رمزگشایی عباس عبدی از موضع اصلاح طلبان درباره 1400

به گزارش مجله ویراپارس، عباس عبدی در روزنامه اعتماد با طرح این سوال که اصلاح طلبان درباره انتخابات 1400 چه موضعی می توانند یا باید داشته باشند؟ نوشت: در شرایط کنونی اعلام موضع قاطع در شرکت یا عدم شرکت درست نیست.

رمزگشایی عباس عبدی از موضع اصلاح طلبان درباره 1400

اگر ساختار تصمیم گیری، بالا بودن مشارکت برایش مهم نباشد و ریسک تن دادن به آن را نپذیرد، هیچ کاری از عهده اصلاح طلبان برنمی آید و به ناچار رفتار انتخابات سال 1398 تکرار خواهد شد. (مواضع آقای جنتی مبین چنین رویکردی است)، ولی اگر مطابق نگاه مقام رهبری، رویکرد مشارکت جویانه اتخاذ شد و برحسب قراین و شواهد معقول به تبعات این رویکرد نیز ملتزم شدند، آنگاه می توان مشارکت کرد.

البته اصلاح طلبان با رفتار خود می توانند انتخاب این گزینه را برای ساختار تصمیم گیر عقلانی تر و آن را تقویت نمایند. چنین رفتاری بسیار مهم است و نباید در چارچوب های تنش آلود باشد.

در این راه هیچ عجله ای برای انتخاب نامزد نهایی نیست، هرکس و هر گروهی می تواند هر کسی را که خواست به عنوان نامزد ثبت نام نمایند، ولی اصلاح طلبان در نهایت دست شان برای انتخاب نامزد نهایی باز خواهد بود.

اشتباه است که نامزد خود را در حال حاضر براساس شاخص رای آوری یا عدم رد صلاحیت معین نمایند. مسائل انتخاب نامزد واحد در حال حاضر بسیار سخت تر از این کار پس از تایید صلاحیت ها است. تایید و رد صلاحیت ها مشکل شورای نگهبان است نباید وارد آن شد و پیشاپیش آن را پذیرفت.

نامزد هایی که می خواهند مورد حمایت اصلاح طلبان باشند باید ملتزم به تصمیمات و برنامه های اصلاح طلبان باشند و با این فرض وارد انتخابات شوند، در غیر این صورت به طور طبیعی از گردونه انتخاب آنان بیرون خواهند بود. آنان باید رسما و کتبا التزام خود را به برنامه ها و تصمیم نهایی نهاد اجماع ساز اعلام نمایند. اصلاح طلبان باید برنامه سیاسی روشن خود را در موضوعات اساسی پیش گفته، تهیه نمایند و هر نامزدی که مورد حمایت آنان گردد پیش از حمایت از او، این برنامه را پذیرفته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1486

به "رمزگشایی عباس عبدی از موضع اصلاح طلبان درباره 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی عباس عبدی از موضع اصلاح طلبان درباره 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید