رویداد نادر در روسیه؛ اعتراض یک شهر علیه کرملین

به گزارش مجله ویراپارس، ده ها هزار نفر از مردم در شرق دور روسیه، در اقدامی نادر به خاطر دستگیری یک فرماندار محبوب، علیه اقدام کرملین به خیابان ها آمدند.

رویداد نادر در روسیه؛ اعتراض یک شهر علیه کرملین

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش شهروند، ناظران می گویند که اعتراض و حضور گسترده مردمی در شهر خاباروفسک در مرز با چین، دغدغه تازه ای برای کرملین ایجاد نموده است. این درحالی است که این اعتراض ها به دنبال رأی گیری جنجالی این ماه رخ می دهد؛ رأی گیری که به پوتین اجازه می دهد تا سال 2036 در قدرت باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان در شهر خاباروفسک، شهری با حدود 600 هزار نفر جمعیت به دنبال دستگیری ناگهانی سرگئی فورگال، یک فرماندار محبوب در هفته گذشته به خیابان ها آمده اند. بازرسان اتهام سازماندهی قتل به این فرماندار زده اند.

در حالی که بعضی از معترضان به صورت مستقیم به خاطر دستگیری این سیاستمدار به خیابان ها آمدند، بعضی دیگر پلاکارد هایی در دست داشتند و علیه پوتین شعار می دادند. خبرنگار آسوشیتدپرس که در این شهر حضور دارد، گزارش داده است که روز شنبه ده ها هزار نفر ازجمله افراد جوان، پیر، زنان و بچه ها در خیابان های خاباروفسک در دمای بالای 30 درجه سانتی گراد تظاهرات کردند. مردم در دسته ها و گروه های کوچک تر نیز در اطراف شهر ها و شهرستان ها تجمع نموده اند.

در این تظاهرات که چندین ساعت به طول انجامید، جمعیت زیادی در بیرون از ساختمان دولت محلی جمع شدند و فریاد می زدند: آزادی! معترضان پلاکارد هایی را نیز به همراه داشتند که روی آن ها نوشته بود: آزادی برای فورگال و تا زمانی که متحد باشیم، شکست ناپذیریم. ماشین هایی که از کنار جمعیت عبور می کردند نیز با بوق ممتد حمایت خود را از مردم اعلام می کردند.

ما به او نیاز داریم

معترضان با ادای احترام به فرماندار می گویند که او در طول دو دهه حضور در این سمت کار های زیادی برای این منطقه انجام داده است. آناتولی سوشین چهل ونه ساله یکی از معترضان و عضو گروه شبه نظامی که به طور سنتی هوادار کرملین بوده است، می گوید: من از او دفاع می کنم، چون به او علاقه مندم.

گنادی واسین، یکی دیگر از معترضان است که بازداشت این فرماندار را نمونه ای از استبداد سیاسی خوانده است.

گنادی یاکوولف، دیگر معترض حاضر در خیابان با بردن نام خانوادگی پدری این فرماندار می گوید: ما نمی خواهیم که سرگئی ایوانویچ از اینجا برده گردد. ما به او نیاز داریم. ما او را انتخاب نموده ایم. سرگئی فورگال از اعضای حزب ملی گرایان ال. دی. پی. آر است که سال 2018 با اکثریت قریب به اتفاق انتخاب شد و به این ترتیب نامزد حزب حاکم و مورد حمایت پوتین را شکست داد.

بسیاری از معترضان می گویند که اتهامات علیه فورگال با انگیزه سیاسی است و آن ها این موضوع را به چالش کشیده اند که چرا مأموران و بازرسان این همه مدت صبر نموده اند تا یک مقام رسمی را متهم نمایند. بازرسان می گویند که فورگال، قتل چندین بازرگان را در سال های 2004 و 2005 در شرق دور سازماندهی نموده است. حالا معترضان خواستار برگزاری دادگاهی عادلانه برای فرماندار هستند و می گویند که این دادگاه نباید در مسکو باشد. این درحالی است که از زمان بازداشت، او به مسکو منتقل شده است. معترضان فریاد می زدند: او فرماندار ما است و ما از او دفاع می کنیم!

درست مانند اعتراض های پیشین، مقامات اجازه برای تجمع و تظاهرات را تأیید نکردند، اما با این حال، پلیس نیز برای متفرق کردن جمعیت دست به هیچ اقدامی نزد.

دروغ های بی انتها پوتین

الکسی ناوالنی، اصلی ترین چهره مخالف دولت از این تظاهرات دفاع نموده است. او در حساب کاربری اینستاگرام خود نوشت: تمام یک شهر تصمیم گرفتند دروغ های بی انتها پوتین را در خصوص عدالت دستگاه قضائی و درستی انتخابات باور ننمایند. معترضان درحالی به خیابان ها آمدند که مقامات این شهر هشدار داده بودند خطر شیوع کرونا بسیار جدی است و سرویس امنیت فدرال نیز روز آدینه اعلام نموده بود که آن ها توانسته اند مانع از یک حمله تروریستی در شهر خاباروفسک شوند.

شنبه گذشته نیز ده ها هزار نفر به خیابان های خاباروفسک و شهر های اطراف آمدند و در طول هفته نیز تظاهرات صد ها نفری برگزار شده است. این اعتراض ها درحالی صورت می گیرد که نارضایتی مردم در سراسر روسیه به علت مقابله مناسب نکردن مقامات این کشور با بحران کرونا و کاهش درآمد ها افزایش یافته است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1108

به "رویداد نادر در روسیه؛ اعتراض یک شهر علیه کرملین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویداد نادر در روسیه؛ اعتراض یک شهر علیه کرملین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید