تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می گردد؟

به گزارش مجله ویراپارس، یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: انواع بیماری های اسهالی به ویژه بیماری کلرا یا وبا و سایر بیماری های اسهالی که می توانند علت ویروسی یا باکتریایی داشته باشند، بیماری خونی ویروسی، انواع اسهال های خونی، انواع هپاتیت ها به ویژه هپاتیت A و E که به وسیله آب یا غذای آلوده منتقل می شوند، می توانند در فصل گرم سال افزایش شیوع داشته باشند.

تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می گردد؟

دکتر روح انگیز نشیبی با اشاره به فرایند افزایشی دما به ویژه در شرایطی که با افزایش رطوبت همراه باشد، اظهار کرد: در این شرایط، احتمال ابتلا به برخی بیماری های عفونی، بیشتر از سایر زمان ها است.

وی اضافه نمود: انواع بیماری های اسهالی به ویژه بیماری کلرا یا وبا و سایر بیماری های اسهالی که می توانند علت ویروسی یا باکتریایی داشته باشند، بیماری خونی ویروسی، انواع اسهال های خونی، انواع هپاتیت ها به ویژه هپاتیت A و E که به وسیله آب یا غذای آلوده منتقل می شوند، می توانند در فصل گرم سال افزایش شیوع داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: گرما و رطوبت می توانند زمینه ساز انواع عفونت های قارچی باشند و تعداد موارد ابتلا به این عفونت ها به خصوص در مبتلایان به برخی بیماری های زمینه ای مانند دیابت نیز افزایش پیدا می نماید.

نشیبی توضیح داد: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها، سالم سازی درست سبزی ها و میوه ها و استفاده از آب سالم و بهداشتی، حائز اهمیت است.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اضافه نمود: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های فصل گرما، لازم است که به جامانده مواد غذایی طبخ شده و استفاده شده، بعد از سرد شدن بلافاصله به یخچال منتقل شوند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: این مواد غذایی باید برای استفاده مجدد، کاملا گرم شوند تا اگر باکتری یا ویروسی به دلیل گرما در آن ها رشد نموده است، کشته شوند و استفاده مجدد غذا، مسئله ای ایجاد نکند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1665

به "تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید