شکایت قطر به آژانس انرژی اتمی علیه نیروگاه اتمی امارات

وزارت خارجه قطر در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیروگاه اتمی در دستِ ساخت امارات را تهدیدی جدی علیه ثبات منطقه ای و محیط زیست خوانده است.

شکایت قطر به آژانس انرژی اتمی علیه نیروگاه اتمی امارات

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، دولت قطر اعلام نمود که نیروگاه هسته ای براکه، که در دست احداث در امارات است، تهدیدی خطرناک برای ثبات منطقه ای و محیط زیست تلقی می گردد.

بر این اساس، وزارت خارجه قطر، روز گذشته در نامه ای به یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، تأکید کرد که قطر نگرانی های زیادی در ارتباط با راه اندازی نیروگاه اتمی واقع در براکه دارد.

وزارت خارجه قطر همچنین از آمانو، خواهان یک چارچوب برای امنیت هسته ای در منطقه خلیج فارس شده است.

در این نامه آمده است: دولت قطر هیچ گونه همکاری بین المللی با کشورهای همسایه در ارتباط با برنامه ریزی جهت مواجهه با فاجعه ها، بهداشت و سلامت و حمایت از محیط زیست نمی بیند، و این مساله تهدیدی جدی علیه ثبات منطقه محیط زیست آن است.

امارات هر گونه مسائل ایمنی در نیروگاه اتمی براکه را رد می نماید.

در دسامبر 2009، شرکت انرژی هسته ای امارات (ENEC) طی قراردادی با شرکت برق کره معروف به کپکو(KEPCO) با رقم پیشنهادی 20 میلیارد دلار، توافق برای ساخت اولین نیروگاه هسته ای در امارات صورت گرفت.

ابوظبی احتمال داده است که فعالیت نیروگاه براکه در سال 2020 شروع گردد. این سومین بار است که موعد راه اندازی این نیروگاه به تعویق می افتد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 169

به "شکایت قطر به آژانس انرژی اتمی علیه نیروگاه اتمی امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت قطر به آژانس انرژی اتمی علیه نیروگاه اتمی امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید