تسلط شرکتهای آمریکایی و چینی بر فهرست 25 شرکت اول فراوری کننده تسلیحات دنیا

به گزارش مجله ویراپارس، گزارش جدید اندیشکده پژوهش صلح بین الملل استکهلم (SIPRI) از رده بندی 25 شرکت اول عظیم تولیدکننده تسلیحات در دنیا نشان داد، آمریکا و چین دو کشور اول مسلط بر بازار دنیای تسلیحات در سال 2019 بوده اند، در حالی که برای نخستین بار یک کشور از خاورمیانه نیز وارد این فهرست شده است.

تسلط شرکتهای آمریکایی و چینی بر فهرست 25 شرکت اول فراوری کننده تسلیحات دنیا

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس گزارش رده بندهی 25 شرکت اول فراوریکننده تسلیحات در دنیا از سوی اندیکشده SIPRI پنج شرکت اول در این فهرست مربوط به سال 2019 متعلق به آمریکا و شامل شرکتهای لاکهید مارتین، بوئینگ، نورتروپ گرومن، ریتیون و جنرال داینامیکس با مجموع فروش تسلیحات 166 میلیارد دلار است.

داده های منتشر شده از سوی این انستیتو نشان دادند، در مجموع 12 شرکت آمریکایی در بین 25 فراوری کننده عظیم تسلیحات دنیا حضور دارند و 61 درصد از مجموع فروش تسلیحاتی این 25 شرکت را به خود اختصاص داده اند.

چین بعد از آمریکا در رده دوم با 16 درصد از مجموع فروش تسلیحات در سال گذشته میلادی قرار گرفته است. چهار شرکت چینی فراوریکننده تسلیحات در رده بندی 25 شرکت اول حضور دارند که سه تای آنها جزو 10 تای اول این فهرست هستند.

فروش تسلیحات چهار شرکت عظیم چین در سال 2019 به میزان 4.8 درصد افزایش یافته در حالی که فروش آنها در سال 2018، 56.7 میلیارد دلار بود.

چهار شرکت چینی این فهرست عبارتند از شرکت صنعت هوانوردی چین (AVIC)، گروه تکنولوژی چاینا الکترونیکس (CETC)، شرکت گروه صنایع شمال چین (NORINCO) و شرکت گروه صنایع جنوب چین (CSGC) که اندیشکده SIPRI در گزارشش به ترتیب هر کدام را در رده های شش، هشت، 9 و 24 قرار داده است.

نان تیان، محقق ارشد SIPRI در بیانیه ای ضمیمه شده به این گزارش نوشت: شرکتهای تسلیحاتی چین از برنامه های مدرنیزه سازی نظامی ارتش آزادیبخش خلق چین سود می برند.

اندیشکده سیپری هم چنین بیان کرد که برای نخستین بار یک فراوری کننده تسلیحات از خاورمیانه به جمع 25 شرکت اول راه پیدا نموده است.

شرکت EDGE متعلق به امارات متحده عربی، با داشتن 1.3 درصد از مجموع فروش تسلیحات این 25 شرکت عظیم، در رده 22 قرار گرفته است.

در عین حال برای نخستین بار نیز شرکت گروه هوانوردی داسو (Dassault) از فرانسه نیز به جمع 25 شرکت اول راه یافته است.

این شرکت بالاترین درصد افزایش فروش سالانه تسلیحات را با میزان 105 درصد داشته است.

اندیشکده SIPRI این بالا آمدن رده شرکت فرانسوی را ناشی از افزایش صادرات جنگنده های رافال این شرکت دانست.

مجموع فروش تسلیحات و خدمات نظامی از سوی این 25 شرکت در سال 2019 به 361 میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال 2018 افزایش 8.5 درصدی پیدا نموده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1345

به "تسلط شرکتهای آمریکایی و چینی بر فهرست 25 شرکت اول فراوری کننده تسلیحات دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسلط شرکتهای آمریکایی و چینی بر فهرست 25 شرکت اول فراوری کننده تسلیحات دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید