالی عراق در اوضاع فعلی کمک کند.

گذرگاه های مرزی با ایران از قریب به چهار ماه پیش و با شیوع ویروس کرونا در ایران بسته شده است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1089

به "موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی گذرگاه های مرزی شلمچه و سومار با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت نخست وزیر عراق با بازگشایی گذرگاه های مرزی شلمچه و سومار با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید