خبرنگاران خط فراوری نقشه های مقیاس کوچک رقومی (دیجیتال) افتتاح شد

به گزارش مجله ویراپارس، تهران-خبرنگاران- وزیر دفاع با حضور در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، خط فراوری نقشه های مقیاس کوچک رقومی را افتتاح و از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی(سَمام) رونمایی کرد.

خبرنگاران خط فراوری نقشه های مقیاس کوچک رقومی (دیجیتال) افتتاح شد

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران از روابط عمومی وزارت دفاع؛ امیر سرتیپ حاتمی در این مراسم که با حضور امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و جمعی از معاونین وزیر دفاع برگزار گردید گفت: توانمندی ها و دستاوردهای سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به مدد بهره گیری از فناورهای به روز بومی و متخصصان نخبه این سازمان، یاری های شایانی به نیروهای مسلح و بخش های مختلف کشور نموده است.

وزیر دفاع با بیان اینکه آنالیز فناوری های روز جهان در فراوری انواع نقشه بسیار حائز اهمیت است گفت: فراوری نقشه های توپوگرافی به صورت پوششی، یکی از فرایندهای اصلی و زمان بر سازمان های فراوری نقشه است.

وی توضیح داد: محیط فراوری نقشه های پوششی توپوگرافی در مقیاس 1:250.000 درگذشته به صورت گرافیکی- ترسیمی بوده است که علاوه بر نبود عمق اطلاعات توصیفی خروجی مناسبی جهت ایجاد سرویس نقشه فراهم نمی ساخت.

امیر حاتمی با بیان اینکه نقشه های مقیاس 250000، به عنوان نقشه های عملیاتی مقیاس متوسط درسطوح مختلف تصمیم گیری نظامی همیشه مورد توجه بوده است گفت: نقشه های رقومی (دیجیتال) ورودی اصلی تمامی سامانه های اطلاعات مکانی است که تمامی عوارض زمین را با توجه به مقیاس به صورت نقطه، خط وچندضلعی نمایش می دهند.

وی با بیان احتیاجمندی نیروهای مسلح به نقشه های با این مقیاس گفت: بر همین اساس و احتیاج مبرم به تسریع در بروز رسانی و کم کردن هزینه های فراوری، خط فراوری جدید نقشه های 1:250.000 پوششی کشور با استفاده از فناوری های روز با ویژگی هایی همچون پایگاه داده متمرکز برای اطلاعات مکانی، خط فراوری جدید مبتنی بر دانش روز، قابلیت بروز رسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، قابلیت انواع خروجی، متناسب با احتیاج کاربران، دارای اطلاعات غنی توصیفی (عمق اطلاعاتی) و فراوری اطلاعات به صورت یکپارچه در سطح کل کشور افتتاح و به بهره برداری رسید.

وزیر دفاع در ادامه جلوگیری از موازی کاری در فراوری اطلاعات مربوط به سایر دستگاه ها، دستیابی به اطلاعات باکیفیت بالا سایر دستگاه ها، بروز رسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، تهیه خروجی با قالب های استاندارد و سفارشی، سرویس دهی سریع اطلاعات تحت سامانه سمام، صرفه جویی در زمان و هزینه فراوری نقشه های توپوگرافی، رسوب دانش در حوزه فراوری نقشه با روش های روز جهان، پاسخگویی سریع به احتیاج نیروها و انعطاف پذیری در خروجی نقشه با توجه به احتیاج کاربر را از مهمترین دستاوردهای فراوری این نقشه ها بیان کرد.

سامانه مدیریت اطلاعات مکانی

وزیر دفاع در آیین رونمایی از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی گفت: دسترسی به سامانه های اطلاعات مکانی دقیق و بروز در کمترین زمان ممکن این توانمندی را برای نیروهای مسلح ایجاد می کند تا در سطوح مختلف تصمیم گیری و تصمیم سازی کم ترین خطای راهبردی و عملیاتی را داشته باشند و بنابراین استفاده از فناوری های نوین به منظور تجمیع اطلاعات با انواع کاربری ها در حوزه های مختلف فضایی، هوایی، زمینی و دریایی اجتناب ناپذیر است. از این رو احتیاج به وجود سامانه ای یکپارچه و در دسترس جهت سرویس اطلاعات مکانی مورد احتیاج بوده است.

امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز در این مراسم ایجاد انواع سرویس های اطلاعات مکانی تحت شبکه ویژه نیروهای مسلح، پیاده سازی ساختاری بومی و مستقل در طراحی و توسعه سامانه، مدیریت یکپارچه داده و اطلاعات با سطوح دسترسی تعریف شده، قابلیت بارگذاری بسته های اطلاعاتی اختصاصی با دسترسی ویژه، محیط کاربر پسند و ساده برای کاربران، پیاده سازی بر اساس استانداردهای بین المللی و تعامل پذیری بالا، پیاده سازی با امنیت بالا و توسعه پذیری مناسب را از ویژگی های این سامانه بر شمرد.

وی دسترسی آسان نیروهای مسلح به انواع اطلاعات مکانی، ایجاد بستر تعاملی برای اشتراک و تعامل داده، رسوب دانش فنی و بنیادی در زیرساخت های سامانه، پایگاه داده متمرکز و یکپارچه از اطلاعات مکانی و تصمیم سازی مناسب و سریع بر مبنای اشراف اطلاعاتی منطقه را از مهمترین دستاوردهای سامانه اطلاعات مکانی بیان کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1287

به "خبرنگاران خط فراوری نقشه های مقیاس کوچک رقومی (دیجیتال) افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خط فراوری نقشه های مقیاس کوچک رقومی (دیجیتال) افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید