مهمترین تفاوت های کرونای هندی با چینی: جوانان را مبتلا می نماید

به گزارش مجله ویراپارس، رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سرعت ابتلای بیشتر، مقاومت بالاتر، فرار از سیستم ایمنی و ابتلای بیشتر جوانان از شاخصه های مهم ویروس کرونای جهش یافته موسوم به کرونای هندی است.

مهمترین تفاوت های کرونای هندی با چینی: جوانان را مبتلا می نماید

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایرنا، کرونای هندی SARS-CoV-2 حاوی 11 جهش است که همزمانی دو جهش ژنتیکی از بین آن ها مخصوص این واریانت است که سبب تغییر پروتئین S ساختار ژنومی ویروس شده و این موضوع موجب شده تا ویروس به احتمال فراوان بتواند سیستم ایمنی بدن را دور بزند.

یکی از دو جهش به نام L 452 R پیشتر در سویه کالیفرنیایی دیده شده و عامل افزایش سرعت انتقال بیماری است و جهش دوم به نام E 484 Q مشابه جهش E 484 K در سویه آفریقای جنوبی و برزیل است و جهشی که مشابه سویه آفریقای جنوبی و برزیل است نقش مهم تری در رفتار ضد ایمنی ویروس دارد.

داود یادگاری متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری روز پنجشنبه با بیان این که محققان در حال پژوهش در خصوص این گونه ویروس کرونا هستند، اضافه کرد: هنوز این شاخصه ها به طور دقیق و کامل اثبات نشده، اما اطلاعاتی که تا به امروز منتشر شده است، نشان می دهد که این بیماری علاوه بر سرعت انتقال بالاتر به احتمال زیاد قدرت کشندگی بیشتری هم دارد.

وی ادامه داد: سویه هندی ویروس کرونا شامل 2 موتاسیون همزمان است که یک جهش سبب سرعت انتشار ویروس شده و موتاسیون دوم موجب مقاومت بیشتر و فرار از سیستم ایمنی بدن شده است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: در نتیجه این سویه کرونا هم سرعت انتقال بیشتری از سویه انگلیسی دارد و هم خطر و عوارض بیشتری به دنبال خواهد داشت.

یادگاری یادآور شد: تجربه کوتاه این سویه نشان می دهد که جوانان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند و مرگ و میر در آنان هم احتمالا افزایش خواهد یافت. در سویه های قبلی بیشتر افراد بالای 65 سال را درگیر می کرد و سبب بستری آن ها می شد.

وی اضافه کرد: در بعضی از نقاط کشور هند تا 70 درصد سویه های شایع، ویروس جهش یافته است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به شیوع این بیماری در کشور های دیگر اشاره نمود و گفت: تا به امروز وجود این سویه در 21 کشور گزارش شده است. در آمریکا و حتی در ترکیه هم این مورد را گزارش نموده اند. در ایران این موضوع در دست آنالیز است.

کدام علایم در کرونای هندی شایع تر است؟

یادگاری ادامه داد: هرچند علایم بالینی سویه های مختلف ویروس کووید - 19 تفاوت چندانی ندارد، اما براساس گزارشات منتشر شده، بعضی علایم در گونه هندی شایع تر است.

وی اعلام نمود: علایمی که در سوش هندی شایع تر هستند می توان به علایم گوارشی، تهوع و استفراغ، تب بالا، راش (ضایعه) پوستی، قرمزی چشم و خستگی مفرط اشاره نمود.

وی یادآور شد: برای اینکه علایم بالینی این سویه به طور دقیق تعیین گردد احتیاج به آنالیز های بیشتری تری است، به همین دلیل محققان در حال تحقیق و آنالیز هستند.

گونه جهش یافته ویروس کرونا در هند با نام بی. 1.617 شناخته شده است. وقتی ویروسی از یک ویروس دیگر تکثیر می گردد، اغلب تغییراتی پیدا می نماید که به این تغییرات جهش گفته می گردد. سازمان جهانی بهداشت می گوید که وقتی ویروسی یک یا چند جهش جدید داشته باشد گونه جدید ایجاد می گردد.

طبق گزارش هندوستان تایمز گونه هندی ویروس کرونا دو جهش داشته است یعنی این جهش ها روی دو نوع جهش یافته که از قبل وجود داشت اتفاق افتاده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1612

به "مهمترین تفاوت های کرونای هندی با چینی: جوانان را مبتلا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین تفاوت های کرونای هندی با چینی: جوانان را مبتلا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید