اطلاعیه بانک مرکزی درباره رمز دوم

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران: افشای اطلاعات حساس کارت بانکی و رخدادهای مرتبط با فیشینگ درگاه های پرداخت در اسفندماه 1398 نسبت به میانگین رخدادهای شناسایی شده در ماه های ابتدایی سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) به ترتیب قریب به 90 و 85 درصد کاهش داشته است.

اطلاعیه بانک مرکزی درباره رمز دوم

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رصد و پایش مداوم رخدادهای سایبری شبکه بانکی پیش و پس از عملیاتی سازی رمز دوم پویا از اقدامات بانک مرکزی به منظور حصول اطمینان از اثربخشی آن بود. بر این اساس، نتایج رصد رخدادهای سایبری شبکه بانکی نشان می دهد افشای اطلاعات حساس کارت بانکی در 9 ماهه اول سال 1398، علی رغم بعضی فراز و فرودها فرایندی افزایشی داشته اما از دی ماه و به ویژه در بهمن ماه و اسفندماه، این رخداد با فرایند نزولی شدیدی روبه رو شده است؛ به طوری که رخدادهای رصد شده در این دسته، در اسفندماه 1398 قریب به 90 درصد نسبت به میانگین رخدادهای شناسایی شده در ماه های ابتدایی سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) کاهش داشته است.

همچنین رخدادهای مرتبط با فیشینگ درگاه های پرداخت نیز به طور مشابه در 9 ماهه اول سال 1398 فرایندی افزایشی داشته اند، لیکن از ابتدای زمستان سال 1398 فرایند وقوع این دسته از رخدادها کاملاً نزولی است، چنان که میزان این دسته از رخدادها در اسفندماه 1398 نسبت به رخدادهای شناسایی شده در ابتدای سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) کاهش 85 درصدی را نشان می دهد.

از سوی دیگر اطلاعاتی که بانک مرکزی در مورد تعداد دستورات قضایی ابلاغ شده به بانک ها و مؤسسات اعتباری در حوزه جرائم سایبری در اختیار دارد، نشان دهنده کاهش قابل توجه تعداد این دستورات، هم زمان با عملیاتی سازی رمز دوم پویا است.

رشد 400 درصدی پفراینده های برداشت های اینترنتی غیرمجاز در پلیس فتا

گفتنی است با رشد 400 درصدی پفراینده های تشکیل شده در پلیس فتا با موضوع برداشت های اینترنتی غیرمجاز در ابتدای سال 1398 در مقایسه با نیمه اول سال 1397 و تخمین رشد نگران نماینده تعداد این پفراینده ها تا انتهای آن سال، بانک مرکزی بر آن شد تا به منظور صیانت از دارایی های مشتریان بانکی، با ترسیم یک طرح اقدام مشترک در نظام بانکی، پویاسازی رمزهای دوم کارت های بانکی را تا پیش از انتها سال 1398، در دستور کار خود قرار دهد.

در این طرح سعی بر این بود که اقشار مختلف مردم با سطوح مختلفی از امکانات و سلایق و در سنین مختلف پوشش داده شوند؛ لذا راهکارهای مختلفی نظیر ارائه پیامکی رمز پویا در کنار برنامک های رمزساز و اعمال معافیت برای تراکنش های با مخاطره پایین (مبالغ زیر 100 هزار تومان) به منظور ایجاد تعادل میان امنیت و سهولت کاربری طرح ریزی و اجرا شد.

گفتنی است، دشواری سوءاستفاده از کارت های بانکی، عظیم ترین دستاورد پویاسازی رمزهای دوم کارت های بانکی است و کوشش های نظام بانکی برای ارتقا مستمر امنیت خدمات بانکی و دشوارتر کردن فعالیت های کلاهبردارانه ادامه دار خواهد بود. امید است صبر و همراهی مردم نیز پشتوانه راستا ترسیم شده برای حفاظت از دارایی های به امانت گذاشته ایشان نزد نظام بانکی باشد.

همچنین از آنجا که حلقه واسط میان مشتریان و خدمات بانکی، فرهنگ استفاده از این خدمات است و کوشش برای افزایش امنیت در خدمات بانکی بدون ترویج فرهنگ استفاده امن از این خدمات، به قدر کافی اثربخش نخواهد بود؛ در کنار کوشش های نظام بانکی برای ارتقا امنیت ابزارهای پرداخت، انتظار می رود مشتریان نیز با اجتناب از رفتارهای پرمخاطره و حفظ هوشیاری خود، در ناکام گذاشتن فعالیت های کلاهبردارانه و حفاظت از دارایی های خود، فعالانه ایفای نقش نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1143

به "اطلاعیه بانک مرکزی درباره رمز دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه بانک مرکزی درباره رمز دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید