حمایت اصلاح طلبان از نامزدی علی لاریجانی چقدر جدی است؟

به گزارش مجله ویراپارس، آیا اصلاح طلبان در انتخابات 1400 از علی لاریجانی یا علی مطهری حمایت خواهند کرد و مسائل کنونی آنها در شرایط فعلی چیست؟ مرتضی مبلغ به این پرسش ها پاسخ داده است.

حمایت اصلاح طلبان از نامزدی علی لاریجانی چقدر جدی است؟

به گزارش مجله ویراپارس، مرتضی مبلغ فعال سیاسی اصلاح طلب، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درخصوص شرایط اصلاح طلبان در سپهر سیاسی کشور و آسیب هایی که در اثر ناکارآمدی ها متوجه این جریان شده است، پاسخ داد:

  • تردید ندارم که جامعه ایرانی یک جامعه اصلاح طلب است

وی ادامه داد: به نظر من به جریان اصلاح طلبی در ایران آسیبی وارد نشده و همچنان یک گفتمان غالب در جامعه ایران است که با همه فراز و نشیب هایی که داشته و دارد، این گفتمان ادامه پیدا خواهد کرد. من در این تردید ندارم که جامعه ایرانی یک جامعه اصلاح طلب است و حتی در انقلابی هم که انجام دادند در واقع به دنبال اصلاح طلبی و آموزه های اصلاح طلبی بودند.

مبلغ در ادامه گفت: اما این اصلاح طلبان هستند که به دلایل مختلف و در دوره های مختلف شرایط شان دستخوش تغییر و تحول می گردد که این هم به دلایل مختلف است، یک بخشی از این دلایل مباحث درونی خودشان است و یک بخش عمده تر هم دلایل حاکم بر سپهر سیاسی کشور است که متاسفانه در اثر برخی از سیاست.های غلط و نگاه های متصلبانه و ناکارآمد که گاه حاکم می گردد اتفاق می افتد و کار را بر اصلاح طلبان بسیار سخت و مشکل کرده است.

  • دو مشکل جدی اصلاح طلبان در شرایط فعلی

وی افزود: طبیعی است که اصلاح طلبان در هر دوره و مقطعی متناسب با آن دوره باید شرایط را بازخوانی کرده و بررسی کنند تا ببینند شرایط حاکم بر فرایند سیاسی کشور چیست، نقاط قوت و ضعف و یا آسیب ها و فرصت ها را شناسایی کنند و متناسب با آن برنامه ها، راهبردها و فعالیت های خود را شکل داده و دنبال کنند. از طرفی با نگاه به درون خودشان و ارزیابی نقاط قوت و ضعف خودشان و با راهبرد حذف نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت بتوانند واکنش مناسبی به تحولات داشته باشند.

تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سوالی پیرامون مسائل کنونی اصلاح طلبان، ابراز داشت: متاسفانه اکنون در شرایطی قرار داریم که اصلاح طلبان با دو مشکل خیلی جدی روبرو شده اند، یک مشکل باز می گردد به اتفاقاتی که در انتخابات مجلس یازدهم رخ داد و ردصلاحیت بسیار گسترده ای که انجام شد که در نتیجه آن تکلیف تقریبا دو سوم کرسی پیش از انتخابات مشخص شده بود و شرایط یک مشارکت گسترده از سوی مردم فراهم نشد.

وی ادامه داد: مشکل دوم هم انفعال و سرخوردگی است که در طول این سال ها و به تدریج در جامعه به وجود آمده و نوعی از کم انگیزگی را بر جامعه تحمیل کرد که آثار آن را می توان در انتخابات و سایر فرآیندها مشاهده کرد و مجموعه عوامل مختلف در کاهش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان موثر بوده است.

  • اصلاح طلبان باید ظرف ماه های آینده با مطالعه دقیق ابعاد مسائل کنونی خود راهبردهای دقیق و به روزی ترسیم کنند

مبلغ در ادامه با تاکید بر لزوم مشخص راهبردهای جدید و متناسب با شرایط کنونی توسط اصلاح طلبان، گفت: اصلاح طلبان باید در طول ماه های آینده با مطالعه دقیق ابعاد مسائل کنونی خود و بررسی راه های غلبه بر این مسائل و نحوه روبروه با سیاست و جامعه بتوانند، راهبردهای دقیق و به روزی را ترسیم کنند تا بتوانند با متناسب سازی شرایط خودشان با شرایط عمومی جامعه ادامه راستا دهند.

  • اگر گشایش های جدی رخ ندهد، سرخوردگی مردم ادامه پیدا می کند

این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به این سوال که با در پیش دریافت راهکارهای ذکر شده و با توجه به شرایطی که در کشور حاکم است، آیا اصلاح طلبان امکان حضور اثرگذار و توانمند در انتخابات 1400 را خواهند داشت؟، بیان داشت: این مساله به شرایط جامعه برمی گردد، باید دید که در ماه های آینده شرایط سیاست و مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی چه فرایندی را درپیش گرفته و طی خواهد کرد. یعنی اگر سیاست های به شدت متصلبانه که متاسفانه در بخشی از جریان های حاکمیت در حال اعمال شدن است، ادامه پیدا کند و گشایش های جدی رخ ندهد خب طبیعی است که سرخوردگی مردم هم ادامه پیدا کرده و سرمایه اجتماعی بازتولید نمی گردد، در نتیجه فرصت سازنده ای برای جامعه و به تبع آن اصلاح طلبان هم فراهم نمی گردد که بخواهند با یک کنش سازنده و فعال در مسائل مهم ملی حضور پیدا کنند، لذا باید منتظر روزهای آینده باشیم تا ببینیم آیا آن بخش از حاکمیت درخصوص سیاست های غلط و آسیب ساز خود تجدیدنظر خواهد کرد یا نه.

  • اصلاح طلبان در هر شرایطی باید راهکارهایی برای بازتولید سرمایه اجتماعی و تجدیدنظر در سیاست های انقباضی در حاکمیت پیدا کنند

وی ادامه داد: البته به نظر من اصلاح طلبان در هر شرایطی باید تلاش کنند که فضا را تبدیل به یک فضای سازنده کنند و حتی در سخت ترین و انقباضی ترین شرایط هم آن ها (اصلاح طلبان) یک وظیفه ملی و مردمی دارند که باید به دنبال تلطیف فضا باشند و باید راهکارهایی را پیدا کنند که منجر به بازتولید سرمایه اجتماعی و تجدیدنظر جدی در سیاست های غلط و انقباضی در حاکمیت گردد. البته ممکن است که نگاه های انقباضی چنان شدید باشد که این تلاش های اصلاح طلبان در پایان سال جاری نتواند منتج به نتیجه گردد و ممکن است تحولات سازنده ای در این سیاست ها و رویکردها رخ دهد. اما بازهم در هر شرایطی اصلاح طلبان باید تلاش کنند تا در صحنه باشند و شرایط و فضای بهتری را برای جامعه ایجاد کنند.

  • جمع بندی اصلاح طلبان این است که با هویت جدی تر وارد صحنه شده و در سیاست شفاف تر عمل کنند

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال حمایت اصلاح طلبان از چهره هایی مانند علی لاریجانی یا علی مطهری در انتخابات 1400 گفت: من فکر می کنم اصلاح طلبان در این مقطع با تجارب گذشته و انتخابات های گذشته جمع بندی شان به طور نسبی این است که به هویت اصلاح طلبانه ای که به دلیل ضرورت های سیاسی گذشته مقداری افت کرده و از رسالت خود اندکی فاصله گرفته است، توجه بیشتری کنند و با هویت جدی تر وارد صحنه شده و به اصطلاح شفاف تر در سیاست عمل کنند.

وی ادامه داد: این جمع بندی اصلاح طلبان نکته مهمی است و تبعاً در تصمیم گیری ها و راهبردهایی که در آینده در پیش خواهند گرفت، تاثیر می گذارد، ولی به هر حال سیاست در جامعه ایران بسیار سیال است و نمی گردد به طور قطع پیش بینی کرد که در یک سال آینده چه اتفاقی رخ می دهد.

مبلغ در پایان افزود: مهم این است که اصلاح طلبان با یک هویت روشن، شفاف و اصیل در عرصه سیاسی حضور پیدا کنند و بتوانند متناسب و براساس اقتضائات و واقعیت های موجود و همچنین با محور قرار دادن منافع ملی، مصالح و خیر عمومی جامعه تصمیمات درست و سازنده ای اتخاذ کنند، مجموعه نکاتی که گفته شد چارچوب اصلی است اما اینکه دقیقا چه تصمیمی گرفته گردد و چه نتایجی داشته باشد را سیر تحولات در آینده مشخص می کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1037

به "حمایت اصلاح طلبان از نامزدی علی لاریجانی چقدر جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت اصلاح طلبان از نامزدی علی لاریجانی چقدر جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید